۰

ممیزی ذخایر نفت آرامکو ناتمام می‌ماند

ممیزی ذخایر نفت شرکت آرامکوی عربستان به دلیل گستردگی این کار بعید است پیش از پایان سال ۲۰۱۷ تکمیل شود.
آرامکو - عصر نفت
آرامکو - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ، رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که ممیزی تاکنون آمار ذخایری که پیش از این از سوی عربستان سعودی اعلام شده بود را تایید کرده است. این اقدام بخش مهمی از کار مقدماتی این شرکت نفتی برای عرضه اولیه سهام در سال میلادی آینده است.

ذخایر قابل برداشت عربستان سعودی مدتها بزرگترین ذخایر جهان به شمار می‌رفت اما پرسش‌هایی درباره حجم و کیفیت آنها مطرح شده و ممیزی بدنبال فراهم کردن آمار معتبر از نظر بین‌المللی برای سرمایه‌گذاران است.

یک منبع آگاه درباره پیشرفت کار ممیزی اظهار کرد: این کار پرحجمی است و تاکنون دو سوم کار انجام گرفته و همه چیز به خوبی و روان پیش می‌رود.

طبق بازبینی آماری BP، به مدت حدود ۳۰ سال با وجود تولید رو به رشد، نوسان‌های بزرگ در قیمت‌های نفت و بهبود فناوری، ریاض سالانه آمار مشابه ۲۶۱ میلیارد بشکه را برای ذخایرش گزارش کرده است.

به گفته منابع آگاه، شرکت‌های دیگولیر و مک‌ناتون و گافنی، کلاین و آسوشیتس که بخشی از بیکر هیوز است، در این ممیزی مشارکت دارند.

آرامکو حاضر به اظهارنظر درباره این گزارش نشد و اعلام کرد ما درباره شایعات و گمانه‌زنی‌ها اظهارنظر نمی‌کنیم. سرمایه گذاران اطلاعات مربوط را در زمان مناسب و مرتبط با عرضه اولیه سهام دریافت خواهند کرد.

یک منبع صنعتی در مارس به رویترز گفته بود که آرامکو قصد دارد گزارش یکی از دو ممیز ذخایرش امسال آماده شود اما اکنون این کار بعید به نظر می‌رسد.

یک منبع سوم نیز گفت: کار ممیزی میادین بزرگ آرامکو کامل شده اما میادین کوچکتر هنوز مورد ممیزی قرار نگرفته‌اند.

مجموع ذخایری که بالا یا پایین رقم ۲۶۱ میلیارد بشکه باشد، بر ارزش سهام آرامکو تاثیر خواهند داشت. مراحل اولیه ممیزی ادعاهای آرامکو درباره میزان ذخایرش را تایید کرده بود.

فروش ۵ درصد از سهام آرامکو در سال میلادی آینده، بخش محوزی برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ است که هدف آن متنوع کردن اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است. هیچ تصمیمی درباره مکان عرضه بین المللی سهام آرامکو گرفته نشده که به گمانه‌زنی‌هایی درباره به تاخیر افتادن یا مسکوت شدن این طرح منجر شده است.


منبع : ایسنا
سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب: 19491
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *