۰

تشکیل کنسرسیومی برای توسعه میدان یادآوران

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از برگزاری مناقصه میدان آزادگان جنوبی در ابتدای سال ۲۰۱۷ خبر داد و گفت: توسعه میدان یادآوران احتمالاً به صورت یک کنسرسیوم بین‌المللی خواهد بود.
میدان یادآوران
میدان یادآوران
به گزارش ميزنفت ، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز در حاشیه امضای تفاهم‌نامه طرح مطالعاتی 3 میدان نفتی و گازی با شرکت انگلیسی ـ هلندی شل در جمع خبرنگاران گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، قرار بود سالانه یک درصد به ضریب برداشت تولید نفت ایران افزوده شود که این امر متأسفانه با وجود تحریم‌ها محقق نشد. 

وی ادامه داد: پس از برداشته شدن تحریم‌ها و توافق صورت گرفته با کشورهای 1+5 قراردادهای مطالعاتی مختلفی با شرکت‌های بین‌المللی امضا کردیم و در آینده نیز امضا خواهیم کرد که هدف ما تحقق این امر یعنی افزایش یک درصدی ضریب برداشت خواهد بود. 

وی در پاسخ به فارس با اشاره به اینکه چند شرکت متقاضی توسعه میدان آزادگان جنوبی هستند و مناقصه این میدان چه زمانی برگزار می‌شود، پاسخ داد: شرکت‌های مختلف بین‌المللی از تمام دنیا درخواست خود را ارائه کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه منظور من همه شرکت‌ها به جز شرکت‌های آمریکایی است، تصریح کرد: چون در آخر سال میلادی هستیم، شرکت‌های متقاضی تمایل دارند این مناقصه در ابتدای سال 2017 برگزار شود. 

وی در پاسخ به این سؤال که شل دقیقاً براساس این قرارداد که امروز امضا شد چه کاری خواهد کرد، گفت: مطالعه کامل میدان آزادگان و یادآوران و میدان گازی کیش در اختیار شرکت شل قرار گرفت به طوری که ما نمی‌توانیم در بحث مطالعه میدان را تفکیک کنیم، اما برای انجام کار می‌توان میدان را به آزادگان شمالی و جنوبی تقسیم کرد. 

مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به حضور چینی‌ها در فاز دوم ازادگان شمالی و میدان نفتی یادآوران گفت: آنها نیز کار مطالعه خود را بر روی این بخش از میدان آغاز کرده‌اند، اما براساس گفت‌وگوهایی که صورت گرفت، این شرکت نیز تمایل دارد با دیگر شرکت‌های بین‌المللی در توسعه میدان یادآوران شریک شود، بنابراین احتمال دارد که کار توسعه میدان یادآوران به صورت یک کنسرسیوم صورت گیرد. 

وی در پایان با اشاره به تحریم‌هایی که از سوی کنگره آمریکا تمدید شد، گفت: این تحریم‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت، همانطور که می‌بینید شرکت‌های انگلیسی برای مذاکره به ایران آمده‌اند و ما از حضور آنها استقبال می‌کنیم. 

انتهای پیام/ب
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۲
کد مطلب: 15934
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *