۰

راهکاری برای فروش نفت

معاون انرژی مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری اقتصاد انرژی را چالشی مهم خواند و گفت: اقتصاد انرژی اگر به همین وضعیت فعلی باقی بماند کشور را زمین گیر خواهد کرد.
سیروس وطنخواه - میز نفت
سیروس وطنخواه - میز نفت
به گزارش میز نفت ، سیروس وطنخواه معاون انرژی مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری امروز در نشست گاز پیشران توسعه در پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی گفت: ادامه روند فعلی مصرف انرژی سبب می شود کشورمان به صورت طبیعی از بازارهای جهانی مبرا شده و همین موضوع نیاز به تحریم را از بین می برد.

وی تاکید کرد: با تداوم روند فعلی مصرف انرژی در کشور دیگر نیازی به تحریم های خارجی نیست و اقتصاد کشور آسیب خواهد دید.

وطنخواه بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف تاکید کرد و گفت: آمارهای مصرف انرژی در کشور سرسام آور و متحیرکننده است.

این مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری ایران را سرزمین انرژی توصیف کرد و در عین حال از مغفول ماندن توجه به بخش جغرافیای انتقال و ترانزیت انرژی انتقاد کرد.

وی نحوه استفاده از ظرفیت های بخش انرژی را از چالش های اصلی آن بر شمرد.

وطنخواه بخش انرژی را از پیشران های اصلی اقتصاد دانست و گفت: اکنون 50 درصد صادرات کشور وابسته به نفت است.

وی به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اگر اقتصاد بخواهد مقاومتی شود باید بخش انرژی هم مقاومتی شود.

وطنخواه به توجه ویژه مقام معظم رهبری در بخش انرژی در سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و ادامه داد: مقاوم شدن این بخش ضروری است. 

این مقام مسئول تنوع بخشیدن به مشتریان راهبردی، افزایش صادرات در بخش گاز و پتروشیمی و مشارکت دادن بخش خصوصی را راهکارهای مهم برشمرد.

وی افزود: آمریکا به دلیل آنکه درآمد های کشور متمرکز از یک بخش است توانسته ما را تحریم کند بنابراین حضور بخش خصوصی در فروش نفت راهکاری اساسی است.

این مقام مسئول گفت: فروش نفت به صورت دولتی قابلیت تحریم را افزایش می دهد اما تنوع بخشیدن راهکار مناسبی است و امکان تحریم را کاهش می دهد.

وطن خواه اقتصاد انرژی را چالشی مهم خواند و گفت: اقتصاد انرژی اگر به همین وضعیت فعلی باقی بماند کشور را زمین گیر خواهد کرد.

این مقام مسوول وجود یارانه‌های پنهان در بخش انرژی را آسیب زا دانست و گفت: اگر این روند اصلاح نشود همه را نابود می کند.

وی بر ضرورت اصلاح قیمت انرژی تاکید کرد و در عین حال اصلاح آن را با توجه به همه ابعاد و حکمرانی انرژی خواستار شد.

معاون انرژی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری بر ضرورت توجه به مباحث زیست محیطی در بخش انرژی تاکید کرد و گفت: اکنون مباحث زیست محیطی مانند گذشته نیست و اگر ما به آنها توجه نکنیم، دیگران ما را مجبور می کنند.

وی با اشاره به پیمان آب و هوایی پاریس که اکنون دامن کشورهای صنعتی را گرفته و به زودی دامن کشورهای نفتی را خواهد گرفت، افزود: بی توجهی به آن ایران را متضرر خواهد ساخت.

وطن خواه گفت: این پیمان شاید امروز چندان جدی نباشد اما در آینده ناگزیر خواهیم بود به آن تن دهیم.

به گفته این مقام مسئول، بی توجهی به مباحث زیست محیطی در آینده کشورمان را با چالش های جدی مواجه خواهد ساخت. 

منبع : فارس

وطن خواه بحث دیپلماسی انرژی را مهم دانست و گفت: امروز انرژی یک ابزار امنیتی برای کشورهاست؛ اکنون بسیاری از کشورها با این ابزار بازی می کنند و ما باید در این زمینه نگاه خود را تغییر دهیم.

انتهای پیام/
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹
کد مطلب: 23111
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *