۰

رایزن اقتصادی ترکیه در راه ایران

مدیرکل دفتر بین‌الملل گمرک ایران با اشاره به مشکل صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه از تهیه نامه اعتراضی نسبت به این مشکل خبر داد.
صادرات پتروشیمی  - عصر نفت
صادرات پتروشیمی - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، حسین کاخکی با اشاره به مشکل صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه اظهار داشت: گمرک در این رابطه نامه‌ای اعتراضی از طریق کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه و وزارت خارجه تهیه و با طرف ترک برای حل مشکل مکاتباتی داشته است.

مدیرکل دفتر بین‌الملل گمرک ایران با بیان اینکه گمرک ترکیه تاکنون مکاتبه و اعلام رسمی به منظور تأییدیه کنسولی محصولات پتروشیمی ایران نداشته است، تصریح کرد: ورود محموله‌های پتروشیمی ایران به ترکیه منوط به تأیید کنسولی آنها در ایران شده است و البته مسئولان این کشور به صورت غیررسمی اعلام کرده‌اند که در صدد حل مشکل هستند.

وی با اشاره به اینکه روز یکشنبه هفته جاری گمرک ایران نامه اعتراضی به طرف ترک ابراز داشته و علت را جویا شده است، افزود: برای محصولات پتروشیمی درخواست فاکتور و گواهی مبدأ تأییدشده از سوی کنسولی ترکیه در ایران مدنظر است، اما چنین موضوعی روال نبوده و صرفاً برای تعرفه‌های ترجیحی انجام می‌شده است.

این مقام گمرکی تأکید کرد: محصولات پتروشیمی جزو تعرفه ترجیحی نیست و چنین روالی مرسوم نبوده، بنابراین دنبال حل مشکل با همکاری دیگر سازمان‌ها هستیم.

به گزارش فارس برخی منابع از حضور رایزن اقتصادی کشور ترکیه برای حل این مشکل به ایران در هفته جاری خبر می‌دهند.

سال گذشته در تفاهمی که مسئولان اقتصادی دو کشور ایران و ترکیه داشتند، مقرر شد حجم تجارت خارجی دو کشور به 30 میلیارد دلار برسد و مشکل کنونی این هدف را تحت‌تأثیر قرار داده و مانعی برای تسهیل تجارت دو کشور محسوب می‌شود.منبع : فارس
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۸
کد مطلب: 18472
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *