۰

جهار طرح دولت برای مهار مصرف بنزین + جدول

مجموعه وزارت نفت ۴ طرح کلان برای اصلاح روند مصرف بنزین کلید زده که سه طرح آن در مجموعه بهینه‌سازی مصرف سوخت و یک طرح در بخش اصلاح قیمتی است.
جهار طرح دولت برای مهار مصرف بنزین + جدول
به گزارش ميزنفت، مقام معظم رهبری در دیدار خود با اعضای هیئت دولت در تاریخ هفتم شهریورماه سال جاری در بخشی از سخنانشان به مسئله مصرف بنزین در کشور اشاره کردند و فرمودند: "حالا در داخل کشور هم یکی از مشکلات بزرگ ما از این به‌اصطلاح به‌نظر من بد استفاده کردن از ظرفیّتهای داخلی، مصرف بالای بنزین در داخل است؛ آن روز ایشان به من گفتند که روزانه 105میلیون لیتر مصرف بنزین کشور است؛ حالا یک جای دیگر من خواندم در یک گزارشی که بیشتر است، 120 میلیون [لیتر]. حالا، 105 میلیون لیتر! چرا؟ چرا باید این‌قدر ما مصرف بکنیم؟ یک دوره‌ای مسئولین توانستند مصرف روزانه را برسانند به حدود 65 میلیون لیتر، یعنی کمتر از 65 میلیون لیتر؛ شد این کار؛ البتّه خود آنها بعداً خرابش کردند، لکن این کار ممکن است، این کار می‌شود، شدنی است، راه‌هایی وجود دارد، دنبال کنید آن راه‌ها را...".

همان‌طور که مقام معظم رهبری هشدار داده‌اند، مصرف بنزین به‌صورت افسارگسیخته در حال رشد است و از متوسط 80 میلیون لیتری در هر روز در سال 96 به 85 میلیون لیتر در پایان خردادماه 97 و 91.7 میلیون لیتر در پایان تیرماه رسیده است. در صورتی که روند رشد مصرف بنزین به همین صورت ادامه یابد؛ در پایان سال 97، میزان مصرف، بار دیگر به میزان تولید رسیده و در میانه سال 98 و یا ابتدای سال 99، بار دیگر همچون قبل از بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تراز تولید و مصرف بنزین منفی شده و خودکفایی بنزین که در پی سالها تلاش متخصصان کشورمان به‌دست آمده، تحت الشعاع قرار می‌گیرد؛ به‌عبارتی پاشنه آشیل خودکفایی بنزین که با زحمت و رنج بسیار حاصل شده، رشد افسارگسیخته مصرف بنزین است.

راههای مورد اشاره رهبر معظم انقلاب در اصلاح روند مصرف بنزین را می‌توان در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت دنبال کرد.

* جایگزینی 140000 تاکسی فرسوده با تاکسی تمام‌گازسوز با پیمایش بالا
در این طرح که از سوی مجموعه وزارت نفت و با راهبری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کلید خورده قرار است با جایگزینی 140000 تاکسی فرسوده با تاکسی تمام‌گازسوز با پیمایش بالا، شاهد ارتقاء راندمان و پیمایش تاکسی‌های فرسوده درون و برون شهری و کاهش مصرف سوخت و آلودگی‌های محیطی متناظر باشیم.

با اجرای این طرح که زمانبندی اجرای آن از سال 1395 تا سال 1402 در نظر گرفته شده، مصرف 13.9 میلیارد لیتر بنزین به‌ارزش تقریبی 1.3 میلیارد دلار صرفه‌جویی خواهد شد.

در جدول زیر مشخصات اجرای این طرح آورده شده است:

بر اساس مصوبه شورای عالی اقتصاد، در این طرح به‌ازای تحقق هر کیلومتر پیمایش برای تاکسی پایه گازسوز 1.1 سنت دلار و برای تاکسی ون گازسوز معادل 1.55 سنت دلار در سقف مقرر مصوبه پرداخت خواهد شد. مبلغ پرداختی به‌ازای هر دستگاه تاکسی فرسوده طی 5 سال 3780 دلار و برای تاکسی ون 7810 دلار در 7 سال خواهد بود.

* توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و 8 کلان‌شهر
در این طرح که از سوی مجموعه وزارت نفت و با راهبری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کلید خورده، قرار است با توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و 8 کلان‌شهر، شاهد ارتقاء سطح حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و کاهش مصرف سوخت و آلودگی‌های محیطی متناظر باشیم.

توسعه حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری با خرید هزار دستگاه واگن جدید برای تهران و هزار واگن جدید برای سایر کلان‌شهرها در این طرح دیده شده است.
زمان اجرای طرح از سال 1396 تا سال 1409 دیده شده و در این مدت با اجرای این طرح، حدود 17 میلیارد لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی خواهد شد.
در جدول زیر مشخصات این طرح آورده شده است.


* طرح تولید قوای محرکه کم‌مصرف در خودروهای داخلی و جایگزینی با خودروهای فرسوده
در این طرح که از سوی مجموعه وزارت نفت و با راهبری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کلید خورده، قرار است با تولید قوای محرکه کم‌مصرف برای خودروهای داخلی و جایگزینی با خودروهای فرسوده، شاهد صرفه‌جویی در مصرف بنزین موتور، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی ناشی از احتراق بنزین موتور و بهبود شرایط اقتصاد انرژی با کاهش واردات بنزین یا امکان صادرات آن باشیم.
دامنه اجرای این طرح 500 هزار خودروی بنزینی و زمان اجرای آن از سال 1396 تا سال 1405 است. در این مدت در صورت اجرای کامل این طرح، 2 میلیارد لیتر بنزین صرفه‌جویی خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود این میزان صرفه‌جویی ناشی از اثرات اجرای این طرح تا سال 1410 به 4 میلیارد لیتر برسد.

در جدول زیر مشخصات این طرح آورده شده است:

* طرح اصلاح قیمت بنزین
پیشنهاد افزایش قیمت بنزین که در پاییز سال گذشته از سوی وزارت نفت به هیئت دولت ارسال شده بود و با عدم تصویب هیئت دولت مسکوت ماند، بار دیگر در تیرماه سال جاری در قالب طرحی جدید از سوی وزارت نفت به هیئت دولت ارسال شد، اما باز هم این طرح در جلسات 5‌ــ‌4ساعته کارشناسی نمایندگان وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه و... به نتیجه نرسید و هیئت دولت مهر تأیید بر افزایش قیمت بنزین در وهله فعلی نزد.

با این حال طرحهایی در قالب اصلاح قیمت بنزین (افزایش 10 تا 50 درصدی قیمت)، الزامی کردن استفاده از کارت سوخت و اعمال سهمیه‌های ماهانه و دونرخی شدن بنزین با اعمال سهمیه‌ها در مجموعه وزارت نفت و دولت مطرح است، اما تا امروز هیچ تصمیمی در خصوص اجرای این طرح‌ها گرفته نشده است.

4 طرح کلان وزارت نفت برای اصلاح روند مصرف بنزین که سه طرح آن در مجموعه بهینه‌سازی مصرف سوخت و یک طرح در بخش اصلاح قیمتی کلید خورده، هر کدام در گیرودار اجرایی شدن معطل مانده و لازم است که وزارت نفت این‌چنین طرح‌های کارشناسی خود را هرچه سریعتر به عرصه اجرا وارد کند تا خودکفایی کسب‌شده در تأمین نیاز داخلی بنزین با ادامه روند رشد غیرمنطقی بخش مصرف، به وابستگی دوباره به واردات بنزین منجر نشود.

منبع: تسنيم
يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۰
کد مطلب: 21894
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *