۰
از گاز چه می‌دانیم؟

24 نکته در مورد گاز طبیعی

تولید گاز شیل در آمریکا در سال 2000 میلادی 2 میلیارد فوت مکعب در روز بوده است. عدد مشابه در سال 2017 میلادی 17 میلیارد فوت مکعب می باشد. هم اکنون دوسوم گاز طبیعی این کشور از منابع شیل تولید می گردد.
گاز - میز نفت
گاز - میز نفت
میز نفت/ سال هاست که اخبار بازار نفت در رسانه ها منتشر می شود. اما گاز طبیعی با توسعه سهم بازار خود در حال قدرتمندتر شدن است. در ادامه با 24 نکته در مورد گاز طبیعی به عنوان کاراترین جایگزین نفت آشنا می شویم:

1. در آمریکای شمالی، 80 میلیون خانواده از گاز طبیعی برای تولید گرمایش، آب گرم و پخت و پز از استفاده می کنند.

2. گاز طبیعی 25 درصد انرژی اولیه دنیای امروز را تامین می کند و به سرعت در حال پیشی گرفتن از زغال سنگ است.

3. گاز طبیعی نسبت به سایر رقبا سوختی با آلایندگی کمتر است.

4. حفاری چاه های گاز طبیعی نسبت به چاه های نفتی، پاک تر، ارزان تر و آسان تر بوده و نگهداری این چاه ها نیز آسان تر و کم هزینه تر است.

5. ذخیره سازی، پالایش و انتقال گاز طبیعی آسان تر بوده و به ندرت شاهد انفجار محموله های گاز و یا بروز آسیب های زیست محیطی مشابه نشت نفت هستیم.

6. گاز طبیعی از قابلیت مایع سازی و فشرده شدن برخوردار است.

7. گاز طبیعی علاوه بر گرم کردن خانه ها، در تولید پلاستیک، کود شیمیایی و برق استفاده می شود. در ساخت وانیل، آسپرین و بسیاری دیگر از کالاها نیز از گاز استفاده می شود.

8. اگرچه گاز تولید شده از چاه ها بویی مشابه تخم گندیده دارد، اما گاز پالایش شده بدون بو است. به دلیل مضرات استنشاق گاز به این محصول در پالایشگاه ها، مواد بودارکننده افزوده می شود.

9. در بسیاری از مواردی که شما یک چاه نفت حفاری می کنید گاز طبیعی محصول جانبی به شمار می رود. اما عکس این مطلب، در اکثر موارد صحیح نیست.

10. مصرف روزانه گاز طبیعی در ایالات متحده 77 میلیارد فوت مکعب است. چه عدد بزرگی!

11. ظرفیت مخازن زیرزمینی ذخیره گاز طبیعی ایالات متحده 4000 میلیارد فوت مکعب است. این عدد برابر با تولید 50 روز گاز طبیعی در این کشور است. ظرفیت مخازن ذخیره سازی نفت این کشور 27 روز است.

12. در سال های اخیر، مصرف گاز طبیعی در نیروگاه های ایالات متحده از زغال سنگ پیشی گرفته وبه سوخت اصلی این واحدها تبدیل شده است.

13. تولید گاز شیل در آمریکا در سال 2000 میلادی 2 میلیارد فوت مکعب در روز بوده است. عدد مشابه در سال 2017 میلادی 17 میلیارد فوت مکعب می باشد. هم اکنون دوسوم گاز طبیعی این کشور از منابع شیل تولید می گردد.

14. بخشی از تاسیسات کنونی صادرات گاز ایالات متحده، دو دهه پیش برای واردات گاز طبیعی ساخته شده بود. مکزیک، کانادا، اروپا و حتی خاورمیانه، از مقاصد محموله های ال ان جی آمریکا محسوب می شوند.

15. در آمریکای شمالی 3 میلیون مایل شبکه انتقال گاز طبیعی وجود دارد. طول این شبکه برابر با شش سفر رفت و برگشت به ماه است.

16. در نیروگاه های گازی تولید برق، حجم دی اکسید کربن منتشر شده 50 درصد کمتر از نیروگاه های زغال سنگی است. تغییر سوخت نیروگاه ها، گامی بلند در مسیر پیکار جهانی با بحران تغییر اقلیم می باشد.

17. آمریکا چهارمین دارنده بزرگ ذخایر گاز طبیعی دنیا و پس از کشورهای روسیه، ایران و قطر  است. در این فهرست کانادا در رتبه 17 و استرالیایی ها در رتبه 26 قرار دارند.

18. در سراسر دنیا 15 میلیون خودرو از گاز سی ان جی و یا مایع به عنوان سوخت مصرفی خود استفاده می کنند.

19. نخستین چراغ با سوخت گاز در سال 1792 میلادی در انگلستان ساخته شد.

20. گاز طبیعی دو نوع خشک و تر دارد. گاز خشک از متان تشکیل شده است. اما گاز تر 85 درصد متان و بقیه آن شامل اتان بوتان، پروپان و نفتا است.


21. 90 درصد سرآشپزها ترجیح می دهند برای پخت و پز از گاز طبیعی استفاده کنند.

22. ایرانی ها نخستین بار در قرن نخست میلادی از گاز طبیعی در آشپزخانه های سلطنتی بهره گرفتند.

23.  باکاهش دمای گاز به 162 درجه زیر صفر، می توان گاز طبیعی را مایع کرد و به سراسر دنیا صادر نمود.

24. سوزاندن گاز طبیعی در فلرهای میادین نفتی منطقه خاورمیانه از فضا قابل مشاهده است.

نویسنده: استوارت پارنل
مترجم: محسن داوری
منبع:www.oilprice.com
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱
کد مطلب: 19912
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *