۰

رقابت ایران و عربستان در صنعت پتروشیمی

پیش بینی می‌شود تا بهار سال آینده حدود ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تن به ظرفیت تولید پتروشیمی ایران افزوده شود.
ایران و عربستان - میز نفت
ایران و عربستان - میز نفت
به گزارش میز نفت ، در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران به حدود 62 میلیون تن در سال رسیده و این درحالی است که ظرفیت فعلی تولید پتروشیمی در عربستان سعودی حدود 75 میلیون تن در سال بوده و فاصله‌ای حدود 13 میلیون تنی بین ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در ایران و عربستان وجود دارد.

پس از بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و رسیدن به نقطه سر به سر تولید روزانه گاز در رقابت با شریک قطری و آغاز شمارش معکوس سبقت از این کشور همسایه در برداشت گاز با بهره برداری از پنج فاز دیگر در سال 97، حالا نوبت به صنعت پتروشیمی ایران رسیده تا شکاف تولید را با رقیب سنتی خود یعنی سابیک عربستان پر کند.

با این وجود با تکمیل مراحل ساخت، بهره برداری و آغاز تولید از پنج طرح جدید پتروشیمی تا چند هفته آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران با جهشی حدود 10 میلیون و 650 هزار تنی به حدود 72 میلیون و 500 هزار تن افزایش می یابد و عملا فاصله تولید محصولات پتروشیمی در ایران و عربستان از 13 به حدود 2.5 میلیون تن در سال کاهش می یابد.

فاز اول پتروشیمی بوشهر، فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی متانول کاوه و فاز سوم توسعه پتروشیمی پردیس پنج طرح جدید و آماده بهره برداری صنعت پتروشیمی هستند که با احتساب طرح پتروشیمی لردگان و چند طرح توسعه ای صنعت پتروشیمی در ماهشهر تا پایان سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به مرز 75 میلیون تن و نقطه سر به سر در مقایسه با تولید در صنایع پتروشیمی عربستان خواهد رسید.

در حال حاضر پیشرفت ساخت فاز سوم پتروشیمی پردیس به 100 درصد رسیده و از آبان ماه امسال تولید آزمایشی اوره و آمونیاک در این طرح با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 755 هزار تن اوره و آمونیاک آغاز شده و بر اساس اعلام مسئولان این مجتمع پتروشیمی هم اکنون امکان تولید تجاری اوره و آمونیاک در این طرح توسعه یا صنعت پتروشیمی فراهم شده است.

پس از بهره برداری و آغاز تولید تجاری در فاز سوم پتروشیمی پردیس، راه اندازی طرح پتروشیمی کاوه به عنوان بزرگترین طرح تولید متانول جهان هم آغاز شده به طوری که تاکنون عملیات ساختمان و نصب در این طرح به پایان رسیده و به زودی تولید آزمایشی در متانول کاوه با ظرفیت تولید سالانه حدود دو میلیون و 310 هزار تن محصول کلید خواهد خورد.

از بین طرح های پتروشیمی آماده راه اندازی هم طرح پتروشیمی مرجان با حدود 97 درصد پیشرفت و ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 650 هزار تن متانول و فاز اول طرح پتروشیمی بوشهر با 94 درصد پیشرفت و ظرفیت تولید سالانه چهار میلیون و 111 هزار تن انواع خوراک شامل اتان، متان، پروپان، بوتان، پنتان و متانول از دیگر طرح های با بالاترین پیشرفت ساخت در صنعت پتروشیمی بوده که پیش بینی می شود تولید آزمایشی و سپس تجاری از این دو طرح تا بهار سال آینده فراهم شود.

طرح توسعه فاز دوم پتروشیمی ایلام هم با ظرفیت تولید سالانه بالغ بر 822 هزار تن اتیلن، پروپیلن، بنزین پیرولیز، برش‌های چهار کربنه و ... هم تا پایان دی ماه امسال از پیشرفت 91 درصدی برخوردار بوده که با بهره برداری از این طرح تا اواسط بهار سال آینده ظرفیت تولید اتیلن کشور هم افزایش می یابد و عملا امکان تامین پایدار خوراک واحد پلی اتیلن پتروشیمی ایلام در مسیر خط لوله اتیلن غرب فراهم می شود.

در مجموع هم اکنون حدود 60 طرح پتروشیمی با پیشرفت 5 تا 100 درصد مراحل مختلف ساخت و راه اندازی را پشت سر می گذارد که از ظرفیت تولید سالانه 65 میلیون و 345 هزار تن محصول خوراک گازی، پتروشیمی و پلیمری برخوردار بوده که با بهره برداری از آنها در برنامه ششم توسعه در مجموع ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به بیش از 127 میلیون تن افزایش می یابد.

بر اساس اهداف برنامه ششم توسعه تحقق برنامه‌های توسعه ای در صنایع پتروشیمی ایران به حدود 40 میلیارد دلار منابع مالی و اعتباری نیاز دارد که تاکنون سناریوهای مختلفی برای تامین این اعتبارات از منابع داخلی و بین‌المللی در دستور سرمایه گذاران بخش غیر دولتی صنعت پتروشیمی کشور قرار گرفته است.منبع : تسنیم
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: 20348
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *