۰

نفت عربستان برای مشتریان آسیایی ارزان‌تر شد

عربستان سعودی برای نخستین بار در هشت ماه گذشته، قیمت نفت "عرب لایت" برای آسیا را کاهش داد که نشانه تلاش سخت‌تر بزرگترین صادرکننده نفت جهان برای فروش در بزرگترین بازار خود است.
آرامکو - میز نفت
آرامکو - میز نفت
به گزارش میز نفت ، شرکت آرامکو قیمت فروش رسمی برای نفت "عرب لایت" برای تحویل در آوریل را به میزان ۵۵ سنت کاهش داد و به ۱.۱۰ دلار در هر بشکه بالای قیمت پایه خاورمیانه رساند. این نخستین کاهش قیمت از سوی این شرکت دولتی از اوت سال گذشته به شمار می‌رود.

آرامکو قیمت ژانویه را به بالاترین میزان در سه سال گذشته افزایش داد و آن را برای دو ماه بعد حفظ کرده بود.

بر اساس نظرسنجی بلومبرگ، انتظار می‌رفت آرامکو قیمت فروش را ۴۵ سنت در هر بشکه کاهش دهد.

تقاضا برای نفت معمولا در چند ماه نخست سال که پالایشگاه‌ها به فعالیت‌های تعمیراتی می‌پردازند کمتر می‌شود. تقاضا برای بنزین و سایر سوخت‌های حمل و نقل معمولا در طول تابستان که فصل رانندگی در آمریکای شمالی است، افزایش پیدا می‌کند. قیمت نفت از زمانی که اوپک و متحدانش توافق محدودیت عرضه را در ژانویه سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشتند، بالا رفته است.

آرامکو قیمت نفت برای منطقه اروپای شمال غربی و مدیترانه را کاهش داد و قیمت گریدهای لایت و اکسترا لایت برای آمریکا را کمتر کرد.

تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای با محموله‌های نفت از آمریکای لاتین، شمال آفریقا و روسیه برای خریداران در آسیا رقابت می‌کنند. تولیدکنندگان منطقه خلیج فارس عمدتا تحت قراردادهای بلندمدت برای پالایشگاه‌ها  نفت عرضه می‌کنند. اکثر شرکتهای نفتی دولتی خلیج فارس قیمت نفت خود را نسبت به قیمت پایه اندکی بالاتر یا با تخفیف می‌فروشند. برای آسیا، قیمت پایه، میانگین گریدهای نفت عمان و دوبی است.منبع : ایسنا
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب: 20615
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *