۰

نیاز 20 میلیارد دلاری برای رسیدن به تولید یک‌میلیون بشکه در روز

وزیر نفت با اشاره به اینکه برای رسیدن به تولید یک میلیون بشکه در روز در آینده به سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری نیاز است گفت: تعهد اجتماعی نفت حدود یک‌هزار میلیارد تومان برای 5 سال است تا بتواند چهره خشن شهرها را حذف کند.
زنگنه - عصر نفت
زنگنه - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، بیژن نامدار زنگنه ظهر امروز در مراسم افتتاح توسعه میادین نفتی یادآوران با اشاره به تولید روزانه در میدان‌های نفتی خوزستان اظهار کرد: توانستیم در میدان‌های نفتی آزادگان جنوبی، یادآوران و آزادگان شمالی به 300 هزار بشکه تولید در روز برسیم.

وی با بیان اینکه از 65 هزار بشکه به 45 هزار بشکه در ابتدای دولت رسیدیم افزود: اضافه تولید ما در آن زمان 250 هزار بشکه بوده است.

وزیر نفت با اشاره به جزئیات عقد قرارداد با شرکت‌های خارجی در میدان‌های نفتی ذکر شده و حضور شرکت ملی نفت ایران از سال 93 در این پروژه‌ها تصریح کرد: در میادین مشترک ایجاد شده تا به امروز تقریبا 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و با احتساب هزینه‌های یاران جنوبی می‌توان به عدد 7 میلیارد دلار اشاره کرد.

زنگنه با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در میدان یاران جنوبی به دلیل استخراج نفت خام خاطرنشان کرد: این میدان‌های واقع شده در غرب کارون هم عرض با میدان‌های گازی پتروشیمی عسلویه در حوزه‌های گازی قرار دارند.

وی با بیان اینکه اگر حرف اصلی ما در خوزستان نفت و منابع آن است، عسلویه نیز منبع و حرف ما در حوزه گاز به حساب می‌آید گفت: به شرط انجام گرفتن بازیافت در حوزه نفت خوزستان می‌توان انتظار تولید یک میلیون بشکه را داشت.

زنگنه ادامه داد: همان‌طوری که توسعه میدان‌های مشترک دارای ارزش و اهمیت بالایی است توجه به بازیافت نفت نیز باید صورت گیرد، در این منطقه با ارزش بازیافت روبه‌رو هستیم و باید با توسعه دادن این مناطق مشترک به آن پرداخته شود.

وزیر نفت الگوی جدید که تکمیل شده بیع متقابل است الگوی ما را برای انجام قراردادهای جدید و بازیافت به میزان کافی فراهم کرده و تاکید ما بر این است که این الگو عملیاتی شود.

زنگنه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان خوزستان تاکید کرد: پس از تهران و اراک هیچ استانی به اندازه خوزستان نمی‌تواند ماشین‌سازی قدرتمند داشته باشد و با توجه به اینکه شرایط لازم در خوزستان مهیا است می‌توان در شرایط را به آن سمت پیش برد.

وی با بیان اینکه می‌توان از درآمدهای کنونی نفت برای زندگی مردم و تهیه خوراک در پتروشیمی‌ها بهره برد عنوان کرد: برای توسعه استان باید موتور نفت در آن روشن بماند؛ زیرا نفت می‌تواند برای کارخانه‌ها؛ پتروشیمی‌ها؛ صنعت و... موتور محرک باشد.

زنگنه با بیان اینکه در آینده 18 تا 20 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم که تا به تولید یک‌میلیون بشکه در روز برسیم اضافه کرد: باید از محل سرمایه‌گذاری‌ها برای بهبود مسائل اجتماعی منطقه و زندگی مردم استفاده کنیم و برای آنها ورزشگاه، فنی و حرفه‌ای، آسفالت، بهسازی محیط داخلی را ایجاد کنیم.

وی با بیان این موضوع که در تولید نفت هر مقداری از تکنولوژی و علم روز بیشتر بهره ببریم به همان اندازه در بحث افزایش تولید موفق خواهیم بود تصریح کرد: تعهد اجتماعی نفت حدود یک‌هزار میلیارد تومان برای 5 سال است تا بتواند با برداشتن چهره خشن از منطقه برای مردم مدرسه، خانه، بهداشت، آب شرب، سالم و.. مهیا کند.


منبع : فارس
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۶
کد مطلب: 15637
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *