۰

ادعای بزرگ رسانه های ترکیه

رسانه های ترکیه در گزارشی مدعی شدند که بیش از 70 درصد منابع انرژی سوریه در کنترل نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) قرار دارد.
نفت سوریه - میز نفت
نفت سوریه - میز نفت
به گزارش میز نفت ، گروه تروریستی داعش بسیاری از منابع نفت و گاز سوریه از جمله در منطقه دیرالزور، حسکه، رقه و هوموس را در اختیار داشت ولی از سپتامبر سال گذشته میلادی(شهریورماه 1396) نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د با پشتیبانی هوایی آمریکا، کنترل منابع نفتی رقه، حسکه و 11 میدان نفتی در شرق دیرالزور را به دست گرفتند.

بنا بر اعلام این رسانه ها، نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د اواخر سپتامبر سال گذشته میلادی کنترل بزرگترین تاسیسات گازی در شمال دیرالزور و اواخر ماه اکتبر 2017 نیز کنترل میدان نفتی بزرگ 'العمر' را به دست گرفتند.

روزنامه های ترکیه مدعی شدند که میادین نفتی آترا، جارنوف، شحیطات، آزراک، وارد، کواری، کاهار و گالبان در شرق دیرالزور، بیش از یک سوم منابع انرژی سوریه را در خود جای داده اند.

به نوشته این رسانه ها، بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع موثق محلی، بعضی از چاه های نفتی در منطقه حسکه به طور مشترک بین دولت بشار اسد و نیروهای پ.ک.ک مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وبسایت خبر.7 نیز در خصوص منابع انرژی پ.ک.ک در سوریه نوشت: نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د با حمایت آمریکایی ها اواخر سال 2015 تا اواسط سال 2017 سه سد بزرگ آبی سوریه را به کنترل خود گرفتند.

به نوشته این رسانه، سدهای مشرف به رودخانه فرات، تشرین در شرق حلب، باس و تابکا در غرب رقه بیشترین نیاز به آب و برق سوریه را تامین می کنند و بر اساس اخبار دریافتی، نیروهای پ.ک.ک بیش از 30 هزار کیلومتر مربع و به عبارتی 60 درصد اراضی کشاورزی سوریه را در اختیار دارند.

رسانه های ترکیه منابع انرژی تحت کنترل دولت اسد را بسیار کمتر از منابع تحت اشغال پ.ک.ک تخمین زدند به طوری که مدعی شدند دولت سوریه فقط میدان نفتی شار در هوموس و تاسیسات گازی جاهار را در هوموس به طور کامل در اختیار دارد و نیروهای پ.ک.ک بیش از 70 درصد منابع انرزی سوریه را با حمایت آمریکایی در اختیار دارند.

روزنامه ینی شفق نیز در گزارش دسامبر سال 2017 خود مدعی شد: آمریکایی ها خروج امن عناصر داعش از رقه را منوط به واگذاری منابع نفتی جفرا در منطقه دیرالزور به نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) کرده اند.

به نوشته این رسانه، گروه تروریستی داعش در توافقی پشت پرده با آمریکا متعهد شده بود که در مقابل خروج امن یکهزار و 300 تروریست داعشی از شهر رقه، کنترل منابع نفتی جفرا در منطقه دیرالزور را به نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د واگذار کند.

به نوشته این رسانه، مذاکرات نیروهای آمریکایی با گروه تروریستی داعش بر عهده برت مک گورک نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با داعش بود که با این گروه تروریستی در شهرهای رقه، دیرالزور، موصل و تلعفر 6 توافقنامه امضا کرد.

ینی شفق در گزارش سال گذشته میلادی خود نوشت: در متن این توافقنامه ها نام طرفین مذاکره به صورت 'حکومت داعش' و 'نیروهای دموکراتیک سوریه (س.د.گ)' درج شده است و مفادی از جمله عدم ممانعت نیروهای کُرد سوری از پیوستن بعضی داوطلبان خارجی به گروه داعش، تغییر در مفاد قرارداد از طریق مذاکره طرفین و همکاری مشترک نظامی میان طرفین در این توافقنامه ها آمده است.

روزنامه استار در گزارشی به تاریخ دسامبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که آمریکا و نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک)، سود روزانه 10 میلیون دلاری قاچاق نفت از منطقه حسکه ـ رمیلان سوریه به عین زاله عراق را میان خود تقسیم می کنند.

استار نوشت: نیروهای آمریکایی با همکاری نیروهای پ.ک.ک، روزانه حداقل 17 هزار بشکه نفت را با ایجاد خط لوله قاچاق از منطقه حسکه ـ رمیلان سوریه به شهر عین زاله عراق منتقل کرده و سود روزانه 10 میلیون دلاری حاصل از این انتقال قاچاقی را میان خود تقسیم می کنند.

به نوشته این رسانه، آمریکا به بهانه برقراری امنیت در کوبانی وارد سوریه شد و با انتخاب رمیلان به عنوان اولین پایگاه خود، انتقال محموله های قاچاق نفت از منطقه را از تاریخ نوامبر 2014 آغاز کرد.

مقام های آنکارا مدعی هستند که حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) شاخه سوری حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) محسوب شده و تحت نظر این تشکیلات تروریستی فعالیت می کند.منبع : ایرنا
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۳
کد مطلب: 20399
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *