۰

آماري تکان دهنده از توليد فاز 12

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: یکی از بلوک‌های فاز ۱۲ پارس جنوبی، زیر ظرفیت خود تولید کرده که علت آن، مشکل موجود در مخزن بوده است.
پارس جنوبی- میزنفت
پارس جنوبی- میزنفت
به گزارش میز نفت ، محمد مشکین فام، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در نشستی خبری در پاسخ به خبرنگار مهر درباره علت تولید زیر ظرفیت فاز ۱۲ پارس جنوبی گفت: فاز ۱۲ در یال شرقی میدان پارس جنوبی قرار دارد و یکی از بلوک های آن زیر ظرفیت خود تولید کرده که البته علت آن، وجود مشکل موجود در مخزن بوده است؛ چرا که این مخزن خشک است و امکان برداشت برای آن وجود ندارد.

به این ترتیب به جای ظرفیت یک میلیارد فوت مکعبی، ۳۰۰ میلیون فوت مکعب برداشت می کنیم؛ ضمن اینکه کسری این بلوک را برای پالایشگاه فاز ۱۲ از طریق فاز ۱۴ تولید کرده ایم و قصد داریم سکوی ۵۰۰ میلیون فوت مکعبی را برای بخش  C فاز ۱۲ آورده و گاز تولیدی آن را به پالایشگاه این فاز تزریق کنیم.

مشکین فام در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره اینکه جکت فاز ۱۱ که توسط یک شرکت ایرانی ساخته شده بود، اکنون کجاست؟ اظهار داشت: این جکت در حال حاضر، در یارد جزیره قشم است.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره اینکه با توجه به کاهش مشتری میعانات گازی ایران و اینکه حداقل این کاهش رقم ۴۰۰ هزار بشکه در روز را در بر می گیرد، آیا برنامه ای برای کاهش تولید گاز دارید یا خیر؟ تصریح کرد: طبق تکلیف وزارت نفت باید هر چقدر می توانیم تولید گاز و در پی آن میعانات گازی داشته باشیم و اگر در برخی از موارد، از برنامه تولید اندکی عقب هستیم، علت آن بدی آب و هوا است که در کمترین زمان ممکن جبران می شود؛ به این ترتیب ما تکلیفی برای کاهش تولید گاز نداریم.

مشکین فام درباره میزان کلیم های پیمانکاران (اختلاف هزینه با سقف قرارداد) این شرکت تصریح کرد: پیمانکاران همیشه دارای اختلاف هزینه با سقف قرارداد هستند؛ اما باید گفت پرداخت این منابع پویا است؛ به این معنا که هزینه های انجام شده از سوی آنها و همچنین بدهی ها، شناسایی شده و به نحوی که کار لطمه نخورد، محاسبه و پرداخت می شود که البته اکنون رقم دقیقی درباره آن وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس درباره گاز LPG سوخته شده در فلرها توضیح داد: فلرهایی که مربوط به بخش میادین نفتی است، تحت مدیریت ما نیست؛ اما درباره سوختن این گازها در فلرهای میدان گازی، صرفاً از جنبه محیط زیستی ورود کرده ایم و اقداماتی نیز با استفاده از مشاورهای خارجی انجام شده است.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره بخش گازی میدان بلال و محل تزریق گاز برداشت شده آن، گفت: شرکت های زیادی برای توسعه این بخش اعلام آمادگی کرده اند؛ اما اولویت ما با شرکت های ایرانی است که روند انجام آن نیز جاری است و گاز برداشت شده از آن به عنوان کسری فاز ۱۲ به پالایشگاه این فاز تزریق می شود.

وی از ورود ۴ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه ای میعانات گازی به مدار تولید خبر داد و گفت: به این ترتیب، میزان تولید به دو میلیون بشکه در روز می رسد این در حالی است که میزان تولید کنونی میعانات گازی ۶۰۰ هزار بشکه در روز است.

مشکین فام درباره جریمه نیم میلیون دلاری شرکت توتال به علت رشوه به مهدی هاشمی، مدیرعامل وقت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، توضیح داد: این حکم برای شرکت توتال در فرانسه بررسی و ابلاغ شده است و ما هیچ نامه مکتوب و یا اطلاع رسمی از دولت فرانسه درباره این موضوع نداشته ایم؛ این در حالی است که اسنادی هم ذیل این موضوع در دست ایران نیست.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس درباره وضعیت بازنشستگان این شرکت که احمدی، مجری طرح پارس جنوبی نیز شامل آن نیز می شود، توضیح داد: طرح پارس جنوبی یک طرح مستقل و زیر نظر شرکت ملی نفت ایران است؛ بنابراین تعیین وضعیت مسئول این طرح نیز برعهده این شرکت است؛ اما این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس مستقر است.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: درباره وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی باید توضیح داد که اینکه گفته می شود شرکت CNPC چین از این فاز خارج شده است، تنها در رسانه ها مطرح شده و این شرکت اعلام رسمی به ما نکرده است؛ بنابراین تا زمانی که این اعلام اتفاق نیفتد، همانند گذشته و مطابق مر قرارداد عمل می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین رکن قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی مربوط به فناوری تولید سکوهای تقویت فشار است که پیش از این فناوری آن در اختیار ایران قرار نداشت؛ پس چنانچه شرکت توتال در زمینه طراحی فناوری آن اقداماتی انجام داد که ماحصل این اقدامات اکنون در اختیار ایران قرار دارد و می توان گفت مقدمه چینی برای استفاده از این فناوری به منظور ساخت سکوهای تقویت فشار در ایران وجود دارد.

به گفته مشکین فام، در حال حاضر مدارک مربوط به تکنولوژی ساخت اولیه سکوهای تقویت فشار طبق قرارداد باید به شرکت چینی در فاز ۱۱ منتقل شود. به هر حال فازهای مختلف فاز جنوبی به این سکوی تقویت فشار نیاز پیدا می کند و برآورد مالی ما برای تأمین مالی این نیاز برای کل فازهای جنوبی، ۲۰ هزار میلیارد دلار است.

این مقام مسئول یادآور شد: حتی اگر شرکت CNPC چین و توتال از این کنسرسیوم خارج شوند، شرکت ایرانی که در این کنسرسیوم وجود دارد، قادر است با سایر شرکت های داخلی پروژه را پیش برده و تکمیل کند که البته تا پیش از حضور توتال، فناوری ساخت سکوهای تقویت فشار در اختیار شرکت های ایرانی نبود در حالی که اکنون این امکان فراهم است.

مشکین فام، درباره هزینه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ گفت: ۴ میلیارد دلار هزینه پیش بینی شده برای این دو پروژه است که در گذشته، از منابع صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه به جز فاز ۱۱ پارس جنوبی سایر بلوک های مرزی پارس جنوبی را تکمیل کرده ایم، یادآور شد: طبق برنامه ابلاغی وزارت نفت باید سه میلیارد فوت مکعب گاز از فاز ۱۳، ۱۴ و ۲۲ -۲۴ تا آخر امسال وارد مدار شود که از این میزان، یک میلیارد فوت مکعب از فاز ۱۳ و ۱۴ در نیمه نخست سال جاری وارد مدار شد و تا اواسط بهمن ماه امسال قطعاً میزان وعده داده شده از فاز ۲۲-۲۴ تا آخر امسال وارد مدار می شود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس ظرفیت تولید از فازهای پارس جنوبی را ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و توضیح داد: در حال حاضر ۵۸۳ میلیون مترمکعب در روز از فازهای پارس جنوبی برداشت می شود و به این ترتیب می توان گفت ۷۰ درصد گاز کشور از این منطقه تأمین و استفاده می شود؛ این در حالی است که میزان برداشت تجمعی منطقه پارس جنوبی ۱۳۴۸ میلیارد مترمکعب است.

وی با اشاره به اینکه از چهار ردیف فاز ۱۳ پارس جنوبی، سه بلوک آن در بهره برداری است، گفت: بخش B فاز ۱۴ تا آخر امسال تکمیل و بهره برداری می شود البته برای این پروژه تکلیف قطعی وجود ندارد؛ این در حالی است که تمام لوله گذاری های فازهای پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تا آخر سال تکمیل می شود.

مشکین فام، پیشرفت فاز ۱۴ را ۷۰ درصد، ۲۲ تا ۲۴ را ۹۱.۵ درصد و فاز ۱۳ را ۹۴.۵ درصد اعلام کرد.

این مقام مسئول در شرکت ملی شرکت نفت و گاز پارس خاطرنشان کرد: میزان سرمایه گذاری دو شرکت خارجی در فاز ۱۱ تاکنون ۹۰ میلیون دلار بوده است که از این میزان، حدود ۴۵ میلیون دلار آن مربوط به توتال است.منبع : مهر
شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: 22649
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *