۰

زنگنه: به‌جای پول، گاز می‌دهیم

در جلسه اخیر کمیسیون انرژی مجلس که با حضور وزیر نفت و معاون وی با موضوع بررسی صادرات رایگان گاز به ترکیه برگزار شد، عنوان شد که به جای پرداخت نقدی حدود ۱.۹ میلیارد دلار جریمه ایران یا به عبارت وزارت نفت بازگرداندن پول ترکیه، به این کشور گاز می دهیم.
صادرات گاز به ترکیه - عصر نفت
صادرات گاز به ترکیه - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، موضوع صادرات رایگان گاز به ترکیه محور جلسه عصر دیروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بود. در این جلسه که با حضور «بیژن زنگنه» وزیر نفت و «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، وزیر نفت و معاونش توضیحاتی را برای اعضای کمیسیون انرژی مجلس دهم بیان کردند.

در این جلسه که به پرسش و پاسخ و ارائه گزارش های رسمی از سوی وزارت نفت گذشت، عنوان شد که ایران در فاصله سالهای 2012 تا 2016 در مجموع حدود 14.2 میلیارد دلار بابت صادرات روزانه در حدود 30 میلیون مترمکعب گاز به ترکیه، از این کشور دریافت کرده است ؛ که طبق رأی دیوان بین المللی داوری مبنی بر ضرورت کاهش 13.3 درصدی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه از سال 2012 تاکنون، ایران باید حدود 1.9 میلیارد دلار از این مبلغ دریافتی را به ترکیه بازگرداند.

از اینرو در جلسه عصر روز گذشته کمیسیون انرژی مجلس، وزیر نفت عنوان کرد که ترکیه خواستار دریافت نقدی این مبلغ حدود 1.9 میلیارد دلاری بود که طبق مذاکرات صورت گرفته بین مسئولان دو کشور، مقرر شده این پرداخت از سوی ایران با ارسال گاز به جای پول نقد صورت گیرد.

به گزارش تسنیم، با این حساب از ماههای ابتدایی سال 2017 داریم گاز رایگان به ترکیه ارسال می کنیم تا مابه ازای 1.9 میلیارد دلاری باشد که ایران طبق رأی دیوان بین المللی داوری باید به ترکیه بازگرداند. برخی برآوردهای غیررسمی صورت گرفته توسط کارشناسان انرژی حاکی از این است که حدود 14 ماه باید این ارسال رایگان گاز ادامه یابد تا جریمه ایران تسویه شود.منبع : تسنیم
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب: 17938
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *