۰
۳

توضيحات وزارت نفت درباره اظهارات زنگنه

وزارت نفت با ارسال گزارشی رسمی در تشریح مواضع وزیر نفت در خصوص حذف مدیران منتقد، تأکید کرد که انتقادها و گلایه­‌ها در این­باره متوجه افرادی بود که غیرقانونی و غیرشفاف عمل کردند و رفتارشان رنگ منفعت­‌طلبی شخصی داشت.
بیژن زنگنه - عصر نفت
بیژن زنگنه - عصر نفت
به گزارش عصر نفت ، گزارشی با عنوان "پاکسازی وزارت نفت از منتقدان دولت آغاز شده است؟" روز گذشته در خبرگزاری تسنیم منتشر شد. در این گزارش به صحبت های 100 روز پیش وزیر نفت اشاره  شد که اعلام کرده بود با طرح این سؤال که "مگر می‌شود مدیر مخالف دولت داشت؟" گفت: "پس مردم برای چه رأی دادند؟ اینکه علیه دولت کار کردند برای چه بمانند و اصلاً باید خودشان کنار بروند، نباید وجود داشته باشند و اگر هم وجود دارند اصلاً برای چه مردم رأی دادند؟ رأی دادند گفتمان و راه عوض شود و باید مدیرانی  باشند که به این سیاست‌ها اعتقاد داشته باشند." و این سوال مطرح شد که " علیرضا ضیغمی معاون سابق وزیر نفت در دوران انتخابات ریاست جمهوری، دبیر ستاد متخصصان صنعت نفت و انرژی حجت الاسلام رئیسی بود و عزل وی این سوال را به ذهن می رساند که آیا وزیر نفت به اظهارات هفته گذشته خود جامعه عمل پوشانده و پاکسازی وزارت نفت از منتقدان دولت آغاز شده است؟"

وزارت نفت امروز در واکنش به این گزارش، توضیحاتی را به خبرگزاری تسنیم ارسال کرده است که متن این  توضیحات بدین شرح است:

"جناب آقای علیرضا ضیغمی برکنار یا عزل نشده بلکه بازنشست شده­‌اند. اتفاقا ایشان به رغم حمایت آشکار از جناح مخالف دولت، 4 سال به عنوان مدیر در یکی از پروژه‌های مهم در وزارت نفت دولت یازدهم مشغول به فعالیت بودند. نکته دیگر این­که برخلاف آن­چه سعی در القای آن وجود دارد جناب آقای مهندس زنگنه، وزیر محترم نفت بارها از مشی و رفتار آقای ضیغمی که در ایام انتخابات با رعایت قانون و گرفتن مرخصی به ستاد انتخاباتی آقای رئیسی پیوستند تشکر و قدردانی نمودند. بنابراین انتقادها و گلایه­‌ها در این­باره متوجه افرادی بود که غیرقانونی و غیرشفاف عمل کردند و رفتارشان رنگ منفعت­‌طلبی شخصی داشت. ضمن آن‌که بکار بردن عبارت "پاکسازی" آنگونه که در خبرگزاری تسنیم به عنوان تیتر انتخاب شده را نیز شایسته این همکاران محترم صنعت نفت  نمی‌دانیم.

همان­گونه که پیش از این مطرح شد منطق حکم می­کند افرادی سکاندار مدیریت هر دستگاه دولتی و غیردولتی باشند که برنامه­ ها و سیاست­های آن را باور داشته و خود را ملزم به اجرای آن بدانند. این موضوع البته با فعالیت منتقدان در سایر سطوح کارشناسی ارتباطی ندارد، چه آنکه هم اکنون هزاران نفر با سلایق و تفکرات متفاوت در سطوح مختلف صنعت نفت مشغول فعالیت هستند. مساله تصدی مناصب مدیریتی و راهبری بخشی از سازمان توسط افرادی است که اعتقادی به اصول کاری دولت ندارند. بنابراین برای یک مقام مسئول این یک ضرورت است که مدیران همراه او هماهنگی فکری و عملی با عقاید و مشی حاکم داشته باشند و در این راستا او می تواند از حق طبیعی خود برای همکاری با نفراتی که به خط فکری او نزدیکترند بهره جوید. این امر البته افزون بر این است که به اعتقاد بسیاری، اساسا هیچ مدیر صاحب ­صلاحیتی چنانچه برای خود و مشرب فکری و اعتقادی ­اش ارزش و اعتبار قائل باشد نباید «مدیریت» در سیستمی را بپذیرد که به اهداف آن اعتقاد ندارد.

با این اوصاف این همه واکنش و حساسیت نسبت به طرح  یک موضوع مستدل و منطقی از جانب وزیر محترم نفت مبنی بر این که افراد معتقد به برنامه ­های دولت باید در مناصب مدیریتی قرار گیرند کمی عجیب به نظر می‌آید و ممکن است این شبهه را دامن بزند که برای برخی­ ها تفکر و اعتقاد بهانه‌­ای بیش نیست و برخورداری از مزایای مدیریتی در اولویت آن‌ها قرار دارد."منبع : تسنیم
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۰
کد مطلب: 17907
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


حسن
Iran, Islamic Republic of
اولا اشاره به یک نفر کافی نیست. در مقابل صدها مدیر بسیار با تجربه در ایام 4 سال گذشته به دلیل عملکرد کاملا نادرست ایشان عملا از ادامه همکاری و هم افزایی در حوزه مدیریت و کارشناسی نفت باز ماندند.
دوما اصولا صحبت از مدیر مخالف دولت بیهوده و غیر عقلانی و تحقیر ملت است. بیاد داشته باشید در حکومت ولایت فقیه مردم پای صندوق رای رفتند به شخص رای ندادند. به اقای روحانی رای ندادند! به عملکرد دولت , به عملکرد و جریان فکری که موافق توسعه کشور هست رای دادند. به کارمند دولت یازدهم و کارمند دولت دوازدهم رای دادند. نه به طرف این جناح یا جناح دیگر. بنابراین هر کس در هر مسند قوه مجریه چه کارمند چه کارشناس چه سرپرست چه مدیر ملت به آنها رای داده اند. و ایشان در مقابل ملت مسول هستند. توجه همه مسولین ملت هستند. نه اینکه توجه مدیران به دولت باشد. این حرف کاملا بی معنی و متناقض است. دولت متشکل از مجموعه اجزا و فرایندهای متشکله در مقابل رای ملت مسول هستند. اینکه این آقا تشخیص یدهند کدام مدیر مخالف و کدام موافق است. مخالف و موافق با چه "کسی" !!! دولت تکلیف دارد. تعهد دارد. بنابراین خود "شخص" رئیس دولت هم ممکن مخالف "دولت" اسلامی باشد. این حرف کاملا بی جا و غیر کارشناسی بوده است.
Iran, Islamic Republic of
دروغ گويي را از رييسشان به ارث برده اند!!!!!
زمانيكه آقاي ضيغمي در مرخصي براي انتخابات بود و دعوت نامه اي براي بررسي پروژه تحت سرپرستي ايشان دريافت كرده بودند به محل جلسه كه با حضور زنگنه تشكيل شد رفتند كه با برخورد بسيار بد زنكنه مواجه شده و ايشان را به جلسه راه ندادند.چگونه مي شود كه زنگنه از ايشان تشكر كرده اند؟
در خصوص بكارگيري افراد همسو در سطوح عالي وزارت خانه شايد درست باشد ولي آيا در سطوح مياني و كارشناسي ارشد هم اين سياست درست است ؟ مگرنه اين است كه مديران سطوح مياني در اصل مديران اجرايي هستند كه سياست هاي ابلاغي و برنامه هاي اجرايي را مي بايست اجرا نمايند در اين سطوح چرا از رقباي متخصص و متعهد استفاده نمي كنيد؟ مگر زنگنه نگفته بود كه اين وزارتخانه يك وزارتخانه تخصصي است پس چگونه است كه مديران بي ربط نيرويي و بازنشسته دانشگاهي و اطلاعاتي پست هاي مديريتي را اشغال مي كنند؟
چهار سال را با خواب آمدن شركت هاي اروپايي البته از نوع توتال وشل مورد علاقه زنگنه در وزارت نفت سپري كرديد و دريغ از يك قرارداد درست و درمون با بلاتكليفي ميادين مشترك و استهلاك تاسيسات در جاي جاي شركت هاي تابعه، حالا مشكل بي لياقتي ژنرال هايش را با موج جديد انتقام گيري از نيروهاي متخصص و متعهد باقيمانده در صنعت مي خواهد لاپوشاني كند.
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
اقای ضیغمی مورد حمایت ایت الله جنتی بودند و زنگنه از ایشان برای برخی حمایت ها استفاده می کردند در ضمن ضیغمی دوسال زمان قاسمی و 4 سال زمان زنگنه باز نشستگی خود را تعویق انداخت وگرنه کارایی و هنری نداشت .