۰

از نفت کرکوک دست بکش!

منابعی در دفتر نخست وزیر عراق اعلام کردند که ترکیه به رئیس اقلیم کردستان پیشنهاد داده از کرکوک و نفت آن دست بکشد تا در مقابل ترکیه مرزهای خود را با اقلیم کردستان باز بگذارد.
از نفت کرکوک دست بکش!
به گزارش ميزنفت به نقل از ایسنا، منابع افزودند: ترکیه به اطلاع مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق رسانده است که باید کرکوک و نفت آن را رها کند تا در مقابل ترکیه گذرگاه‌های خود را با اقلیم کردستان باز بگذارد.

این منابع افزودند: این شرط پس از آن مطرح شد که ایران گذرگاه‌های خود را با اقلیم کردستان بست و تنها گذرگاه‌های ترکیه است که برای اقلیم کردستان باقی مانده است.

به گفته این منابع بارزانی از ترکیه خواسته است تا برای توقف پیشروی نیروهای عراقی میانجی‌گری کند.

این منابع خاطر نشان کردند: طرحی که برای کنترل کرکوک دنبال می‌شود به صورت عالی در جریان است و در این جریان از هرگونه درگیری با گروه‌های مسلح مدنی که رسانه‌های کرد آنها را برای حضور در خیابان‌ها تحریک کرده‌اند اجتناب می‌شود.

منابع به این مساله اشاره نکردند که آیا بارزانی با پیشنهاد ترکیه موافقت کرده است یا خیر اما گفتند که بارزانی منافع زیادی در این گذرگاه دارد که تبادلات تجاری از طریق آن سالانه با ترکیه به حدود ۷ میلیارد دلار می‌رسد.

منابع افزودند: در استان‌های اقلیم‌ کردستان از چند روز قبل بیشتر انبارهای غذایی تخلیه شدند چراکه تعدادی از شرکت‌ها اقلیم را ترک کرده و صدها تن از سرمایه داران و وارد کنندگان اساسی کالا به کشورهای خود بازگشتند که این مساله باعث می‌شود مسعود بارزانی بیشتر از آنکه به کرکوک فکر کند در اندیشه گذرگاه شمالی با ترکیه باشد.
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷
کد مطلب: 19283
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *