۰
۱

رویای سرازیر شدن سرمایه خارجی به نفت با ‌IPC جامه عمل نپوشید

یک کارشناس صنعت نفت با انتقاد از واردات فزاینده کالاهای چینی در دولت یازدهم گفت: چرا دولت هیچ اقدامی برای جذب سرمایه گذاری چینی‌ها در صنعت نفت نکرد و موجب شد تا پروژه های صنعت نفت غیر فعال باشد.
نفت ایران - عصر نفت
نفت ایران - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، آرمان علمایی با اشاره به بحث‌هایی که اخیراً از سوی  مسئولان وزارت نفت در مورد افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام مطرح می‌شود، گفت: بحث سرمایه‌گذاری در صنعت نفت بسیار مفصل است و من به طور قطع می‌توانم بگویم این موضوع کمترین ارتباط را می‌تواند با برجام داشته باشد.

وی ادامه داد: جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت نیازمند دیپلماسی خاص خودش است و شما نمی‌توانید این موضوع را به موضوعات دیپلماسی دیگر ارتباط دهید کمااینکه پس از امضای برجام و براساس اسناد موجود، سرمایه‌گذاری در این مدت در صنعت نفت نسبت به دورانی که تحریم وجود داشت بسیار کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس صنعت نفت با اشاره به اینکه کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت به دلیل مشکلات اقتصادی است که در جهان در طول یکی دو سال گذشته وجود دارد، گفت: اما مسئولان وزارت نفت زیر بار این موضوع نمی‌روند و معتقدند همواره باید برای جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت به دنبال شرکت‌های اروپایی بود.

علمایی تصریح کرد: پس از برجام نیز مسئولان وزارت نفت به همراه رئیس جمهور سفری به ایتالیا داشتند و با برخی از مسئولان ارشد شرکت‌های اروپایی دیدار کردند که بتوانند موجبات جذب سرمایه‌گذاری خارجی را از سوی شرکت‌های اروپایی فراهم کنند.

وی با تأکید بر اینکه شرکت‌های اروپایی مانند انی، BP، توتال فرانسه و دیگر شرکت‌های اروپایی به دلیل مشکلات اقتصادی اروپا پولی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ندارند، تصریح کرد: در طول فعالیت دولت یازدهم ما به سمت کشورهایی که پول داشتند هم نرفتیم.

علمایی به طور واضح گفت: ما در طول فعالیت دولت یازدهم همه نوع کالا از چین وارد کردیم اما یک ریال هم به عنوان سرمایه‌گذاری در صنعت نفت از این کشور وارد نشد و هرآنچه که از چین وارد می‌شد همان فاینانس معروف است که پولش نیز متعلق به ایران است.

وی خاطرنشان کرد: اگر کالای چینی خوب است پس چرا به جای کالا، ما سرمایه‌گذاری چینی در صنعت نفت انجام ندادیم.

این کارشناس انرژی با اشاره به مدل جدید قراردادهای صنعت نفت گفت: قراردادهای IPC هم از نظر کلی با قراردادهای بیع متقابل شباهت دارد و اگر امروز مسئولان وزارت نفت معتقدند با اجرای قراردادهای IPC شاهد ورود سرمایه‌گذاری اروپایی به کشور خواهیم بود الان باید پاسخ دهند چرا با اجرای قراردادهای بیع متقابل آن سرمایه‌گذاری که مد نظر مسئولان صنعت نفت بود از سوی کشورهای اروپایی وارد نشد.

وی در پایان دوباره تاکید کرد: بهتر آن است به جای توقف 3.5 ساله پروژه‌های صنعت نفت به دلیل نبود سرمایه خارجی، ما در کنار سرمایه‌های داخلی، از سرمایه‌گذاری‌های چینی نیز استفاده می‌کردیم.منبع : فارس
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۶
کد مطلب: 17647
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


حامد
Iran, Islamic Republic of
دمت گرم برادر حرف حساب جواب نداره... آقایان هنوز منتظر اروپایی هستند و اصلا اعتقادی به شرکت های بزرگ و معتبرچینی ندارند...اما مطمئن باش که آخرش به چینی ها روی می آورند چون به غربیها اصلا اعتمادی نیست و آنها بدون اجازه استکبارجهانی آب نمیخورند.