۰

اوپک: عجله‎ای برای جبران نداریم

۴ منبع آگاه گفتند، اوپک برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا برای جبران کاهش صادرات نفت ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، باید تولید خود را افزایش دهد یا نه عجله ای ندارد، زیرا هرگونه کاهش عرضه نفت ایران زمان خواهد برد.
اوپک: عجله‎ای برای جبران نداریم
به گزارش میز نفت به نقل از رویترز، مقامات اوپک در حال بررسی این مسئله هستند که آیا کاهش صادرات نفت ایران و افت عرضه نفت ونزوئلا مستلزم تعدیل توافق کاهش تولید است یا نه. وزرای کشورهای عضو اوپک قرار است در ماه ژوئن تشکیل جلسه دهند.

دولت آمریکا تا برقراری تحریم های نفت به خریداران نفت ایران 6 ماه فرصت داده تا خرید نفت خود از این کشور را کاهش دهند. این بدان معناست که کاهش صادرات نفت ایران به صورت ناگهانی رخ نخواهد داد.

یک منبع آگاه در اوپک در پاسخ به سوالی در مورد طرح های اوپک برای اقدام در این زمینه گفت: «من فکر می کنم ما تا کاهش هرگونه عرضه نفت (ایران) 180 روز وقت داریم.»

یک منبع دیگر در اوپک گفت، هرچند نیاز به افزایش عرضه مورد توجه قرار گرفته، اما فعلا امن ترین راه برای اوپک ان است که کنار بنشیند و شرایط را رصد کند.

دو روز پس از اعلام تصمیم ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام، قیمت نفت در روز پنجشنبه به بالا ترین رقم خود از نوامبر 2014 یعنی 78 دلار در هر بشکه رسید.

ایران که حدود 4 درصد از نفت جهان را تولید می کند، روزانه حدود 450 هزار بشکه نفت به اروپا و حدود 1.8 میلیون بشکه به آسیا صادر می کند. از نظر تحلیلگران، بیشتر احتمال دارد که صادرات نفت ایران به اروپا به دلیل تحریم ها کاهش پیدا کند.

یک منبع دیگر در اوپک گفت: «هنوز خیلی زود است بفهمیم تاثیر تحریم ها چه میزان خواهد بود...ما باید منتظر باشیم و ببینیم چین و ژاپن چه خواهند کرد. چه کسی از ایران نفت خواهد خرید و چه کسی طرف ترامپ را خواهد گرفت.»

منبع: تسنیم
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: 21002
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *