۱
۲
نکاتی که باید در مورد هوشنگ انصاری بدانیم

درباره آخرین مدیر عامل شرکت نفت شاه

دلال واردات اسلحه از آمریکا/ ماجرای خط محرمانه انصاری در شرکت ملی نفت/ پیوند خاندان انصاری و نمازی در فعالیت های دلالی در نفت/ نقش انصاری در مذاکرات با کنسرسیوم و اداره ثروت شاه/ چرا انصاری از خطوط تلفن شرکت نفت استفاده نکرد؟/ ماجرای عشرتکده های گران انصاری/ طبقه پانزدهم وزارت نفت مخصوص چه کسی و چه اموری بود؟/ تحقیر انصاری توسط تاچر
هوشنگ انصاری و هنری کسنجر- عصر نفت
هوشنگ انصاری و هنری کسنجر- عصر نفت
وحید حاجی پور/ آخرین مدیرعامل شرکت ملی نفت پیش از انقلاب یک چهره جنجالی بود؛ هوشنگ انصاری که به هیچ عنوان اهل سیاست نبود و هرچه در سر داشت به دنیای تجارت و معامله ختم می‌شد.

به گزارش ميزنفت،ژاپن جایی بود که وی با خرید زمین‌های ارزان و فروش آن به قیمت‌های سرسام آور به ثروتی بزرگ دست یافت و با نزدیک کردن ارتباطات خود به سفارت ایران در ژاپن، یار شفیق سفیر وقت ایران در ژاپن شد. با معرفی وی به شاه در جریان سفر محمدرضا پهلوی به توکیو توسط سفیر ایران، مورد علاقه شاه قرار گرفت و چند ماه بعد به ایران فراخوانده شد.

درباره هوشنگ انصاری ابهامات بسیاری وجود دارد که در این گزارش سعی شده است از منابع معتبر برای انتشار حقایقی درباره وی استفاده شود که مهم ترین آن ها در ادامه می‌آید:

*نام خانوادگی اصلی وی مستمند شیرازی بود که در اهواز متولد شده بود. خانواده مستمند شیرازی رابطه ویژه‌ای با خاندان نمازی داشت. جالب اینکه فرزندان این دو خاندان هنوز هم به شغل دلالی در صنعت نفت ایران مشغولند. همایون شیرازی مرد پشت پرده دکل‌های حفاری و سیامک نمازی یکی از افراد موثر در کرسنت.

*بعد از سفری که شاه به ژاپن داشت انصاری به ایران آمد و چون شاه قبلا سفارش او را کرده بود، سریعا وارد مشاغل مهمی شد؛ از جمله عضویت شورای هواپیمایی کشوری، معاونت ضمانت صنعتی، عضویت شورای سرمایه­‌گذاری، نیابت ریاست اتاق بازرگانی و صنایع تهران به او واگذار شد. او در کنار تمام این­‌ها در کارخانه خصوصی «فخر ایران» فعالیت می­‌کرد و توانست به یکی از شرکای با نفوذ آن کارخانه تبدیل شود و بعد از آن معاون فنی وزیر اقتصاد شد و از آن­جا به وزارت خارجه منقل شد.

*هوشنگ انصاری پس از درگذشت منوچهر اقبال در آذر 1356، به مدیریت شرکت ملی نفت منصوب شد که بلافاصله در صدد تخریب باشگاه الهیه برآمد. این باشگاه محل زندگی اقبال بود که انصاری به دلیل مخالفت سازمان حفظ آثار تاریخی موفق به انجام این کار نشد. او می‌خواست بنایی جدید در الهیه برپا کند.

هوشنگ انصاری - <a href='http://www.mizenaft.com' target='_blank'>ميزنفت</a>

*هوشنگ انصاری اولین مدیرعامل نفت بود که تیمی عمل کرد و اعوان و انصار خود را بر خلاف مدیران سابق به نفت آورد.

*وی سمت قائم‌مقامی را در نفت بوجود آورد و موجب گوشه‌گیری مدیران بنام شرکت ملی نفت از جمله نابغ و پرویز مینا شد.

*در زمان مدیریت وی در شرکت ملی نفت، مخالفت‌ها با وی بسیار شدید بود اما شاه از وی حمایت می‌کرد.

*او گرداننده ثروت شخصی شاه بود و نیمی از وقت خود را برای خرید و فروش سهام برای خود و شاه صرف می‌کرد. او امین شاه در بانک چیس منهتن بود.

*او هیچ‌گاه از خط تلفن و تلکس شرکت ملی نفت استفاده نمی‌کرد و همه امور شخصی خود را در اتاقی بسیار امنیتی با خط و تلکس اختصاصی خود انجام می‌داد زیرا معتقد بود کسی نباید متوجه کار او شود. او اینطور وانمود می‌کرد که برای حفظ جنبه‌های محرمانه باید خط امن باشد اما بعدها مشخص شد هدف وی دسترسی راحت و محرمانه به اخبار بورس نیویورک، لندن و توکیو بود.*انصاری مدیران ارشد شرکت ملی نفت را از طبفه پانزدهم وزارت نفت به طبقه چهاردهم منتقل کرد تا طبقه پانزدهم حالت شخصی و اختصاصی داشته باشد.

*در زمان مدیریت کوتاه انصاری، شرکت‌های گاز و پتروشیمی از شرکت ملی نفت جدا شده بودند که همین موضوع باعث از دست رفتن قدرت شرکت ملی نفت شده بود.

*او از سال 1355 به دنبال نخست وزيري بود و به اين دليل بين او و جمشيد آموزگار اختلاف پيش آمد و از هم انتقادات زيادي مي‌کردند. انصاري در کابينه آموزگار همان سمت سابق «وزير اقتصاد» را به عهده گرفت و بعد از مرگ اقبال، مدير عامل شرکت ملي نفت شد.

*از آنجا که وی شیفته نخست وزیری بود در وزارت نفت تشریفات تجمل گرایانه‌ای به تاسی از نخست وزیری برای خود دست و پا کرد.

*در جریان سفر تاچر به ایران و بازدید وی از وزارت نفت، چنان مورد تحقیر وی قرار گرفت و دستمایه تخریب وی در نفت شد که دیگر حاضر نبود در نفت بماند. در سفر تاچر به ایران و حضور او در شرکت نفت، هوشنگ انصاری به تشریح موفقیت‌های ایران در طول 10 سال اخیر و نقش خود در این باره می‌پردازد که ماحصل گفت و گوی دونفره آنها تنها به رد این گزارش از سوی تاچر منجر و انصاری بشدت سرخورده می‌شود.

*انصاری به دلیل دسترسی به معاملات در آمریکا تا دیر وقت بیدار بود و برعکس اقبال که راس ساعت 6 در دفتر کار خود حاضر می شد حوالی ظهر به شرکت نفت مراجعه می‌کرد.

هوشنگ انصاری - <a href='http://www.mizenaft.com' target='_blank'>ميزنفت</a>

*او همیشه ساعت 7 عصر به میهمانی‌ها می‌رفت و در میهمانی‌هایی که خود میزبان بود کارگران شرکت نفت را مامور می‌کرد تا غذای میهمانان را از هتل هیلتون به محل اقامت وی بیاورند.

*جلسات وی با مدیران نفت همه روزه از ساعت 5 و نیم عصر تا 6 بعد از ظهر به مدت نیم ساعت برگزار می‌شد و سپس شرکت نفت را ترک می‌کرد!

*شعار انصاری در جلسات  این بود:« با خوشحالی گوش کنید.»

*در جریان مذاکره شرکت ملی نفت با کنسرسیوم، هوشنگ انصاری پیش از جلسه در منزل خود با مدیران کنسرسیوم،در جلسات درونی آن‌ها نیز شرکت می‌کرد. روزهای سه شنبه و پنج شنبه جلسات شرکت نفت با کنسرسیوم در منزل وی واقع در نیاوران به مدت 2 ساعت برگزار می‌شد.

*انصاری در ابتدای جریان اعتراضات کارکنان صنعت نفت به خوزستان سفر کرد اما در میان صحبت با کارکنان و مشاهده خشم آن‌ها خود را بیمار جلوه داده و بلافصله به تهران منتقل شذ. به بهانه درمان به آمریکا رفت و دیگر هیچگاه بازنگشت.

*با وجود مجهز بودن بیمارستان نفت او هیچ گاه از بیمارستان نفت استفاده نکرد.

*نشریه فوربس در سال 1986 وی را یک بیزینس من بین‌المللی توصیف کرد. وی روابط ویژه‌ای با هنری کسینجر وزیر امور خارجه وقت آمریکا، الکساندر توبریج و ادوارد پالمرز بانکدار برجسته آمریکایی داشت.

هوشنگ انصاری - <a href='http://www.mizenaft.com' target='_blank'>ميزنفت</a>

*هوشنگ انصاری در هنگام تصدی پست وزارت موفق شد با هنری­ کسینجر وزیر امور خارجه آمریکا قرداد 15 میلیارد دلاری امضا کند و هم‌چنین با قردادهای بازرگانی و نظامی با آمریکا، هوشنگ انصاری در تهران ملاقات‌هایی که با هنری ­کیسنجر داشت، اعلام کرد که ایران به ارزش 10 میلیارد دلار از آمریکا اسلحه خواهد خرید.

*بيش از سه هزار نفر كارگر و كارمند مكزيكي و آمريكاي لاتين تبار در هتل‌ها و كازينوها و عشرتكده‌های متعلق به هوشنگ انصاري در جزاير قناری، هاوائي و نقاط مختلف آمريكا ، آسياي جنوب شرقي ، درياي مديترانه و سواحل قبرس به كار مشغول هستند.

انصاري مالكيت چندين جزيره اختصاصي و چند مجموعه هتل و كازينو و عشرتكده در اروپا، به ويژه آلمان و كشورهای اسكانديناوی و جنوب فرانسه را داراست. اين هتل‌ها زير مجموعه كمپانی «استراحتگاه آفتاب» است و كليه مسافران آن‌ها از ثروتمندان درجه يك و مولتي ميلياردرهاي جهان تشكيل شده است.

یکی از هتل های انصاری - <a href='http://www.mizenaft.com' target='_blank'>ميزنفت</a>

*هوشنگ انصاري در طرح خود، از تحريم‌هاي اقتصادي حكومت تهران (توسط غرب) و فشار بيشتر بر آنان حمايت مي‌كند و اين روش را راه به زانو در آمدن و مطيع شدن آن عنوان مي‌كند. او در طرح خود از همه ايرانيان مي‌خواهد كه با او موافقت كنند. انصاري اعلام كرده است كه در به ثمر رساندن اين طرح، مصرّانه خواهد كوشيد و در انجام آن از ياري دولتمردان امريكا به ويژه سناتور «داماتو» برخوردار خواهد بود».
 
 منابع:
30 سال نقت ایران نوشته قباد فخیمی
خون و نفت نوشته منوچهر فرمانفرمائیان
مرکز اسناد انقلاب اسلامی
 
يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۸
کد مطلب: 12632
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


تبیانیان
Iran, Islamic Republic of
ممنون از اطلاعات با ارزشی که در این گزارش در اختیار قرار دادید.
نیکنام
Iran, Islamic Republic of
سلام
واقعا جالب بود. سوال اینجاست که چگونه ایادی شاه هنوز هم در نفت نفوذ دارند و در داخل هم همسویانی دارند که دانسته یا نادانسته آب به آسیاب آنان می‌ریزند. ایکاش میز نفت گزارشات تحلیلی بیشتری در مورد زیر و زبر اعمال همسو با این جریانات از طریق مدیران متعهد شاغل و بازنشسته تهیه وارائه می‌کرد، که تا دیر نشده و فاسدان رانتخوار صنعت را ترک نکرده اند، دستشان برای ملت شریف ایران هم رو میشد (برای کارکنان نفت که مدتهاست دستشان رو شده و بهمین دلیل است که مدام از بیرون صنعت بچه هایی نا وارد و جاه طلب یا مدیر و رئیس های ریجکتی را می‌آورند) و قوه قضائیه حداقل حقوق ملی صنعت نفت را از این خصوصی بازان که وجهه ملی نفت را به یک بنگاه خصوصی تبدیل کرده اند و هر کاری دلشان بخواهدمیکنند، می ستاند.
امیدوارم میز نفت در مورد موضوعاتی مثل بورسیه دختر وزیر و جلسه وزیر با مدیران پیشین صنعت نفت در 7 بهمن 98 که گزینشی دعوت شده بودند و مجموعه بله قربان گویان نفتی و نابلدان غیرنفتی در کوشک مستمعین گزارش عملکرد وزیر!!!! شدند تا تجربه های خود را در اختیار صنعت نفت قرار دهند!!!! (واقعا خنده دار نیست؟) نیز تهیه می‌کرد. آخه اینها همشون یا راس کار بودند یا الان هستند، و بیشتر مشکلات صنعت نفت از بی تجربگی و غیر عملیاتی بودن و بی کفایتی و ناکارآمدی همین‌هاست، اونوقت ژنرال نمای نفت با التماس و شام و جلسه دنبال اینهاست که بیایند تجربیاتشون را در اختیار ایشون بگذارند!!!!!! اینهایی که جز بله و چشم قربان تو این مدتی که بودند و الانم اکثرشون بنامهای مختلف مشاور و عضو هیئت مدیره و هیئت امنا و.... هستند، چیز دیگه ای ازشون ندیدیم. فکر کنم یه جریانی قراره راه بیفته که به ازاء سمت‌ها و رانت ها و حقوقهایی که اضافه بر حقوق بازنشستگی‌ شون دارند می‌گیرند، دوره راه بیفتند از وزیر دفاع کنند بلکه قدری مشروعیت براش بخرند تا این تشنگان قدرت که خود را شیفتگان خدمت جا می‌زنند 4 روز بیشتر بر مسند صدارت تکیه بزنند و سور و سات اذنابشونو فراهم کنند. والا اگر موضوع استفاده از تجربیات بود چرا دیگر معاونین بازنشسته یا کنارگذاشته شده وزارت نفت که دهها برابر این جمع دعوت شده تجربه و درایت داشتند، دعوت نشدند، چون اونا همسو نبودند و ممکن بود واقعیت‌ها را بزبان بیاورند و تبلیغات رسانه ای وزیر با شکست مواجه شود.!!!!! الله و اعلم.