۰

​یش‌بینی نفت 100 دلاری تا سال آینده

معامله‌گران نفت هفته گذشته که طی آن قیمت نفت با هضم خبر خروج آمریکا از برجام در بازار، ۴.۲۵ دلار نوسان داشت و از ۷۱.۸۹ دلار تا ۶۷.۶۳ دلار در هر بشکه معامله شد هفته شلوغی داشتند.
قیمت نفت - میز نفت
قیمت نفت - میز نفت
به گزارش میز نفت ، معامله گران نگرانند که بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران، به کاهش صادرات نفت خام از سومین تولیدکننده بزرگ اوپک منجر شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق برآورد «اس اند پی گلوبال پلاتس»، بازگشت تحریم‌ها ممکن است صادرات نفت ایران را بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز تا پایان امسال کاهش دهد.

تحریم‌های آمریکا قرار است در نوامبر به اجرا گذاشته شوند و به فعالان بازار مهلت می‌دهند تا منابع تامین جدیدی را پیدا کنند.

چین بزرگترین خریدار نفت ایران است که میزان وارداتش به حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز می رسد و کره جنوبی با بیش از ۲۵۰ هزار بشکه در روز در جایگاه بعدی قرار گرفته است.

تحلیلگران در بانک امریکا مریل لینچ انتظار دارند قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ برسد. اختلال در میزان عرضه از سوی ایران ممکن است اوپک را ناگزیر کند در سطح تولیدش که انتظار می‌رفت تا پایان امسال تحت توافق نفتی میان کشورهای اوپک و غیراوپک محدود بماند، تغییراتی صورت دهد و شرکت‌های حفاری شیل آمریکا را نیز به تولید بالاتر تشویق کند.

گزارش‌های اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی

معامله گران و تحلیلگران روز دوشنبه منتظر انتشار جدیدترین گزارش بازار نفت ماهانه اوپک هستند تا هر گونه بازبینی صعودی در میزان رشد تقاضای نفت جهان را رصد کنند.

ماه گذشته اوپک رشد تقاضای جهان در سال ۲۰۱۸ را ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرد و پیش‌بینی کرد مجموع تقاضا به ۹۸.۷ میلیون بشکه در روز بالغ شود.

معامله‌گران همچنین به ارزیابی انتظارات اوپک درباره میزان عرضه جهان خواهند پرداخت.

اوپک در گزارش ماه گذشته خود اعلام کرده بود که انتظار دارد عرضه غیراوپک به میزان ۱.۷۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ رشد کند و آمریکا در عمده این رشد عرضه سهیم است.

اوپک پیش‌بینی‌های رشد عرضه خود را منتشر نمی‌کند اما ماه گذشته اعلام کرد تولید نفت این گروه در مارس ۲۰۱ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۳۱.۹۶ میلیون بشکه در روز رسید.

سهم اوپک از تولید جهانی همچنان رو به کاهش است زیرا اوپک در راستای توافق کاهش تولید برای رفع اشباع عرضه، میزان عرضه خود را محدود نگه داشته است.

سهم بازار اوپک اکنون به ۳۲.۶ درصد رسیده اما با توجه به واکنش این گروه به میزان کاهش صادرات ایران، ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند.

آژانس بین‌المللی انرژی نیز روز چهارشنبه گزارش ماهانه خود از بازار نفت را منتشر می‌کند. معامله گران این گزارش را برای بررسی تغییرات در انتظارات عرضه و تقاضا بررسی می کنند.

آژانس ماه گذشته پیش‌بینی رشد تقاضای جهان در سال ۲۰۱۸ را بدون تغییر در ۱.۵ میلیون بشکه در روز حفظ کرد که اندکی کمتر از انتظارات اوپک بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده عرضه غیراوپک به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ رشد می کند که تا حدودی بالاتر از انتظارات اوپک است.

به نظر می‌رسد اوپک انتظار دارد عرضه به بازار در سال ۲۰۱۸ با توجه به تقاضای جهانی و رشد کمتر عرضه غیراوپک، محدودتر شود. اگر دیدگاه آژانس بین‌المللی انرژی با دیدگاه اوپک منطبق باشد، معامله‌گران ممکن است سیر صعودی پرشتاب‌تری را برای قیمت نفت پیش‌بینی کنند.

 

منبع: اینوستوپدیا
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۱
کد مطلب: 21022
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *