۰
۷

گلایه زنگنه از یک کاریکاتور

وزیر نفت گفت: با اجرای تصمیم اوپک و موافقت کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولیدکنندگان غیراوپک، قیمت نفت در بالای ۵۰ دلار تثبیت می‌شود.
زنگنه - عصر نفت
زنگنه - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، «بیژن زنگنه» وزیر نفت پس از شرکت در یکصد و هفتاد و یکمین نشست اوپک بامداد امروز از وین به تهران بازگشت. این عضو کابینه دولت دقایقی پیش با حضور در استودیو خبر 14 سیما در خصوص این نشست گفت: در اوپک تصمیم مهمی اتخاذ شد که نشان داد این سازمان هنوز نمرده است.

وی افزود: بیش از دو سال بود که اوپک حالتی منفعل داشت و برخی می گفتند اوپک مرده است اما در نشست الجزایر و تصمیمی که اوپک در خصوص کاهش سقف تولید به 32.5 میلیون بشکه در روز گرفت نشان داد که این سازمان هنوز نمرده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه "همان تصمیم نشست الجزایر در نشست وین به تصویب رسید"، گفت: مقرر شد تا یک میلیون و 200 هزار بشکه از تولید اوپک تا یک ماه آینده کاهش یابد تا عرضه نفت اوپک به 32 میلیون و 500 هزار بشکه در روز برسد، اما ایران از شرکت در این کاهش معاف شد.

وی ادامه داد: همه کشورها موظف شوند بر پایه تولید اکتبر خود 4.5 درصد تولید خود را کاهش دهند اما در خصوص ایران موافقت شد تا به طور متوسط نسبت به تولید ماه اکتبر خود، 90 هزار بشکه در روز افزایش تولید داشته باشد.

زنگنه با بیان اینکه "بعد از ماهها جنگ اعصاب و بحث های اعصاب خورد کن موفق شدیم حقانیت ایران را برای بدست آوردن بازاری که قبل از اعمال تحریم ها داشتیم ثابت کنیم"، گفت: بالاترین تولید تاریخی ایران 3 میلیون و 975 هزار بشکه در روز در سال 2015 رقم خورده بود که با در نظر گرفتن این رقم و اینکه بر اساس منابع ثانویه تولید ایران در ماه اکتبر 3 میلیون و 707 هزار بشکه در روز اعلام شده بود، ما می توانیم 90 هزار بشکه در روز میزان تولید خود را افزایش دهیم.

وی افزود: در نشست 171 اوپک نشان دادیم می شود در عین رقابت و حتی داشتن اختلاف های شدید سیاسی، با کشوری همکاری و توافق کرد که بخشی از این تعامل، به قدرت کشور برمی گردد که در خصوص نفت، داشتن ظرفیت تولید و ظرفیت مازاد برای تولید است که حرف اول و آخر را در اوپک می زند.

وزیر نفت تصریح کرد: در چندین ماه گذشته تمام کشور بر این حرف ایستاد که ما باید به شرایط قبل از تحریم بازگردیم و در اوپک نیز ما بر این حرف ایستادیم که باید سهم ایران از بازار پس گرفته شود، برخی هم در داخل به این موضوع انتقاد کردند و حتی کاریکاتور من را با عنوان "مفت فروش" کشیدند اما ما ایستادیم و موفق شدیم سهم خود را از بازار نفت پس بگیریم.

زنگنه با اشاره به اینکه "بعد از نشست اوپک تاکنون بیش از 5 دلار افزایش در قیمت نفت داشتیم"، گفت: ماه دسامبر ماه بدی برای بازار نفت است، همه نفت نمی خرند و تقاضا کم می شود؛ اما بعد از صحبت تلفنی رئیس جمهور ایران و پوتین، روسیه موضع خود را از فریز تولید به کاهش تولدی تغییر داد و عنوان کرد که حاضر است 300 هزار بشکه در روز تولید خود را کاهش دهد و بقیه تولیدکنندگان نفت غیراوپک نیز موافقت کردند که 300 هزار بشکه از تولید خود کم کنند که با اجرای این تصمیم، قیمت نفت در بالای 50 دلار تثبیت می شود.منبع : تسنیم
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۸
کد مطلب: 15834
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


ژنرال مفتی فروش
Iran, Islamic Republic of
حرف حساب جواب نداره جناب گروهبان : وقتی توی کف قیمتی نفت اینهمه داد و هوار راه انداختی که سهم ما رو از بازار گرفتند و باید افزایش تولید بدهیم ، همین سیاست احمقانه در کف قیمت باعث شد منافع اربابان برجامی برآورده شود و مفت ترین نفت را برایشان به ارمغان آوری . "سهم از بازار" ، فقط یک حرف مفت بیشتر نیست . بدرد روزنامه ها و شانتاژ خبری و پروپاگاندا می خورد . وقتی شما اینهمه تولید زیر قیمت بکنی درآمدش برابر همان موقعی می شود که تولید کمتر داشتیم و قیمت نفت بالاتر بود . این را یک بچه ابتدایی هم می فهمد . این بازی "حفظ سهم بازار" فقط برای اربابان برجام بدرد می خورد که نفت ارزانتری برای شرکتهای چند ملیتی خودشان بیاورند .
ژنرال مفتی
Iran, Islamic Republic of
عجب ! مفت فروشی را موفقیت دیپلماتیک می داتید ؟!! وقتی توی اوج کف قیمت ، داد و هوار راه بندازی که تولید نفت رو بیشتر می کنم ، این یعنی چی ؟ هرچی تولید نفت بیشتر بشه ، بدلیل کاهش قیمت نفت درآمد حاصل شده به همان اندازه ای است که در زمان قیمت بالای نفت بود . این را یک بچه ابتدایی بی سواد هم میفهمد . این بازی "حفظ سهم بازار" فقط بدرد مصرف داخلی و شانتاژ خبری و چاپلوسی می خورد . البته یک خاصیت دیگر هم دارد . نفت مفت را برای اربابان برجام به ارمغان می آورد و شرکتهای چندملیتی آنها سود میلیارد دلاری می کنند از کاهش قیمت مواد اولیه
سعید
Iran, Islamic Republic of
شما که هیچی از بازار نفت نمی فهمی بهتره اظهار نظر نکنی
Iran, Islamic Republic of
سلام
اگر نفروشند می گویند عرضه تصاحب سهم خود از بازار را ندارند اگر بفروشند می شود خام فروشی ! چرا ماچنین شده ایم؟
Germany
کی این قصه "تصاحب سهم بازار" رو علم کرد ؟ مگه بازار نفت ، بنگاه بنکداری و برنج فروشها هست که قصه "تصاحب سهم بازار" رو مطرح کرده ؟! مگر با دسته کورها طرف هستید که فکر کردید نمی فهمند چیکار کرده ژنرال :: یه دو دودوتای ساده هست . الجمدلله بیشتر بدنه سیستم صنعت نفت هم تحصیلکرده و دانشگاهی هستند و براحتی متوجه می شوند ::::: از اونور هم قبل از اجلاس اوپک اومده گفته "اقتصاد رو با سیاست نباید مخلوط کرد" !!! بابا تو دیگه کی هستی . یعنی نمیدونی که این دوتا کاملا" مرتبط هستند با هم
Germany
عربستان بدلیل ضربات سنگین مالی که خورد ، در مقابل اوپک کوتاه آمد ژنرال جان نه بخاطر تلاشهای باند شما ! آدرس غلط نده . ظاهرا" فراموش کردید که عربستان 170 میلیارد دلار اوراق قرضه چاپ کرده بخاطر خسارت سنگین ناشی از کاهش قیمت نفت . پس این کم آوردن عربستان را بنام خود نزنید عزیزم دلبندم
کارمند نفت
Iran, Islamic Republic of
عربستان بخاطر حفظ حمایت روسیه حاضر شد که کنار بیاید نه ایران جناب وزیر محترم نفت