۰

راه آسانی برای احیای صنعت نفت ونزوئلا وجود ندارد

خسارات وارد شده به بخش نفت ونزوئلا به خاطر سال ها عدم سرمایه‌گذاری و سوء مدیریت به سرعت یا به راحتی جبران نمی‌شود. مهم نیست چه کسی بر سر قدرت باشد یا چند بار این انتقال قدرت صورت گیرد.
نفت ونزوئلا - میز نفت
نفت ونزوئلا - میز نفت
به گزارش میز نفت ، هر اتفاقی ممکن است در ونزوئلا بیفتد: سرنگونی سریع نیکلاس مادورو، یک دوره طولانی ناآرامی داخلی یا ادامه رژیم قبلی با حمایت نظامی .

آنچه مسلم است این است که خسارات وارد شده به بخش نفت ونزوئلا به خاطر سال ها عدم سرمایه‌گذاری و سوء مدیریت به علاوه مهاجرت بخش زیادی از نیروی کار ماهر این کشور ، به سرعت یا به راحتی جبران نمی‌شود. مهم نیست چه کسی بر سر قدرت باشد یا چند بار این انتقال قدرت صورت گیرد.

برای مقایسه می توان نگاهی به شرایط لیبی در سال‌های اخیر یا تجربه ایران پس از انقلاب اسلامی انداخت. در هر دوی این کشورها تولید نفت سقوط کرد و به صفر رسید، بعد کمی بهبود یافت، سالها کند پیش رفت، تولیدشان نصف تولید قبل از انقلاب بود، حتی هفت سال پس از سرنگونی رژیم های قبلی هم تولید این کشورها هنوز کاملا باز نگشته بود.

با وجود اختلاف های بسیار بین شرایط این سه کشور، شباهت‌هایی هم وجود دارد. صنعت نفت ایران در  دولت پس از انقلاب، شدیدا سیاسی شد اتفاقی که الان هم در ونزوئلا افتاده است .هوگو چاوز منتقدان انقلاب سوسیالیستی خود را پاکسازی کرد. جانشین او ، مادورو هم یک نظامی را بدون هیچ تخصصی در صنعت نفت برای اداره شرکت نفت این کشور انتخاب کرد که همزمان در 2017 وزیر انرژی هم شد.

در لیبی دخالت نیروهای نظامی محلی و شکست کنترل دولت بر بخش‌های زیادی از کشور، بهبود صنعت نفت را متوقف کرده است.

دزدی، گروگانگیری و بستن خطوط لوله و تاسیسات نفتی همچنان در لیبی ادامه دارد که توسعه میادین نفتی و تاسیسات حمل و نقل را به تعویق می اندازد. در حالی که چنین بی قانونی هنوز گریبان ونزوئلا را نگرفته، زیربنای نفتی این کشور فروپاشیده است.

ونزوئلا برای بازسازی صنعت نفت خود و رساندن آن به روزهای باشکوه قبلی، راه زیاد و سختی در پیش دارد.
منابع قدیمی نفت ونزوئلا در داخل و اطراف دریاچه ماراکایبو، در غرب کشور نیاز به نظارت مداوم دارند ولی مهندسان آگاه به شرایط این ذخایر، مهاجرت کرده و در کشورهای همسایه ، آمریکا یا کانادا شاغل شده‌اند .تغییر دولت تنها آغاز آن چیزی است که برای بازگشت آنها لازم است.

یکی از مهندسان نفت ماه‌ها پیش گفته بود که نگران خسارات غیر قابل بازگشت به ذخایر نفت ونزوئلا در ماراکایبو است و اینکه تولید در غرب ونزوئلا شاید هرگز از سر گرفته نشود.

فروپاشی تولید نفت ونزوئلا طی دو سال گذشته بخشی از موفقیت اوپک در کاهش تولید بوده است و لازم نیست اوپک نگران بازگشت سریع این مقدار از نفت باشد.منبع : تسنیم
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب: 22956
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *