۰
نکاتی در باب ماجرای ضراب

هدف ضراب٬ اردوغان است؟

هدف ضراب٬ اردوغان است؟
ميزنفت/ با انتشار بخشی از اظهارات رضا ضراب درباره همکاری وی با دولت‌های ترکیه و ایران برای دور زدن تحریم‌ها٬ بحرانی جدی در ترکیه در حال کلید خوردن است.  آمریکا برای ضراب پاداش بزرگی تعیین کرده‌ است تا با افشاگری درباره نقش ترکیه در دور زدن تحریم‌ها٬ به هدف این کشور در زمین زدن اردوغان کمک کند.

با این وجود٬ واکنش‌ها به این موضوع در طیف‌های مختلفی دیده می‌شود که هر یک بسته به چارچوب خطی و جناحی قابل دسته بندی است. دکتر محمود بابایی یکی از کارشناسان ارشد و بنام اقتصاد بین الملل نکات جالبی را در این باره مطرح می‌کند که مطالعه آن می‌تواند برای تعقیب کنندگان تحولات ترکیه و ضراب جالب باشد.در نوشته دکتر بابایی می‌خوانیم:

درباره پرونده رضا ضراب و اتفاقات رح داده باید گفت این پرونده٬ یک پرونده با ابعاد پیچیده‌ای است که  اهداف متعددی را پیگیری می‌کند.
1 – اولین نکته‌ای  که از این پرونده می‌آموزیم٬  تفاوت مفهوم پولشویی در غرب با آنچه ما در ذهن داریم است. وقتی ما از پولشویی می گوییم، بیشتر منظورمان پول‌های ناشی از اقدامات غیر قانونی مانند تجارت مواد مخدر است اما از نظر غرب و آمریکا، پولشویی در خصوص ایران بیشتر ناظر به دور زدن تحریم‌های مالی و بانکی آمریکا است.

2 -  پس از پایان محاکمه ، وضع جریمه به نظام بانکی ایران و ترکیه به اتهام پولشویی ، محتمل است. اگر ترکیه این جریمه را بپردازد یعنی حاکمیت آمریکا را پذیرفته و اگر نپذیرد ، هالک بانک با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.
 
3 -  انتشار اسامی افرادی که به ادعای ضراب رشوه دریافت کرده‌اند، تبلیغات اعتبار زدایی و بدنام سازی شدیدی آغاز خواهد شد. اسم اعضای خانواده اردوغان مطرح است. این اتهامات در ترکیه از سوی حزب مخالف به شدت پیگیری خواهد شد. در صورت اثبات احتمالا اردوغان با بدنامی ناگزیر به کناره گیری خواهد شد.
 
4 -  تبعات این محاکمه در صحنه داخلی ترکیه مهم خواهد بود. تاثیر آن در نقش منطقه ای ترکیه هم قابل اغماض نیست.
 
5 - برای داشتن تصویر شفافتر باید منتظر گذشت زمان بود.
 
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب: 19679
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *