۰

خط و نشان قطر برای خریداران ژاپنی LNG

منابع آگاه به رویترز اظهار کردند شرکت قطر پترلویوم به خریداران ژاپنی گاز طبیعی هشدار داده است در مذاکرات تامین بلندمدت بیش از حد پافشاری نکنند در غیر این صورت شرکت‌های ژاپنی ممکن است از پروژه‌های LNG قطر کنار گذاشته شوند.
قطرگاز - عصر نفت
قطرگاز - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، قطر با رقابت رو به رشد از سوی مجموعه‌ای از منابع جدید LNG شامل استرالیا روبروست که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۹۹ این کشور را پشت سر گذاشته و بزرگترین صادرکننده جهان شود.

این موضوع خریداران را که به دنبال قیمت‌های پایین‌تر و کنترل بیشتر از طریق قراردادهای کوتاه‌تر بوده و حق فروش مجدد محموله‌های ناخواسته هستند، جسور کرده است.

قطر پترولیوم که مالک تولیدکنندگانی شامل قطرگاز و راس‌گاز است، در ژاپن بر روی مشتریانی مانند JERA که جوینت ونچر میان توکیو الکتریک و چوبو الکتریک است، حساب می‌کند.

در مذاکرات قرارداد جاری با ژاپن، تامین سالانه ۷.۲ میلیون تن گاز به ارزش حدود ۲.۸ میلیارد دلار یا ۱۰ درصد از تولید قطر پترولیوم که در سال ۲۰۲۱ منقضی می‌شود در میان است.

شرکت‌های ماروبنی و "میتسویی اند کو" هر یک ۷.۵ درصد در پروژه سه واحده قطرگاز ۱ سهم دارند که منعکس‌کننده عمق روابط قطر در ژاپن است.

میتسویی همچنین ۱.۵ درصد در قطرگاز۳ سهم دارد.

یک دیپلمات ژاپنی به رویترز گفت: اگر ژاپن در مذاکرات بیش از حد پافشاری کند یا تصمیم بگیرد از سایر خریداران مانند استرالیا LNG خریداری کند، قطر اعلام کرده است می‌تواند شرکت‌های ژاپنی را وادار کند از سهم‌شان در پروژه‌های قطرگاز خارج شوند.

یک مقام قطرگاز تایید کرد که مذاکرات مجدد تامین ممکن است بر مالکیت شرکت‌های ژاپنی در پروژه‌های LNG قطر تاثیر گذارد.

اگر قطر جای پای خود را در ژاپن از دست دهد، ممکن است ناچار شود به دنبال فروش به خریدارانی در آفریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا شود که اعتبار کمتری داشته و معامله با آنها ریسک بیشتری دارد.

وضعیت قطرگاز در ژاپن در حال حاضر هم مورد تهدید قرار گرفته است. طبق آمار گمرکی، سهم بازار این شرکت سال گذشته ۱۷ درصد کاهش یافت در حالی که سهم استرالیا ۲۰ درصد افزایش داشت.

مزیتی که قطر همچنان برخوردار است، این است که به عنوان یک تولیدکننده کم‌هزینه می‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد.

یک منبع در شرکت چوبا الکتریک اظهار کرد: این شرکت تامین قراردادی کافی از استرالیا و آمریکا دارد تا عدم تامین قطری‌ها مشکلی ایجاد کند.

با این‌همه یک منبع بازرگانی ژاپنی عنوان کرد واردکنندگان ژاپنی به روابط تجاری دیرینه با قطر ارزش قائل بوده و بعید است همه قراردادها را کنار بگذارند.

به گفته این منبع، انعطاف‌پذیری برای لغو محموله‌ها، یکی از درخواست‌های اصلی خریداران ژاپنی است که پیش‌بینی می‌کنند در سال‌های بیشتر شبیه معامله‌گران شوند.

کاهش حجم، فروش قراردادها از ۲۵ سال کنونی و مشخص کردن فرمول قیمت گذاری با شرایط بازار نیز اهمیت خواهد داشت.

پاکستان در حال حاضر یک قرارداد ۱۵ ساله با شرکت انی ایتالیا دارد که نشان می‌دهد چگونه خریداران تغییرات در قراردادهای بلندمدت را پیش می‌برند.

قیمت‌گذاری بلندمدت ارتباط نزدیکی با قیمت نفت خام دارد که به شکل درصدی از ارزش بشکه بیان می‌شود.

به گفته منابع صنعتی، پاکستان موفق شده انی را مجبور کند قیمت حدود ۱۱.۸ درصدی را بپذیرد که بسیار کمتر از ۱۴.۲ درصدی است که خریداران ژاپنی به قطر پرداخت می‌کنند.

کاهش پریمیوم قراردادهای ژاپنی می‌تواند میلیاردها دلار در طول مدت یک قرارداد اضافه کند.

قطر بجز استرالیا، با رقابت از سوی نیجریه برای سهم بازار ژاپن روبروست. به گفته منابع صنعتی چهارمین تولیدکننده بزرگ LNG جهان درصدد جذب شرکت‌های گاز شهری ژاپن، شرکت‌های برق و مراکز بازرگانی ژاپن برای بستن قراردادهای تامین است.منبع : ایسنا
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۰
کد مطلب: 17835
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *