۱
۱

سالروز خاموش کردن چاههای نفت کویت توسط متخصصان ایرانی

در آیینی که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد خاموش کردن آخرین حلقه چاه نفتی درکویت برگزار شد، از نقش کارشناسان و متخصصان ایرانی و خارجی در کنترل و مهار آتش بزرگترین فاجعه زیست محیطی تاریخ تجلیل به عمل آمد.
به گزارش ميزنفت  ، در این مراسم که با حضور سفرا و روسای نمایندگیهای کشورهای شرکت کننده در مهار آتش ٧٢٧ حلقه چاه نفت کویت از جمله جمهوری اسلامی ایران در میدان نفتی برقان برگزار شد، نزار العدسانی رئیس شرکت نفت کویت با تشکر از کارشناسان ایران و دیگر کشورهای جهان گفت : رژیم سابق عراق با به آتش کشیدن ٧٢٧ حلقه چاه نفت در میدانهای کویت بزرگترین فاجعه زیست محیطی تاریخ را رقم زد به گونه ای که ١١ شرکت متخصص بین المللی   ٨ ماه طول کشید تا توانستند شعله های آتش را مهار کنند.

وی افزود: روزانه ٦ میلیون بشکه نفت از این چاهها در آتش می سوخت و دود آن تا صدها کیلومتر رسید و موجب آسیب دیدن منابع آبهای زیرزمینی کویت شد.

العدسانی مهار آتش چاهها را مرحله نوین تاریخ معاصر کویت توصیف و تاکید کرد: بدون همیاری کشورهای دوست هرگز نمی توانستیم این فاجعه هولناک را مهار کنیم .

به نقل از  روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، نخستین موفقیت تیم صنعتگران و متخصصان ایرانی در مهار چاههای نفت کویت در مردادماه سال ١٣٧٠ رقم خورد.

تیم مهارگر ایرانی، در سیزدهم مردادماه سال هزار و سیصد و هفتاد وارد کویت شد و پس از چند روز هماهنگی سرانجام شرکتهای آمریکایی، مجبور شدند تا نخستین حلقه چاه را در منطقه بورگان به مهارگران ایرانی واگذار کنند و برای این منظور یکی از چاههای با موقعیت دشوار به مدیر تیم مهار ایران معرفی شد.

مهارگران به سرعت از چاه شماره صد و هشتادِ بورگان بازدید کردند تا وضع فنی چاه را بررسی و عملیات مهار را طراحی و به مرحله اجرا در آورند. بررسیها نشان داد با وجود شعله های مهیب و سر به آسمان کشیدۀ چاه، آماده نبودن حوضچه ها و دسترسی نداشتن به آب، شروع عملیات مهار بدون حمایت سیستم خنک کننده عملا غیرممکن بوده و ساختن حوضچه ذخیره سازی آب نیز به روزها وقت نیاز داشت.

مدیریت گروه ، کارشناسان ایمنی و مهارگران به سرعت و با طرحی ابتکاری شامل : جداسازی و برش فلنج شش اینچ ، لوله مغزی ، برداشتن و نصب فلنج ده اینچ ، نصب شیرِ دروازه ای و تزریقِ سیالِ حفاری ، در نهایت شهامت و جسارت ، عملیات مهار را بدون آب به مرحله اجرا درآورده و چاه را با موفقیت کنترل و ایمن  کردند.

خبر مهار نخستین حلقه چاه نفت ، توسط مهندسان و متخصصان ایرانی ، به سرعت در سراسر کویت پیچید و مهارگران همه کشورها ، بویژه آمریکاییها را حیرت زده کرد.

نمایندگان شرکت نفت کویت و کارشناسان آمریکایی در محل چاه حاضر و از نزدیک مهار نخستین حلقه چاه را ناباورانه به تماشا نشستند. مهار نخستین حلقه چاه توسط ایرانیها ، خط بطلان و نقطه عطفی بود بر انحصار و سلطه گری شرکتهای آمریکایی در مهار چاههای نفت و گاز و بازتاب گسترده ای در محافل خبری بین المللی و داخلی داشت به طوری که مسئولان شرکت نفت کویت، شرکتهای آمریکایی را مجبور کردند تا ضمن تأمین امکانات، چاههای دیگر را در منطقه بورگان به مهارگران ایرانی واگذار کنند.
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب: 16128
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


امیر
India
به نظر من چاهای اب بودن ک خاموش کردن متخصصین..به این متخصصای عزیز بگین برن نفت کش سونچی رو ک ی هفته روی اب داره میسوزه خاموش کنن