۰

اهميت سوئيفت در دور زدن تحريم

عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفت تحریم‌های سوئیفت لازم است تا تحریم های آمریکا علیه ایران قطعی و نسوخ ناپذیر باشد. بدون تحریم سوئیفت ایران می‌تواند به راحتی تحریم ها را دور بزند وآنها را تحمل کند .
سوئيفت - میز نفت
سوئيفت - میز نفت
به گزارش میز نفت ، دیپلمات‌های اروپایی هشدار می‌دهند که گسترش تحریم های مالی آمریکا علیه ایران باعث می‌شود بقیه دنیا سیستم های مالی بانکی جایگزین ایجاد کنند که سیطره طولانی‌مدت دلار آمریکا را تضعیف می کند.

این مسئله زمانی مطرح شد که دولت ترامپ طی تحریمهای سخت قصد دارد ایران را از سیستم بانکی بین المللی بیرون کند. با نزدیک شدن به آغاز تحریمهای ایران توجهات به سمت جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی(سوئیفت) جلب شده است. نهادی مستقل از نمایندگان بانک های دنیا از ده اقتصاد بزرگ که کمک میکند بانک های سراسرجهان با یکدیگر معامله کنند.

آمریکا این گروه جهانی را کنترل نمی کند ولی می تواند تهدید کند آن تعداد از اعضای هیئت مدیره که به ایران در سرپیچی از تحریم‌ها کمک می‌کنند، از کار در آمریکا محروم می‌شوند.

این حرکت بسیار موثر است چون سوئیفت جریان های مالی محلی و جهانی را با فراهم کردن مسیری امن برای ارتباط، تسهیل می کند. با فشار بر سوئیفت برای بیرون کردن ایران از این شبکه، آمریکا می تواند اقتصاد ایران را دچار مشکل کند.
ولی این سوال پیش می آید که عکس العمل دنیا چیست؟ یک دیپلمات غربی گفت این حرکت برای سرعت بخشیدن به مذاکرات در مورد لزوم یک سیستم جایگزین غیر وابسته به دلار و سیاست آمریکا کافیست. حرکتی که می تواند نهایتاً به دلار آمریکا ضربه بزند.

این دیپلمات گفت در حال حاضر به خاطر سیطره مالی آمریکا به عنوان یک ارزش ذخیره جهانی، تحریم ها موثر هستند. ولی اجبار سوئیس به بیرون کردن ایران باعث می شودچین یا روسیه سیستم سوئیفت خودشان را بسازند که به نفع هیچ کدام از ما نیست.

پیتر روسکام، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفت تحریم‌های سوئیفت لازم است تا تحریم های آمریکا علیه ایران قطعی و نسوخ ناپذیر باشد. بدون تحریم سوئیفت ایران می‌تواند به راحتی تحریم ها را دور بزند وآنها را تحمل کند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هشدار داد که در صورت سخت گیری آمریکا علیه ایران، دلار تضعیف می‌شود. وی گفت ما می‌بینیم که چه اتفاقی با این تحریم‌های اساساً غیرقانونی می افتد. به نظر من این یک اشتباه استراتژیک بزرگ از طرف آمریکایی هاست چون دارند اعتبار دلار را به عنوان یک ارز ذخیره جهانی تضعیف می‌کنند. این خط پایان آنهاست.

سازمان دفاع از دموکراسی که متخصصان آن طرفدار اعمال تحریم‌ها هستند اعلام کرد تهدید یک کشور به اخراج از سوئیفت، یکی از جدی ترین تحریم های مالی است. در حالی که تهدیدهای ایران و کره شمالی به جایی رسیده که باید از ابزار سوئیفت برای حفاظت از امنیت آمریکا و جهان استفاده کنیم، ولی سیاست گذاران باید در استفاده از این ابزار در پاسخ به بحران های ژئوپلیتیکی محتاط باشند.

وزارت خزانه داری آمریکا در ماه مه اعلام کرد که این تحریم ها علیه ایران اعمال می شود. شکست در فشار بر سوئیفت باعث کوتاه آمدن آنها از موضع ارعابشان خواهد شد. این سوال که آیا ترامپ سوئیفت را برای هدف قرار دادن ایران تحت فشار قرار میدهد یا نه باید مورد بحث قرار گیرد و اینکه آیا در صورت سرپیچی اروپا از تحریم های ایران، آمریکا عقب میکشد یا نه؟


منبع : تسنیم
سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۲
کد مطلب: 22201
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *