۳
۲
زنگنه؛مقصر اصلی کرسنت

وزارت نفت مصوبه آذر ماه٩٢ را منتشر کند

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت:وزیرنفت باید به عنوان مقصر اصلی پرونده کرسنت، پاسخگوی عملکرد خود در این پرونده باشد؛با این وجود هم اکنون با موضعی مطالبه‌گر، مواردی غیر واقعی را مطرح می‌کند.
وزارت نفت مصوبه آذر ماه٩٢ را منتشر کند
به گزارش ميزنفت٬ هدایت الله خادمی در گفت و گو با  مهر با بیان اینکه جای شاکی و متشاکی در پرونده کرسنت عوض شده است افزود: بهتر است آقای وزیر به این سوال جواب بدهند بر اساس چه استدلال و اختیاری مصوبه شورای اقتصاد را روی زمین گذاشته و بجای انتقال گاز میدان سلمان به عسلویه، تصمیم گرفت با کرسنت وارد مذاکره و قرارداد شود و با زیرکی، قرارداد فروش گاز به کرسنت را امضا کند.

نماینده مردم ایذه و باغملک ادامه داد: امروز می‌گویند بخش اعظمی از گاز سلمان به ابوظبی مهاجرت کرده است و مقصر اصلی دولت قبل است که قرارداد را فسخ کرد در حالی که این قرارداد اصلا فسخ نشده است و این کرسنت بود که در میانه مذاکرات تصمیم گرفت برای اصلاح قرارداد راه را بسته و به دادگاه شکایت ببرد.

وی در پاسخ به این پرسش که دلیل شکایت کرسنت از ایران چه بود گفت: بر اساس قرارداد، ایران باید فروش گاز به کرسنت را در زمستان ۸۴ آغاز می‌کرد ولی روند توسعه میدان سلمان به حدی کند بود که امکان صادرات گاز تا سال ۸۹ وجود نداشت. با این وجود کرسنت در اثنای مذاکرات به دادگاه شکایت کرد. دلیل شکایت هم عدم اجرای تعهدات از سوی شرکت ملی نفت ایران بود نه فسخ یک طرفه قرارداد.

این مقام مسوول در تشریح اینکه آیا در کرسنت بروز فساد حتمی بوده است یا خیر گفت: بله این فساد در دو مرحله بود که مرحله نخست مربوط به قیمت گاز و فرمول گذاری بود و مرحله دوم مربوط به الحاقیه ششم که امتیازات بزرگی به کرسنت اعطا شد. اسناد این فساد به دادگاه ارائه شد که حمید جعفر، مدیرعامل کرسنت با دیدن آن‌ها حرفی برای گفتن نداشت.

خادمی افزود: در یکی از این اسناد تمامی واریزها به حساب برخی متهمان پرونده کرسنت افشا شد که بیشتر این اسناد از دفتر عباس یزدان پناه در لندن بیرون کشیده شد. ایمیل‌های رد و بدل شده میان چهره‌های متهم در این فساد هم به دادگاه ارائه شد که جای هیچ شک و شبهه‌ای نگذاشته است.

نائب رئیس کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه چرا در دولت دهم برخی‌ها بدنبال اجرای این قرارداد بودند گفت: چون هنوز مستندات ایران کامل نشده بود و در سال ۹۲ و پیش از به روی کار آمدن دولت یازدهم و زنگنه، اسناد کامل شد و ایران در آستانه پیروزی قرار گرفت. در همان زمان تعدادی از نمایندگان مجلس به آقای زنگنه گفتند برای حفظ منافع ملی و عدم تاثیرگذاری در رای نهایی دادگاه، بهتر است از حضور در وزارت نفت انصراف بدهند ولی ایشان گفت که نگران نباشید طی دو هفته این پرونده را جمع می‌کنم.

او تصریح کرد: وزیر نفت در روز رای اعتماد خود درباره فساد حرف مهمی زد که مورد استناد کرسنت قرار گرفت. وزیر نفت گفت که در حاشیه کرسنت فسادی صورت گرفته است که همین گفته وی و روی کارآمدن تیم کرسنت در وزارت نفت موجب شد تا روند داوری تغییر کند.

نماینده مردم ایذه و باغملک در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت نفت فساد در قرارداد را قبول دارد یا خیر گفت: در ابتدا که قبول نداشت ولی چند ماه پس از استقرار وزیرنفت و تیم وی، متوجه عمق اشتباه خود شدند. این در حالی است که اگر وزارت نفت به فساد اعتقاد ندارد بهتر است مصوبه آذرماه سال ۹۲  هیئت مدیره شرکت ملی نفت را منتشر کند تا همه چیز مشخص شود.

وی در باره نقش عباس یزدان پناه در این پرونده نیز گفت: او یک دلال بزرگ است که در اوایل دهه ۷۰ و در مرخصی زندان به خارج از کشور فرار کرد و با ارتباط قدیمی که با یکی از آقازاده‌ها داشت توانست به امور سابق خود ادامه دهد. وی نقش مهمی در پرونده فساد استات اویل و توتال داشت و بر همین اساس با کرسنت هم وارد مذاکره شد که نماینده یکی از مدیران سابق شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت بود.

مدیرعامل اسبق شرکت حفاری شمال اضافه کرد: وی در دادگاه و به عنوان شاهد حضور داشت و از طریق ویدئو کنفرانس اظهاراتی را بیان داشت که وقتی با سوال‌های مکرر مواجه شد پاسخ به سوالات را به جلسه فردای دادگاه موکول کرد. پس از پایان این جلسه یزدان پناه به ناگهان ناپدید می‌شود و خبرهای متناقضی از قتل او شنیده شد.

خادمی در پایان اظهار داشت: پرونده کرسنت بسیار پیچیده است که به دلیل برخی ملاحظات از افشای آن‌ها معذورم ولی شک نکنید نخستین و اصلی ترین فردی که باید درباره کرسنت پاسخگو باشد بیژن زنگنه، وزیر نفت است و نه کس دیگری؛ هرچند که برخی افراد هم در این پرونده محل سوال هستند.
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: 17971
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Reza
Iran, Islamic Republic of
درود بر نماینده حق طلب
مدافع منافع مردم نه مثل بقیه نماینده ها که وکیل الدوله وترسو وبزدل هستن
آقای خادمی خدا با شماست در راهی که انتخاب کرده اید شک نکنید
علی نژاد
Iran, Islamic Republic of
آقای دکتر روحانی ایا واقعا اخبار نفت به گوش شما نمیرسه ؟؟ ما به شما رای دادیم چون شما رو باتدبیر میدونستیم و به اینده امیدوار بودیم ولی متاسفانه وزارت نفت هر روز به نابودی تمام نزدیکتر میشه از یک سو هزینه های سرسام اور ناشی از دزدی های کرسنت از یک سو ما کارکنان که توسط ژنرال یکروز مازاد خطاب میشیم ولی قبل انتخابات پاداش میگیریم و عده استخدام 2500 نفر دیگر رو هم میدن ایشون. از طرف دیگه اون نخبه های دانشگاه صنعت نفت که زندگیشون و عمرشون بازیچه آقای وزیر شده. هنوز یادمون نرفته تو دوره قبلی وزارتشون با ما دانشگاه نفتیا چکار کردن ولی ما درسی بهش دادیم که دیگه ظلم به ذهنش خطور نکنه (از آقای دکتر خاتمی بپرسید) ولی گویی باز فیلش یاد هندستون کرده. آقای دکتر روحانی این دولت و عمر میرود دست به دست .... ولی حافظه تاریخی مردم پاک نمیشه سکوتتون رو در برابر ژنرال بشکونید لطفا