۰

توقف واردات نفت سینوپک چین از آمریکا

شرکت نفتی دولتی ز چین به دلیل تنش‌های تجاری فزاینده میان پکن و واشنگتن، واردات نفت خام از آمریکا را متوقف کرد.
سینوپک - میز نفت
سینوپک - میز نفت
به گزارش میز نفت ، یونیپک که واحد بازرگانی سینوپک است، برای خرید جدید نفت آمریکا حداقل تا اکتبر اقدام نمی‌کند. با این حال هنوز مشخص نیست تعلیق واردات نفت آمریکا تا چه مدت ادامه خواهد یافت.

یونیپک اوایل سال میلادی جاری برای خرید حداکثر ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی کرده بود که حجم خرید نفت آمریکا را نسبت به سال گذشته سه برابر می‌کرد.

در بحبوحه تداوم جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن و تهدید دولت چین برای وضع تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات انرژی آمریکا در صورت وضع تعرفه آمریکا روی کالاهای چینی بیشتر، خرید نفت شرکت‌های چینی از آمریکا کاهش یافته است. صادرات انرژی آمریکا به چین در صورتی که پکن به تهدید خود برای اعمال تعرفه روی واردات نفت و محصولات نفتی آمریکایی عمل کند، متاثر خواهد شد.

چین در سال‌های اخیر به یک بازار صادراتی مهم برای صادرات انرژی روبه‌ رشد آمریکا تبدیل شده است. در حقیقت چین دومین مشتری نفتی بزرگ آمریکا پس از کانادا است. به عنوان نمونه واردات نفت آمریکا به چین در ماه مه به ۴۲۷ هزار بشکه در روز رسید که بیش از هر کشور دیگری بود و از میزان واردات ۲۸۹ هزار بشکه در روز به کانادا فراتر رفت.

تعرفه وارداتی احتمالی چین که تقریبا ۱۸ دلار در هر بشکه به قیمت نفت آمریکا اضافه خواهد کرد، مانع از این شده که سایر شرکت‌های چینی شامل پتروچاینا، ژنهوا اویل و پالایشگاه‌های مستقل، نفت از آمریکا وارد کنند.

طبق آمار تجاری گردآوری شده از سوی تامسون رویترز، واردات نفت آمریکا از سوی چین در فاصله ژانویه تا اوت امسال به ۳۳۴ هزار و ۸۸۰ بشکه در روز بالغ شد. تنها سه ابرنفت‌کش در حال حاضر به مقصد چین در حرکت هستند و حامل مجموعا ۱۹۷ هزار و ۵۱۵ بشکه در روز نفت آمریکا هستند که در سپتامبر خواهد رسید.منبع : 
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب: 21633
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *