۰
20 هزار میلیارد تومان درآمد یارانه‌ها در جیب نفت

نوبخت: داده‌ایم؛ زنگنه: کدام پول؟!

وزیر نفت بارها گفته بود که نمی‌تواند پول یارانه‌ها را جور کند و کمر وزارتخانه متبوعش زیر بار یارانه له می‌شود و یا طیب نیا عنوان کرده بود شب واریز یارانه‌ها در دولت عزا برپاست ولی هیچ یک از آن‌ها بطور شفاف از 50 هزار میلیارد تومان گم شده سخن نمی‌گوید. پول مردم کجاست؟
زنگنه، نوبخت و طیب نیا - عصر نفت
زنگنه، نوبخت و طیب نیا - عصر نفت
ميزنفت/ تناقض گویی‌های مسئولان ارشد دولت درباره درآمدهای هدفمندی روز به روز بیشتر می‌شود و در این میان مشخص نیست آیا بخشی از این درآمدها به خزانه واریز شده است یا خیر؟ نوبخت می‌گوید بخشی از این درآمدها به حساب شرکت‌های دولتی بر می‌گردد و زنگنه هم می‌گوید هر چه از حامل‌های انرژی بدست می‌آورد به خزانه واریز می‌شود.

از یک ماه پیش تا به امروز بود که موضوع میزان درآمد دولت از قانون هدفمندی یارانه‌ها محل چالش بوده است. سخنگوی کمیسیون تلفیق درآمد دولت را در سال گذشته 80 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که با خیلی دیر با تکذیب دولت همراه شد. محمد باقر نوبخت اما اندکی بعدتر در مجلس حاضر شد و درآمد دولت از محل هدفمندی را تنها از محل فرآورده‌های نفتی اینگونه تشریح کرد: درآمد حاصل از محل فروش فرآورده های نفتی 50 هزار و 600 میلیارد تومان است.

وقتی در این عدد٬ ارقام مربوط به برق٬ آب و گاز اضافه شود نزدیک به رقمی است که نوبخت در کمیسیون تلفیق آن را اعلام کرده است. هادی قوامی عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس  در این باره به فارس گفت: نوبخت در نشست این کمیسیون درآمد امسال از حامل‌های انرژی را 85 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

وی در مورد درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها از محل حامل‌های انرژی اظهار داشت: سهم درآمدی سازمان هدفمندی حدود 32 هزار میلیارد تومان بوده و 11 هزار میلیارد تومان نیز از منابع بودجه عمومی برای پرداخت یارانه‌ها به آن اضافه می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در مورد کل درآمد حامل‌های انرژی گفت: براساس گزارش اخیر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه که در کمیسیون تلفیق ارائه شد، کل این درآمدها با سهم شرکت‌ها 85 هزار میلیارد تومان است که 32 هزار میلیارد تومان آن به هدفمندی و مابقی سهم شرکت‌ها است.

وی با بیان اینکه کل منابع پرداخت شده به هدفمندی یارانه‌ها از سال 89 تا 95 حدود 23 درصد بوده است، افزود: این میزان از محل منابع بودجه عمومی بوده و رقمی که از این محل پرداخت شده 80 هزار میلیارد تومان است، سرجمع منابع هدفمندی پرداخت شده 270 هزار میلیارد تومان است که سهم اصلاح قیمت‌ها 190 هزار میلیارد تومان بوده است.

قوامی با اشاره به اینکه سهم شرکت‌ها بابت توزیع و فروش کسر می‌شود، تصریح کرد: طبق قانون هدفمندی قرار بود 50 درصد از درآمدها به صورت نقدی به خانوار، 30 درصد به تولید و 20 درصد سهم دولت شود، اما اکنون برعکس شده در منابع عمومی نیز پرداختی صورت می‌گیرد.
این نماینده مجلس یادآور شد: قانون هدفمندی یارانه‌ها به هدف اصابت نکرده و برای اصلاح آن راهکارهایی ارائه شد که برخی از آنها به تصویب رسیده است. همانند برنامه ششم جدول منابع و مصارف در بودجه مشخص شود، تا سهم شرکت‌ها، تولید، بهداشت، خانوارها شفاف باشد. در طول این سالها سهم شرکت‌ها و همچنین میزان درآمد آنها افزایش پیدا کرده در صورتی که نیمی از این 85 هزار میلیارد تومان را به خانوارها بپردازیم باید حدود 42 هزار و 500 میلیارد تومان داده شود، اما از هدفمندی تنها 32 هزار میلیارد تومان درآمد وجود دارد که مابقی از بودجه تامین می‌شود.


*طیب نیا از سواد گفت
همزمان با اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه٬ وزیر اقتصاد درباره درآمدهای متفاوتی که از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه‌ها مطرح می شود واکنش نشان داد و گفت: اگر کسی کار کارشناسی بلد باشد و دو دوتا چهار تا بلد باشد،تردید نکنید درآمد دولت از این محل 31 هزار میلیارد تومان است.

علی طیب‌نیا در پاسخ به این سوال که شما درآمد هدفمندی یارانه‌ها را 30 هزار میلیارد تومان و آقای نوبخت این درآمد را 50 هزار میلیارد تومان اعلام کرده اما از سوی دیگر مرکز پژوهش مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق می‌گویند درآمد حاصل از قانون هدفمندی 80 هزار میلیارد تومان است. با این حال آمار کدامیک درست است و این 50 هزار میلیارد تومان اختلاف آمار بین دولت و مجلس دقیقا کجا رفته است، گفت: اینکه درآمد ما 31 هزار میلیارد تومان است تردیدی نکنید، ما چیزی حدود 31 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی درآمد داریم و از سوی دیگر چیزی حدود 42 میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت می‌کنیم.

وی تأکید کرد: مابه‌التفاوت این رقم از محل بودجه دولت تعیین می‌شود یعنی به جای اینکه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به منابع دولت اضافه کند چیزی حدود 11 هزار میلیارد تومان از درآمد دولت هم در این زمینه هزینه می شود.


*وزیر نفت: کدام پول
نوبخت چندی پیش گفته بود بخشی از درآمدهای هدفمندی به حساب شرکت‌های دولتی از جمله شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی گاز واریز می‌شود که وزیر نفت آن را رد کرد. وزیر نفت گفت: از درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها چیزی نصیب وزارت نفت نمی‌شود و در این باره به رئیس مجلس نامه نوشته‌ام. البته نامه زنگنه به علی لاریجانی در شرایطی مطرح شده است که سازمان برنامه و بودجه در گزارشی رسمی اعلام کرد 20 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی به وزارت نفت پرداخت شده است که اسناد آن نیز منتشر شد ولی با این وجود وزیر نفت معتقد است هیچ پولی به حساب آن‌ها واریز نشده است.


*پول مردم کجاست؟
وزیر اقتصاد می‌گوید تنها 31 هزار میلیارد تومان از هدفمندی درآمد کسب می‌شود٬ سخنگوی دولت آن را 85 هزار میلیارد تومان عنوان می‌کند و در گزارشی اسناد 20 هزار میلیارد تومانی که به وزارت نفت پرداخت کرده را منتشر می‌کند. با این وضعیت هنوز مشخص نیست تکلیف این اعداد و ارقام در حساب‌های دولت چه شده است و تناقض‌ها به اوج خود رسیده است.

وزیر نفت بارها گفته بود که نمی‌تواند پول یارانه‌ها را جور کند و کمر وزارتخانه متبوعش زیر بار یارانه له می‌شود و یا طیب نیا عنوان کرده بود شب واریز یارانه‌ها در دولت عزا برپاست ولی هیچ یک از آن‌ها بطور شفاف از 50 هزار میلیارد تومان گم شده سخن نمی‌گوید. پول مردم کجاست؟
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۹
کد مطلب: 16508
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *