۰

اجاره نفتکش‌های ایرانی به توتال و شل

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران گفت: بعد از اجرایی شدن برجام ( دی ماه ۹۵) تا ۱۰ آذرماه امسال تعداد ۲۱۵ قرارداد اجاره نفتکش بصورت تک سفره و زمانی با شرکت‎های خارجی منعقد شده است.
اجاره نفتکش‌های ایرانی به توتال و شل
به گزارش میز نفت٬ سیروس کیان ارثی در خصوص آخرین وضعیت بازار فعالیت کشتی های نفتکش و وضعیت فعالیت شرکت ملی نفتکش ایران به تسنیم گفته است:
 
نرخ اجاره کشتی‎های نفتکش‎‎ از ماه ژانویه تا آوریل 2017 مناسب بود اما از اوایل ماه مه تا سپتامبر 2017 نرخ‎ها کاهش یافت که  از جمله دلایل آن می‎توان به کاهش قابل توجه تولید نفت اوپک و روسیه، پایین آمدن مصرف نفت در فصل تابستان، کاهش تعداد کشتی‎های نفتکشی که به عنوان مخزن استفاده می‎شدند و همچنین ورود کشتی‎های نفتکش‎ جدید به بازار اشاره کرد که این عوامل مجموعاً به افزایش تعداد نفتکش‎های موجود در بازار منجر شده است.
 
به این عوامل باید کاهش اوراق کشتی ها را نیز اضافه کرد به طوری که درآمد قابل توجه کشتی‎های نفتکش‎ از اواخر سال 2014 تا اوایل سال 2017 ، باعث شد تا مالکان نفتکش‎ها تمایلی به اوراق کشتی‎های خود نداشته باشند.
 
معمولاً کاهش قیمت نفت مـوجب افزایش تقاضــا برای خرید نفت می‎شود. کشورهــای صنعتی به منظور راه‎اندازی صنایع خود نیازمند استفاده از نفت و فرآورده‎های نفتی هستند لذا به محض کاهش قیمت نفت خریـــد بیشتری انجام می‎دهند. زمانی که قیمت نفت در بازارها به شدت کاهش پیدا می‎کند، پدیده‎ای ایجاد می‎شود که به آن Contango  گفته می‎شود. در این شرایط خریداران نفت به میزان بیشتری خریداری کرده و مازاد نفت خریداری شده را با استفاده از کشتی‎های نفتکش ذخیره می‎کنند. در واقع معمولاً کاهش قیمت نفت منجر به افزایش تقاضا برای خرید نفت و بالتبع به افزایش تقاضا برای اجاره کشتی‎های نفتکش و در نتیجه افزایش نسبی نرخ‎های اجاره می‎شود.
 
وضعیت بازار و نرخ اجاره کشتی‎های گازبر و حمل موادشیمیایی و پتروشیمی هم همانند بازار اجاره کشتی‎های حمل نفت‎خام است.
 
 
 
به طورکلی می‎توان گفت که درآمد حاصل از اجاره کشتی‎های VLCC نسبت به نفتکش‎های سوئزمکس و افرامکس بالاتر است.
 
با توجه به تقاضای شدید نفت توسط کشورهای مهم خاور دور نظیر چین، ژاپن، مالزی، سنگاپور و تایوان، بیشترین حجم محمولات نفت‎خام از خلیج فارس به مقصد خاور دور حمل می‎شود.کما اینکه حدود 30 درصد نفت‎خام صادراتی ایران ( خریداری شده توسط کشورهای یاد شده ) بوسیله ناوگان ملکی این شرکت حمل شده است.
 
کاهش نرخ‎های اجاره ظرف مدت اخیر  منجر به زیان‎دهی بسیاری از شرکت‎های کشتیرانی شده است این در حالی است که پیش بینی می‎شد با پایان فصل تابستان و شروع فصل سرما و تشدید نیاز بازار به حمل و نقل بیشتر نفت، نرخ ها افزایش یابد.
 
پیش‎بینی‎ها از روند رو به بهبود بازار اجاره کشتیهای نفتکش حکایت دارد؛ به ویژه اینکه انتظار می‎رود از اوایل آوریل 2018 تعداد کشتیهای نفتکشی که برای اوراق فروخته خواهند شد، افزایش یابد. از سوی دیگر احتمالا از ژوئیه 2018 ،کنوانسیون WBM یا مدیریت آب‎توازن کشتی‎ها ( Water Ballast Mangment )  نیز اجرائی خواهد شد که تاثیر به‎سزایی در افزایش نرخ‎های اجاره خواهد داشت.
براساس کنوانسیون مذکور و با توجه به افزایش ملاحظات زیست‎محیطی،کشتی‎های نفتکش برای جلوگیری از آلودگی آب‎دریا ملزم به نصب تجهیزات لازم جهت پالایش آب‎توازن خواهند بود؛ مسلماً این امر با توجه به گران بودن این تجهیزات، برای کشتی‎های نفتکش‎ قدیمی مقرون به صرفه نیست و به همین دلیل مالکان این کشتی‎ها، ناگزیر به اوراق آنها خواهند بود و این نیز به کاهش ناوگان موجود جهانی و افزایش نرخ‎های اجاره کشتی‎های حامل نفت‎خام منجر خواهد شد که این روند نیز طبق پیش بینی‎ها در سال 2019 نیز ادامه خواهد یافت. در مجموع  پیش‎بینی می‎شود در صورت اوراق کشتی‎های نفتکش قدیمی (که منوط به تصمیم مالکان است ) و ایجاد توازن ظرفیت در بازار، نرخ‎ها نیز بهبود یابد.
 
 
 
مشتریان خارجی و روند اجاره کشتی‎های ناوگان این شرکت توسط شرکت‎های خارجی تاکنون سیر صعودی داشته است به طوری که از بعد از اجرایی شدن برجام ( دی ماه 95) تا 10 آذرماه امسال تعداد 215 قرارداد اجاره بصورت تک سفره و زمانی با شرکت‎های خارجی منعقد شده است.
 
 ازجمله شرکت‎های خارجی اجاره‎کننده طرف قرارداد هم می‎توان به توتال، شل، سپسا (Cepsa)، ویتول، ساراس (Saras) ، هانوا توتال‎کره‎جنوبی،MRPL  ، ژنرونگ چین، Hob کره‎جنوبی، IOC هند، توپراش ترکیه، Bpcl هند، پرتامینا اندونزی، HMEL هند، رلیانس هند، SK کره‎جنوبی، اسارهند، Kulun Shipping چین، China Concord ، Oilmar Shipping امارات،  Glow Shipping  امارات، CNPC چین و ... اشاره کرد.
 
 
 
 
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب: 19928
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *