۰

طرح جدید عربستان در حمل و نقل

​عربستان سعودی به تازگی از طرح خود برای ایجاد یک شبکه هایپرلوپ گسترده در این کشور با همکاری کمپانی ویرجین، رونمایی کرده است.
طرح جدید عربستان در حمل و نقل
به گزارش میز نفت، عربستان سعودی نزدیک به یک قرن به ذخایر نفتی برای رونق دادن به اقتصاد خود متکی بود، اما قیمت نفت در سال های اخیر کاهش یافته است و عربستان به دنبال متحول کردن اقتصادشان با موردی غیر از نفت است.

خانواده ی سلطنتی عربستان برنامه جدیدی به نام چشم اندازه ۲۰۳۰ راه اندازی کرده است. طبق برنامه، اتکای عربستان به نفت کم می شود و عربستان درصدد مدرن کردن شهرهای خود از جوانب گوناگون برمی آید.

عربستان به عنوان بخشی از برنامه ی خود امیدوار است تا یک هایپرلوپ بسازد. هایپرلوپ، یک سیستم حمل ونقل بسیار سریع پنوماتیکی است که می تواند سرعت و راحتی حمل و نقل بین شهرهای عربستان و امارات متحده عربی را افزایش دهد.

روز دوشنبه ی این هفته، ویرجین هایپرلوپ وان (یکی از شرکت های لس آنجلسی که توسعه ی فناوری هایپرلوپ را در دست دارد) و شاهزاده بن سلمان از نمونه ی اولیه محفظه ی هایپرلوپ رونمایی کردند.

با به کارگیری این سیستم، نحوه ی جابجایی شهروندان در عربستان و امارات متحده عربی به طور چشمگیری تغییر خواهد کرد. براساس گفته های شرکت ویرجین هایپرلوپ وان، هایپرلوپ آنها می تواند مسیرهای چند ساعتی را به مسیرهای چند دقیقه ای تبدیل کند. هایپرلوپ عربستان سعودی چندین شهر در خاورمیانه را به هم متصل می کند که عبارت اند از: دبی، ریاض، جده و ابوظبی.

مسیر دقیق پیاده سازی طرح هنوز مشخص نیست. اما طبق اعلام شرکت ویرجین در اواخر سال ۲۰۱۶ آنها توافقی با اداره ی حمل ونقل و جاده های دبی امضا کرده اند تا شرایط استفاده از هایپرلوپ بین دبی و ابوظبی را ارزیابی کنند. براساس اعلام شرکت ویرجین، سیستم هایپرلوپ سرعتی معادل ۲ یا ۳ برابر قطارهای ریلی پرسرعت دارد.

طبق ادعای شرکت، سرعت هایپرلوپ حدود ۱۱۲۶ کیلومتربرساعت است و ظرف مدت تنها ۱۲ دقیقه، مسافران دبی را به ابوطبی می ٰرساند که زمان رانندگی برای همین مسیر معمولا دو ساعت است. سفر از ریاض به جده که در حال حاضر ۱۰ سال طول می کشد، با هایپرلوپ به ۷۶ دقیقه خواهد رسید و سفر از ریاض به ابوطبی که اکنون ۸/۵ ساعت به طول می انجامد، به ۴۸ دقیقه خواهد رسید.

هایپرلوپ با استفاده از یک موتور خاص و از طریق نیروی محرکه الکتریکی داخل یک لوله ی کم فشار حرکت می کنند. مسافران می توانند با استفاده از یک برنامه، زمان سفر خود دریافت کنند. برنامه، زمان رسیدن وسیله به گیت ورودی را مشخص می کند (مانند فرودگاه). طبق گفته شرکت ویرجین هایپرلوپ وان، ۱۲۰ درگاه ورودی در سیستم هایپرلوپ وجود دارد و می تواند به ازای هر ساعت میزبان ۸۵۰۰ مسافر باشد.

شرکت در حال آزمایش مسیر تست سیستم خودش (معروف به دولوپ) در نوادا، شمال لاس وگاس است. در دسامبر ۲۰۱۷ تیمی از شرکت سیستم را به طور کامل و با موفقیت بررسی کرد. سرعت دستگاه به سرعت ۳۸۵ کیلومتربرساعت رسید.

ایجاد هایپرلوپ در یک شهر واقعی هنوز راه زیادی تا اجرایی شدن در پیش دارد. با اینکه شهرها مدت زیادی است که از سیستم های لوله ی پنوماتیک برای انتقال بسته های کوچک استفاده می کنند، ولی انتقال انسان ها به مهندسی دقیق تر و هزینه های زیادی نیاز دارد.

به عنوان مثال، وارد کردن محفظه های هایپرلوپ به داخل لوله ها نیازمند سیستم فشرده سازی هوای بسیار سریعی است که می تواند گرمای بسیار زیادی تولید کند. مساعد کردن هوای داخل تونل ها می تواند این مشکل را برطرف کند، ولی نیازمند تونل های عریض تر و گران قیمت تری است.

ایلان ماسک، ایده ی هایپرلوپ مدرن را مشهور کرد و استارتاپ تونل زنی وی موسوم به بورینگ کمپانی نیز روی سیستم خودش کار می کند.

طبق توییت ماسک در ماه جولای سال ۲۰۱۷، او تأیید شفاهی دولت برای بورینگ کمپانی به منظور ساخت یک سیستم هایپرلوپ زیرزمینی متصل کننده ی شهرهای بزرگ در شمال شرقی آمریکا را دریافت کرد.

شرکت ماسک در حال حاضر روی دو پروژه در شهرهای واشینگتن و لس آنجلس کار می کند. شرکت برای اولین بار تونلی آزمایشی در اواخر سال ۲۰۱۷ در لس آنجلس حفر کرد.

با این وجود، شرکت بورینگ هنوز میلیاردها دلار و سال های زیادی تا ساخت اولین تونل رسمی خود فاصله دارد. لایحه ی کیفیت محیط زیست کالیفرنیا مسئول پروژه های ساخت وساز در لس آنجلس است. طبق گزارش کربد، تنها خود روند بازبینی حداقل ۳ تا ۴ سال طول می کشد.

به باور سران شرکت ویرجین هایپرلوپ وان و عربستان سعودی، سیستم حمل ونقل هایپرلوپ می تواند باعث رشد اقتصادی، دگرگونی صنایع، تغذیه بخش های فناوری و تولید و رشد شغل در منطقه شود. راب لوید، مدیرعامل شرکت در بیانیه ای در دوم آوریل سال جاری میلادی گفت:

ملاقات و بحث امروز باعث آغاز مرحله ی بعدی همکاری ها شد و ویرجین هایپرلوپ وان به یک حقیقت در عربستان سعودیت تبدیل خواهد شد.

عربستان و امارات درحال بررسی چندین گزینه برای آینده ی حمل ونقل خود هستند. دبی در اوایل سال ۲۰۱۸ شروع به آزمایش محفظه های خودکاری کرد که در سال های آینده برای حمل ونقل محلی استفاده خواهند شد. ساخت یک سیستم هاپیرلوپ بزرگ، می تواند بسیار بلندپروازانه و جاه طلبانه باشد.
جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۹
کد مطلب: 20830
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *