۰

درخواست غول‌های نفتی از قاضی آمریکایی

پنج شرکت از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان از یک قاضی آمریکایی خواستند شکایت نیویورک سیتی را که بدنبال مسئول شناختن آنها بابت هزینه‌های مربوط به تغییرات جوی است، رد کند.
دادگاه نیویورک - میز نفت
دادگاه نیویورک - میز نفت
به گزارش میز نفت ، شرکت‌های BP، شورون، کونوکو فیلیپس، اکسون موبیل و رویال داچ شل استدلال کردند که دادگاه فاقد اختیارات لازم برای حل مسائلی بوده که تاثیرات عمیقی برای اقتصاد جهانی، روابط بین الملل و امنیت ملی آمریکا دارند.

این شرکت‌ها اعلام کردند شاکیان تلاش می‌کنند از قانون جریمه ایالتی برای ساماندهی فعالیتهای این شرکت‌ها در سطح بین المللی که نقش کلیدی در تمامی بخش‌های اقتصاد جهانی دارد، ایفا کنند. آنها از جان کینان، قاضی منطقه ای آمریکا که بر این پرونده نظارت دارد خواستند همانند سایر قضات که شکایت‌های مشابه را رد کردند، برخورد کند.

به گفته این شرکت‌ها، ادعاها در خصوص تاثیر گازهای گلخانه ای بر محیط زیست، باید تحت قوانین فدرال و نه قوانین ایالتی در نظر گرفته شوند. قانون فدرال اجازه نمی‌دهد چنین ادعاهای مشابه نیویورک دنبال شود.

نیویورک بزرگترین شهر آمریکاست که در ژانویه از شرکت‌های نفتی شکایت و ادعا کرد آنها بزرگترین شرکت‌های سهامی عام جهان هستند که در گرمایش جهانی نقش داشته اند. نیویورک سیتی مدعی است این شرکت‌ها یافته‌های دانشمندان تغییرات جوی را با وجود اینکه می‌دانند استفاده از گاز و نفت خطر بزرگی برای زمین دربردارد، رد کرده اند. این شهر ادعا کرده که اقدامات شرکت‌های نفتی مایه آزار عمومی شده است.

نیویورک سیتی همچنین این شرکت‌ها را در بالا رفتن سطح آب دریا و پدیده‌های آب و هوایی نامساعد از جمله طوفانها و موج گرمایی که تهدیدی برای این شهر و مردمش است، مقصر خوانده است.

کینان استدلالهای هر دو طرف را در ۱۳ ژوئن مورد ملاحظه قرار خواهد داد. در ۲۴ ماه مه نیز یک قاضی در سانفرانسیسکو درباره بررسی شکایت‌های مشابه علیه این شرکت‌ها از سوی شهرهای اوکلند و سانفرانسیسکو تصمیم خواهد گرفت.منبع : ایسنا
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب: 20965
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *