۰

تهدید تاسیسات نفتی عربستان

حوثی‌های یمن وعده داده‌اند حملات موشکی خود به زیرساخت‌های نفتی حیاتی عربستان سعودی را افزایش دهند.
آرامکو - میز نفت
آرامکو - میز نفت
به گزارش میز نفت ، این تهدید به دنبال افزایش حملات این گروه به عربستان سعودی انجام گرفت. سیستم دفاع هوایی عربستان سعودی روز شنبه چهار موشک بالستیک را بر فراز منطقه جنوب غربی جیزان ساقط کرد. بقایای این موشک‌ها یک کشته برجای گذاشت. هفته گذشته دو موشک دیگر به سوی تاسیسات آرامکوی عربستان سعودی در دریای سرخ پرتاب شده بود.

حملات مذکور این ریسک را تقویت می‌کند که جنگ سه ساله در یمن به یک منازعه گسترده‌تر تبدیل شود.

عربستان سعودی یک ائتلاف نظامی را برای حمایت از دولت در تبعید یمن در سال ۲۰۱۵ برای جنگ با حوثی‌ها به راه انداخت.

محمد البخیتی، عضو شورای سیاسی حوثی، به فایننشتال تایمز گفت: حملات به جیزان، پاسخی به کشته شدن صالح الصماد رهبر حوثی در حملات هوایی ماه جاری عربستان سعودی هستند.

این حملات در ماه‌های اخیر به مرزها کشیده شده اند و حوثی‌ها حملات موشکی خود به ریاض، جیزان را افزایش داده و دست کم یک نفتکش را هدف قرار دادند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی و رییس هیات مدیره آرامکو ماه جاری اعلام کرد: حوثی‌ها قادر نخواهند بود صادرات نفت عربستان سعودی را مختل کنند.

وی به دنبال حمله حوثی‌ها به یک نفتکش سعودی، در توییتی نوشت: حمله تروریستی بر فعالیت اقتصادی تاثیر نخواهد گذاشت یا عرضه نفت را مختل نخواهد کرد.

آرامکوی عربستان روز یکشنبه اعلام کرد تاسیساتش از جمله تاسیسات واقع جیزان به طور عادی فعالیت دارند.

با این‌همه برای معامله‌گران نفتی دشوار است جنگ عربستان سعودی و حوثی‌ها را نادیده بگیرند.

گراهام گریفیس، مشاور "گروه کنترل ریسک" در این باره اظهار کرد: این حملات نگرانی‌هایی را برای ایمنی کارکنان و دارایی‌ها ایجاد کرده است؛ حتی اگر حوثی‌ها قادر نباشند خسارت مالی قابل توجهی به عربستان سعودی وارد کنند.منبع : ایسنا
دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۵
کد مطلب: 20931
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *