۰

تلاش روسیه برای افزایش نفوذ در بازار گاز اروپا

شرکت نفت روسی گزپروم اعلام کرد قصد دارد سهم بزرگتری از بازار گاز را در اروپا پس از رکورد بالاترین صادرات ۲۰۱۸ به دست آورد.
گاز پروم - میز نفت
گاز پروم - میز نفت
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، شرکت نفت روسی گزپروم اعلام کرد قصد دارد سهم بزرگتری از بازار گاز را در اروپا پس از رکورد بالاترین صادرات 2018 به دست آورد. این شرکت انتظار دارد تولید گاز اروپا همزمان با افزایش تقاضا کاهش یابد . 

سال گذشته گزپروم بیش از 200 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به اروپا فروخت که شامل ترکیه هم می‌شد. سهم بازار گاز این شرکت در منطقه بیش از یک سوم افزایش یافت . 

النا بورمیستروف، مسئول صادرات گزپروم گفت این شرکت می‌تواند کاهش تولید در اتحادیه اروپا را جبران کند. وی در حاشیه کنفرانس گاز اروپا در وین گفت:« تولید دریای شمال به تدریج رو به کاهش است، بنابراین فضا برای گاز روسیه باز می شود» . 

بیانیه گزپروم زمانی اعلام شد که پیش‌بینی می‌شود تولید گاز اتحادیه اروپا در 12 سال آینده کاهش یابد‌. صندوق امنیت انرژی ملی روسیه اخیراً اعلام کرد بدون توجه به امکان توسعه منابع گازی غیر سنتی، تولید گاز اروپا 43 درصد نسبت به 2013 کاهش می یابد. به علاوه آژانس بین المللی انرژی که مقر آن در پاریس است پیش‌بینی می‌کند تولید گاز اتحادیه اروپا تا 2040 نصف شود . 

تولید رو به کاهش اتحادیه اروپا از آنجا ناشی می‌شود که برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا وابستگی خود به انرژی اتمی و زغال سنگ مورد نیاز برای تولید برق را کم میکنند و فرصت را به انرژی های تجدیدپذیر مخصوصا انرژی خورشید و باد و واردات گاز طبیعی مایع می دهند. هرچند توسعه تمام این منابع زمان و هزینه بالایی نیاز دارد . 

روسیه دهه هاست پس از پایان جنگ جهانی دوم، عرضه کننده انحصاری گاز در اروپا بوده که مزیتی ژئوپلیتیکی به این کشور در برابر کشورهای اتحادیه اروپا می دهد . 

ولی اعضای بیشتری از اتحادیه اروپا به دنبال دور شدن از عرضه گاز مسکو هستند و بیشتر به گاز طبیعی مایع مخصوصاً گاز مایع آمریکا روی آورده‌اند. سایر بازیگران اصلی اتحادیه اروپا مخصوصا آلمان، بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا ، به نظر می‌رسد در مورد خطرات وابستگی بیش از حد به گاز روسیه به شدت ناآگاه باشند . 

برلین علی رغم واکنش شدید واشنگتن، خط لوله گاز نورد استریم 2 را تصویب کرده است. نورد استریم 2 خط لوله گاز طبیعی 759 مایلی (1222 کیلومتری) است که در بستر دریای بالتیک از میادین گازی روسیه تا آلمان کشیده شده است و از مسیر های زمینی موجود در اوکراین، لهستان و بلاروس می‌گذرد. در 29 ژانویه یکی از مهندسان این پروژه اعلام کرد که خط لوله گاز طبیعی نورد استریم2 تا نوامبر عملیاتی می‌شود . 


منبع : تسنیم
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۹
کد مطلب: 23050
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *