۰

خارجی‌ها هم می‌توانند در بورس انرژی نفت بخرند

مدیرعامل بورس انرژی گفت: خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید محموله‌های نفت خام ایران از طریق بورس انرژی کنند.
خارجی‌ها هم می‌توانند در بورس انرژی نفت بخرند
به گزارش ميزنفت به نقل از تسنیم،امروز، ششم آبان، مصادف است با ورود رسمی نفت به بورس انرژی. بر اساس اطلاعیه‌های صادر شده از سوی این بورس تمامی فرآیندهای معاملاتی فروش نفت از این به بعد در داخل کشور صورت می‌گیرد که این موضوع برگ زرینی در موفقیت‌های بازار سرمایه و وزارت صنعت به شمار می‌رود.

بر این اساس بسیاری عرضه نفت خام در بورس انرژی را مهم‌ترین رویداد بازار انرژی پس از ملی شدن صنعت نفت می‌دانند. از این رو امروز راس ساعت 14 یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی برای اولین بار عرضه می‌شود.

در این رابطه سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به همکاری‌های مشترک نهاد بورسی و وزارت نفت در خصوص عرضه نفت در بورس گفت: با حمایت جدی وزیر نفت و همراهی شرکت ملی نفت ایران و بر اساس ماده 4 قانون برنامه ششم، از  امروز شاهد عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی خواهیم بود.

وی افزود: حداقل محموله‌های خرید 35 هزار بشکه است و 20 درصد از ارزش معاملات ریالی و 80 درصد دیگر آن به صورت ارزی (اعتباری) تسویه خواهد شد.

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه معامله نفت در بورس انرژی فیزیکی است، گفت: حدود 2 ماه پس از معامله، محموله، تحویل و بارگیری می‌شود و پس از آن 50 روز فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات را به حساب شرکت ملی نفت برگردانند و با این کار ضمانت‌ نامه‌های آن‌ها آزاد می‌شود.

حسینی در خصوص شرایط پرداخت نیز اظهار داشت: در زمینه شرایط پرداخت شاهد انعطاف محسوس شرکت ملی نفت هستیم. یعنی این امکان وجود دارد که به جز 3 ارز یورو، یوآن و درهم که در اطلاعیه عرضه ذکر شده، خریدار بتواند با سایر ارزهای معتبر نیز اقدام به تسویه وجوه کند و محدودیت خاصی درخصوص تسویه وجوه وجود ندارد.

وی در خصوص ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این معاملات هم گفت: افراد بسیار زیادی از عرضه بورس در انرژی استقبال می‌کنند و باید فضا را برای بخش خصوصی در این زمینه فراهم کنیم. شرایطی فراهم شده که سرمایه‌گذاران خارجی هم می‌توانند، به این بازار وارد شوند.

به گفته مدیرعامل بورس انرژی، خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید محموله‌های نفت خام ایران از طریق بورس انرژی کنند.

وی در توضیح این موضوع گفت: تاکنون بیش از 100 کد معاملاتی توسط خارجی‌ها در بورس انرژی دریافت شده که می‌توانند از طریق آن اقدام به خرید محموله‌های نفت خام و فرآورده‌های نفتی کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شرکت‌های حقوقی با پرداخت 10 درصد ارزش تقریبی معامله بعنوان پیش پرداخت می‌توانند در این معاملات شرکت کنند گفت: ماخذ قیمت این عرضه، نفت خام برنت است که از نشریه پلت استخراج می شود که این نشریه یک نشریه بین‌المللی است و مورد استناد بازیگران نفت خام قرار می‌گیرد.

حسینی ادامه داد: قیمت پایه براساس اطلاعیه عرضه‌ای که شرکت ملی نفت به ما داده و در سایت منتشر شده 79 دلار و 15 سنت است و این قیمت پایه برای رقابت بوده و می تواند قیمت نهایی بالاتر از این رقم هم قرار بگیرد.

وی در پایان بیان کرد: انتشار اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران نقطه عطفی در صنعت نفت و بازار سرمایه کشورمان است که آیندگان با مرور آن به خود خواهند بالید و تاریخ ایران اسلامی آن را بسان برگ زرینی در حافظه خود ثبت خواهد کرد و برای فرزندان ایران زمین به یادگار خواهد گذاشت.
يکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۷
کد مطلب: 22185
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *