۰

اولین محموله نفت ایران به اندونزی رفت

اولین محموله نفت ایران پس از برداشته شدن تحریم ها به اندونزی رفت.
نفتکش - عصر نفت
نفتکش - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، اولین محموله نفت ایران پس از برداشته شدن تحریم ها توسط شرکت ملی نفتکش ایران برای تحویل به پالایشگاه Cilacapp اندونزی، عازم این کشور شد.

دو ماه قبل مسئولان اندونزی برای خرید نفت از ایران و همچنین ساخت پالایشگاه در این کشور به ایران آمده بودند و دیداری با وزیر نفت ایران داشتند.
نشریه لویدز لیست در ماه سپتامبر 2016 گزارش داده بود که شرکت ملی نفت ایران (NIOC) در حال مذاکره برای خرید سهام پالایشگاه در هندوستان، اندونزی و اروپاست. این اقدام NIOC گامی استراتژیک برای تصاحب بازار جهت صادرات نفت خود قلمداد شده بود.

این کشتی نفتکش در تاریخ 5 فوریه 2017 (17 بهمن 1395) از پایانه نفتی جزیره خارگ حرکت و سفر خود را به سمت پایانه نفتی سیلاکاپ اندونزی آغاز کرد. این کشتی نفتکش بر اساس برنامه قرار است  19 فوریه ( اول اسفند 1395) به پایانه سیلاکاپ، که بزرگترین پالایشگاه نفت اندونزی در آن واقع است برسد.

اندونزی هیچگاه بازار بزرگی برای نفت ایران نبوده است. ایران و اندونزی در زمینه محصولات کشاورزی و محصولات نفتی نظیر قیر با یکدیگر رابطه تجاری دارند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی لویدز لیست، صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی حتی پیش از اعمال تحریم‎های غرب در سال 2011 میلادی بیشتر به کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، و سریلانکا بوده است.

در همین حال، اطلاعات لویدزلیست نشان می‎دهد که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه 2017 میلادی با اندکی کاهش به 2.09 میلیون بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت ایران در ماه دسامبر 2016 نزدیک به 2.51 میلیون بشکه بود. در حالی که حجم صادرات در ماه ژانویه امسال کاهش یافته و ایران جزو معدود تولیدکنندگان نفت عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) بوده است که از برنامه کاهش تولید نفت مستثنی شده است.

عمده‎ترین واردکنندگان نفت ایران در ماه ژانویه کشورهای چین، فرانسه، یونان، هند، ایتالیا، ژاپن، هلند، کره جنوبی، اسپانیا، و ترکیه بوده اند.منبع : فارس
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب: 16731
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *