۰

خریدران نفت ایران زیر بار تحریم نمی‌روند

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت با بیان اینکه با خروج نفت ایران از بازار، قیمت‌ها به حدود 80 دلار می‌رسد، گفت: تمام کشورهای مصرف کننده نفت معترضند چون هر میزان که از فروش نفت ایران کم می‌شود 2 تا 3 دلار قیمت را افزایش می‌دهد که همه مصرف کنندگان بین المللی را متضرر می‌کند.
تحریم نفتی - میز نفت
تحریم نفتی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، رضا مدیر در مورد میزان خروج نفت ایران از بازار و تاثیر آن بر قیمت اظهار داشت: البته تا زمانی که تحریم‌ها اعمال نشود و آمریکائی‌ها اقدامات خود را عملی نکنند به قطعیت نمی‌شود اظهار نظر کرد. زیرا فعلا بخشی از موضع‌گیری‌ها سیاسی و دیپلماتیک است و بخشی نیز اقتصادی و به نفع خودشان است. در هر حال مشکلاتی که بابت تحریم‌ها برای ایران و دنیا بوجود می‌آید به صورت صفر و یک نیست و تاحدی مربوط به واکنش بازار نفت هست.

وی افزود: آمریکائی‌ها در دوره قبل هم در موارد تحریمی خود علیه ایران بندی گنجانده بودند مبنی بر اینکه به میزانی صادرات نفت ایران را صفر کنند که بازار واکنش نشان ندهد، ضمن اینکه در حال حاضر انتخابات میان دوره‌ای این کشور هم مطرح است بنابراین برایشان مهم است که قیمت نفت بالا نرود.

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت درباره جایگزینی نفت آمریکا به جای ایران گفت: چنین فرمولی در بازار نفت قابلیت اجرا ندارد زیرا اولا کیفیت نفت یک مانع است، نفت آمریکا سبک و نفت ایران به سمت سنگین تمایل دارد، دوم اینکه حتی شرکت‌های آمریکایی نیز سازوکارشان به این شکل نیست که دولت آمریکا به شرکت‌هایش بگوید شما باید به هند نفت بفروشید و اجرا شود زیرا موضوعاتی مثل حمل و نقل نیز باید با شرایط صادرات تطابق داشته باشد.

وی با بیان اینکه در 6 ماه اول بعد از نوامبر حدود 500 هزار بشکه نفت ایران از بازار خارج می‌شود،درباره برهم خوردن موازنه بازار با خروج نفت ایران بیان کرد: نفت آمریکا در حال افزایش تولید است اما در حدی نیست که بخواهند نفت ایران را به صورت کامل خارج کنند. افزایش نفت آمریکا نمی‌تواند در حد 2.5 میلیون بشکه باشد، در نهایت بتواند 500 هزار بشکه افزایش داشته باشد. در واقع موازنه بازار بهم می‌ریزد همانگونه که اکنون نیز نفت به وفور در بازار موجود نیست و قیمت‌ها بالای 75 دلار سیر می‌کند.

مدیر یادآور شد: در حال حاضر تمام کشورهای مصرف کننده نفت معترضند چون هر میزان که از فروش نفت ایران کم می‌شود 2 تا 3 دلار قیمت را افزایش می‌دهد که کل مصرف کنندگان بین المللی را متضرر می‌کند و این موضوع شامل مصرف کنندگان آمریکایی هم می‌شود زیرا هر قدر قیمت نفت بالا می‌رود به خریداران بنزین فشار وارد می‌شود اما آمریکا می‌خواهد به هر شکل ممکن به خریداران این نوید را بدهد که بازار خیلی هم به هم نمی‌ریزد.

وی درباره تردد نفت‌کش‌های ایرانی بعد از تحریم‌ها گفت: تردد نفتکش‌های ایرانی به دو سوم کاهش می‌یابد، اما این میزان کاهش در آسیا کمتر خواهد بود، از طرفی با توجه به مطرح بودن بحث بیمه، خریداران ترجیح می‌دهند که نفت با نفتکش ایرانی حمل شود ایران نیز این تضمین را می ‌دهد و ریسک و هزینه‌ها را می‌پذیرد که نفت را در بندر و پالایشگاه مقصد تحویل دهد.

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت در ادامه تاکید کرد: با خروج نفت ایران از بازار، قیمت‌ها به حدود 80 دلار می‌رسد چون علاوه بر تمهیداتی که آمریکا به دنبال اجرای آن است سعودی‌ها نیز ذخایر خود را مانیتور می‌کنند تا قیمت بالا نرود.


منبع : ایلنا
دوشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 21902
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *