۰

​آمریکا سد راه اتحاد رسمی اوپک و روسیه

عربستان و روسیه قصد دارند شراکت اوپک و غیر اوپک را رسمی کنند ولی واشنگتن می‌تواند این طرح را برهم بزند.
اوپک - میز نفت
اوپک - میز نفت
به گزارش میز نفت ، اوپک و روسیه قصد دارند اتحادی رسمی تشکیل دهند که مدیریت قطعی بازار نفت را امکان پذیر سازد .
ائتلاف اوپک و غیر اوپک باعث دو دوره کاهش تولید از اوایل 2017 شده است. این قراردادها اقدامات موقتی بودند برای از بین بردن عرضه اضافی نفت در بازار .

ولی چرا این شراکت رسمی نمیشود؟ این مذاکرات در جریان هستند. این اولین بار نیست که درباره شراکت اوپک و غیر اوپک شنیده ایم . سال گذشته هر دو طرف به رهبری عربستان و روسیه در مورد این اتحاد مذاکره کردند ولی در نهایت عقب کشیدند .

ایده یک اتحاد رسمی اوپک و غیر اوپک یک منطق واضح دارد. اتحاد اوپک و غیر اوپک با هم بیش از 40 درصد عرضه نفت جهان را کنترل می‌کند . با هماهنگی بیشتر فعالیت‌هایشان می‌توانند سطح تولید را برای رسیدن به تعادل در بازار نفت یا حفظ قیمت مناسب کم و زیاد کنند .

به علاوه ، ایده یک اتحاد رسمی در تحکیم روابط استراتژیک بین روسیه و عربستان پیش بینی شده است. هر دوی این کشورها طی چند سال گذشته به هم نزدیک‌تر شده‌اند. عربستان پس از افزایش شک و تردید ها نسبت به آمریکا پس از خروج این کشور از معاهده برجام، ترجیح می‌دهد به یک قدرت جهانی دیگر نزدیک شود .

روسیه می خواهد از آمریکا دور شود و موقعیتش را در خاورمیانه مستحکم تر سازد. روابط رو به رشد دیگری هم بین این دو کشور و خارج از بخش نفت وجود دارد .

ولی مدیریت بازار نفت اصلی‌ترین هدف این قرارداد رسمی است که اگر انجام شودپایانی خواهد بود برای تغییرات دو سال گذشته . اوپک که دهه هاست تعیین کننده بازار نفت است، دارد جای خود را به یک نهاد جدید می دهد .

ریاض و مسکو قبلا اوپک را تبدیل به محلی اصلی برای سیاست‌گذاری نفت کرده اند. بنابراین رسمی کردن اتحادی که مدت هاست تبدیل به نهاد تصمیم گیرنده در مورد نفت شده منطقی به نظر می‌رسد .


منبع : تسنیم
 
شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۵
کد مطلب: 23038
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *