۰

صادرات گاز به بصره به زودی آغاز می‌شود

عراقی گفت: در حال حاضر گاز طبیعی ایران به بغداد صادر می‌شود و به زودی صادرات گاز به بصره نیز خواهیم داشت.
حمیدرضاعراقی - میز نفت
حمیدرضاعراقی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، حمیدرضاعراقی در نشست حاشیه‌ای بیست و سومین نمایشگاه صنعت نفت با اشاره به افتتاح چند پروژه گازرسانی در خراسان رضوی با حضور رئیس‌جمهور اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف شرکت گاز تبدیل این شرکت به یک شرکت بزرگ است، در این راستا هم‌اکنون با گسترش شبکه گازرسانی به بخش خانگی، صنعتی، تولیدی، فعالیت‌های اقتصادی کشور منوط به پایداری گاز طبیعی است.

وی تامین گاز پایدار را از جمله وظایف شرکت گاز برشمرد و افزود: اطمینان به مردم به لحاظ مصرف خانگی اطمینان به صنعتگران برای توسعه کشور و اطمینان به مشتریان خارج از کشور برای صادرات گاز همچنین اطمینان به دولت به لحاظ تامین منابع ارزی، مالیات و هدفمندی یارانه‌ها از جمله وظایف ماست.

مدیرعامل شرکت ملی گاز تکمیل توسعه‌ای شبکه گازرسانی به روستاها را تا دو سال آینده از جمله برنامه‌ها ذکر کرد و گفت: شعار امسال ما این است که هر روز ۱۰ روستا را به شبکه گاز متصل کنیم تا جایی که سال آینده گازرسانی به شبکه‌های روستایی که بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ روستاست به اتمام برسد.

وی ادامه داد: البته گازرسانی به روستاهای باقیمانده سخت‌تر است بنابراین پس از ارزشیابی طرح‌ها و اینکه آیا گازرسانی توجیه اقتصادی داشته باشد اقدام خواهیم کرد در غیر این صورت به صورت LPG یا LNG گاز مورد نیاز روستاها را تامین می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه از جمله اهداف ما این است که زیر مجموعه شرکت ملی گاز به تولید گاز طبیعی با محوریت امنیت عرضه و حفظ محیط زیست از طریق تولید گاز پایدار، ایمن و پاک اقدام کنند درباره تدوین و پیاده‌سازی طرح جامعه انرژی کشور با محوریت افق گاز در افق ۱۴۰۴ تصریح کرد: این برنامه از جمله زیرشاخه‌های پایداری گاز در کشور است.

بر این اساس قرار نیست همه نقاط ایران به شبکه گاز طبیعی وصل شود. امکان دارد در برخی از نقاط انتقال گاز از طریق خط لوله صرفه اقتصادی نداشته باشد و بخواهیم از روش‌های دیگری گاز را در اختیار بخش‌های مختلف قرار دهیم.

معاون وزیر نفت اظهار داشت: گذر از کمیت به کیفیت از جمله اهداف ماست و با توجه به اینکه حداکثر استفاده از زیرساخت‌های شبکه گازی را داریم و با توجه به اینکه توسعه گازرسانی در بخش‌های مختلف انجام می‌شود گاز پایدار در اختیار بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد و از این پس به کیفیت ارائه خدمات توجه می‌کنیم.

عراقی با اشاره به برنامه شرکت ملی گاز تحت عنوان افزایش تاب‌آوری شبکه انتقال گاز یادآور شد: با توجه به گستردگی شبکه انتقال گاز در حال حاضر پالایشگاه های گاز ایران با همه توان در حال فعالیت هستند و اجرای این برنامه باعث می‌شود تا پایداری انتقال گاز در سطح مطلوب باشد.

وی مدیریت مصرف و کاهش شدت انرژی را از دیگر برنامه‌های شرکت گاز عنوان کرد و افزود: همه مردم و دولت و مجلس باید روی این مساله دقت کنند ضمن اینکه ما از ابزار قیمت برای رسیدن به این هدف استفاده می‌کنیم.

وی یادآور شد: اگر صرفه‌جویی داشته باشیم می‌توانیم حجم بیشتری از گاز را صادر کرده و ارزآوری کنیم.

عراقی همچنین به مدیریت کربن، استانداردسازی سامانه HSE در شرکت گاز اشاره کرد و گفت: با توجه به حساسیت کار در شبکه انتقال گاز و پالایشگاه‌ها توجه به بهداشت ایمنی و محیط زیست همواره در اولویت است.

معاون وزیر نفت همچنین برند شدن شرکت گاز را از دیگر اهداف این شرکت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه صادرات گاز ایران منجر به مشارکت ما در افزایش قدرت سیاسی، اقتصادی، در ابعاد بین‌المللی می‌شود، خاطرنشان کرد: با استفاده از این مزیت می‌توانیم نقش مهمی در تجارت بین‌المللی گاز ایفا کنیم و پس از اینکه امنیت انرژی برقرار شد می‌توانیم در منطقه نقش‌آفرین باشیم.

وی افزود: در حال حاضر گاز طبیعی ایران به بغداد صادر می‌شود و به زودی صادرات گاز به بصره نیز خواهیم داشت.

عراقی ادامه داد: علاوه بر صادرات گاز به کشورهای منطقه از طریق LNG نیز صادرات انجام می‌دهیم.

وی درباره سوآپ گاز ترکمنستان به پاکستان گفت: هرقدر که بتوانیم بیشتر خودمان را در تجارت جهانی گاز درگیر کنیم از نظر توان سیاسی و اقتصادی به نفع کشور است. ضمن اینکه ما باید گاز را ارزان‌تر بخریم و گران‌تر بفروشیم.

عراقی یادآور شد: عقل سلیم حکم می‌کند که با کشورهای همسایه همکاری داشته باشیم و در بازارهای مشترک گاز حضور پررنگی داشته باشیم.


منبع : ایلنا
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۶
کد مطلب: 20977
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *