۰

پایان بی نتیجه نشست اوپک

اختلافات داخلی اوپک در مورد چگونگی اجرای کاهش تولید توافق شده در ماه گذشته، مانع از آن شد تا در نشست ۲ روزه کارشناسان این سازمان، توافق مشخصی برای جلب همکاری دیگر تولید کنندگان مهم غیرعضو اوپک به دست آید.
اوپک - عصر نفت
اوپک - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، اختلافات داخلی اوپک در مورد چگونگی اجرای کاهش تولید توافق شده در ماه گذشته، مانع از آن شد تا در نشست 2 روزه کارشناسان این سازمان، توافق مشخصی برای جلب همکاری دیگر تولید کنندگان مهم  غیرعضو اوپک به دست آید.

بیش از 18 ساعت مذاکره در طی 2 در وین نتیجه ای جز وعده ادامه مذاکرات بین بزرگترین تولید کنندگان نفت جهان نداشت. مذاکرات در روزهای پایانی ماه نوامبر یعنی تنها چند روز قبل از نشست دوره ای اوپک که قرار است توافق کاهش تولید در آن نهایی شود، ادامه خواهد یافت.

مارسیو فلیکس، نماینده برزیل پس از نشست گفت، کشورهای غیر عضو اوپک روز شنبه بدون هرگونه تعهدی در زمینه محدود کردن تولید نفتشان، مذاکرات با اوپک را پایان دادند.  ناطق علیف، وزیر انرژی آذربایجان هم گفت، نتیجه این فرآیند بستگی به ایران و عراق دارد، دو کشوری که بیشتر مایل به افزایش تولید هستند تا کاهش تولید.

مقزوم میرزاقالیف، معاون وزیر انرژی قزاقستان هم گفت، هرچند که نشست روز شنبه «اولین گام» موفقیت آمیز بود، اما کشورهای تولید کننده نفت باید مذاکره را ادامه دهند و پیش از آنکه کاهش بتواند آغاز شود «به اعداد و ارقام واقعی برسند.»
عمان، دیگر تولید کننده غیر عضو اوپک اعلام کرد که آماده همکاری در طرح کاهش تولید است، اما تا زمانی که اوپک به توافقی بین اعضای خود دست نیافته، این کشور نمی تواند به هیچ گونه کاهش تولید مشخصی متعهد شود.

توافق غیرمنتظره اوپک در الجزایر در صورت نهایی شدن و پیوستن تولید کنندگان غیر عضو گام مهمی در کاهش جدی مازاد عرضه موجود در بازار خواهد بود. هرچند توافق اولیه ماه گذشته اوپک موجب شد تا قیمت نفت در اوایل ماه جاری به بالاترین رقم 15 ماه گذشته برسد، اما با بروز اختلافات داخلی در مورد براورد اوپک از تولید اعضا و کاهش احتمال توافق بر سر میزان کاهش تولید، قیمت ها به میزان مجددا افت کرده است.منبع : تسنیم
يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
کد مطلب: 15402
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *