۰

امضا قرارداد توسعه میادین نفتی کرکوک با بی پی

وزیر نفت عراق گفت، شرکت دولتی نفت شمال عراق قراردادی برای افزایش ۳ برابری تولید نفت از میادین کرکوک در شمال این کشور با شرکت بی پی امضا کرده است.
جبار اللعیبی - میز نفت
جبار اللعیبی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق گفت، شرکت دولتی نفت شمال عراق قراردادی برای افزایش 3 برابری تولید نفت از میادین کرکوک در شمال این کشور با شرکت بی پی امضا کرده است.

وی گفت، این قرارداد در شهر بصره به امضا رسیده است.

بر اساس این قرارداد، شرکت انگلیسی بی پی ظرفیت تولید نفت در 6 میدان نفتی واقع در منطقه کرکوک را مجموعا به بیش از یک میلیون بشکه در روز خواهد رساند که 3 برابر ظرفیت تولید فعلی این منطقه است.

پس از بیرون راندن کردها از این منطقه، دولت بغداد در ماه اکتبر کنترل کرکوک را مجددا در اختیار گرفت. مذاکرات در خصوص این موافقتنامه چند روز پس از خروج کردها از کرکوک آغاز شده بود.

صادرات نفت از کرکوک که از طریق یک خط لوله از طریق ترکیه انجام می شد، پس از عملیات ارتش عراق برای بازپسگیری کرکوک از کردها متوقف شد.

عراق قصد دارد صادرات نفت کرکوک را از طریق کامیون به ایران آغاز کند، اما جاده منتهی به مرز هنوز از لوس وجود شبه نظامیان داعش پاکسازی نشده است.

شرکت بی پی در سال 2013 توافق کرده بود که در جلوگیری از کاهش شدید تولید نفت کرکوک به بغداد کمک کند. اما زمانی که ارتش عراق در مواجهه با پیشروی های داعش در شمال و غرب این کشور از هم پاشید، اقلیم کردستان در سال 2014 کنترل کرکوک را در اختیار گرفت.

بر اساس آمارهای بی پی، کرکوک یکی از بزرگترین و قدیمی ترین میادین نفتی خاورمیانه است که برآورد شده حدود 9 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال در خود جای داده است.
منبع : تسنیم
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب: 20976
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *