۰

توقف خرید یک پالایشگاه چینی از آمریکا

پالایشگاه چینی مستقل "گروه پتروشیمی دانگ مینگ" خرید نفت از آمریکا را متوقف کرد و اکنون به ایران به عنوان یکی از منابع تامین نفت خود روی آورده است.
نفتکش - میز نفت
نفتکش - میز نفت
به گزارش میز نفت ، یک منبع آگاه در این پالایشگاه گفت: پکن قصد دارد روی واردات نفت خام آمریکا تعرفه وضع کرده و نفت غرب آفریقا و خاورمیانه از جمله ایران را جایگزین نفت آمریکا کند.

چین پیش از این اعلام کرده بود که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت نخواهد کرد و به نظر می‌رسد تنها کشوری است که در موقعیت انجام چنین کاری قرار دارد.

صادرات نفت آمریکا به چین در ابتدای ماه میلادی جاری به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید، اما اکنون پکن قصد دارد با هدف تلافی جدیدترین دور تعرفه‌های آمریکا روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار، یک تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات نفت آمریکا وضع کند.

اقدامات تلافی‌جویانه چین روی ۵۴۵ کالای آمریکایی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار آغاز شده، اما رویترز اعلام کرده که تعرفه روی واردات نفت آمریکا بعدا اعلام خواهد شد. تحلیلگران انرژی بر این باورند که تعرفه‌های نفتی کم و بیش قطعی به نظر می‌رسند و اکنون انتظار دارند که جریان واردات نفت به آسیا تغییر کند.

با روی آوردن چین به ایران، جریان صادرات نفت آمریکا ممکن است به سوی واردکنندگان بزرگ منطقه آسیا از جمله کره جنوبی تغییر کند.

به گفته یک تحلیلگر موسسه اقتصاد انرژی کره، اگر چین با اعمال تعرفه روی نفت آمریکا تلافی کند، شرایط خرید نفت آمریکا برای کره جنوبی بهبود پیدا خواهد کرد، زیرا آمریکا به بازاری برای فروش نفت خود نیاز دارد. این کشور سومین خریدار بزرگ نفت ایران در آسیا بوده و به طور میانگین از مارس سال میلادی جاری حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز وارد کرده است.منبع : ایسنا
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب: 21453
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *