۰

عربستان نفت چند دلاری می خواهد؟

در حالی که قیمت نفت در محدوده 55 دلار است، عربستان برای تامین نیاز مردم به نفت حداقل 84 دلار نیاز دارد.
نفت عربستان - میز نفت
نفت عربستان - میز نفت
به گزارش میز نفت ،در حالی که کشوری مانند عربستان به شدت به دنبال جلوگیری از سقوط قیمت نفت در بازار جهانی است، اما به نظر می‌رسد روسیهبا قیمت‌های کنونی در بازار جهانی نفت مشکلی ندارد.

روسیه یکی از اصلی‌ترین نقش‌آفرینان بازار نفت است. اوپک زمانی اصلی‌ترین تعیین کننده قیمت در بازار جهانی بود و با تصمیمات مشترک ثبات در بازار را فراهم می‌کرد هم اکنون به یک کارتل تحت رهبری عربستان نزول سطح پیدا کرده و به شدت به همکاری روسیه برای تقویت خود نیاز دارد.

بسیاری از کشورهای عضو اوپک با تمام ظرفیت خود در حال تولید نفت هستند و از طرف دیگر شاهد کاهش تولید نفت در این کشورها از میادین فرسوده آنها هستیم.

برخی از این کشورها درگیر بی‌ثباتی داخلی و بحران سیاسی هستند که به دلایل مختلف هر گونه اقدام برای افزایش یا کاهش تولید نفت از سوی این کارتل را با شکست مواجه می‌کند.

تنها کشورهایی که در گروه اوپک و روسیه تحت تاثیر این بحران‌ها نیستند عربستان و شریک جدید این گروه یعنی روسیه است. اما روسیه آنقدر که عربستان به دنبال افزایش قیمت نفت است، خیلی نگران قیمت‌ها نیست.

این مسئله چند دلیل دارد ، یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسئله این است که ارزش روبل روسیه شناور است و زمانی که قیمت نفت کاهش می‌یابد ارزش روبل نیز کاهش می‌یابد که این مسئله تاثیر داخلی کاهش قیمت نفت را خنثی می‌کند و به شرکت‌های نفتی روسیه این امکان را می‌دهد تا به دلار درآمد داشته و هزینه‌های خود را با روبلی ضعیف‌تر در داخل تامین کند.

دلیل دوم مصونیت روسیه نسبت به عواقب پایین آمدن قیمت نفت این است که شرکت‌های نفتی روس به گونه‌ای مالیات پرداخت می‌کنند که با کاهش قیمت نفت مالیات آنها نیز سبک‌تر می‌شود.

این در حالی است که کشوری مانند عربستان برای تامین بودجه دولتی خود به قیمت نفت 84 دلار نیاز دارد.


منبع : افکار نیوز
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۳
کد مطلب: 22795
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *