۰

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند

اعتراض کشاورزان مقامات ایالت غربی هند، ماهاراشترا، را مجبور کرد مکان پالایشگاهی را که قرار است‌ توسط عربستان در این ایالت ساخته شود تغییر دهند.
پالایشگاه عربستان - میز نفت
پالایشگاه عربستان - میز نفت
به گزارش میز نفت ، اعتراض کشاورزان مقامات ایالت غربی هند، ماهاراشترا، را مجبور کرد مکان پالایشگاهی را که قرار است بزرگترین پالایشگاه این کشور باشد، تغییر دهند. 

شرکت های نفت دولتی هند و شرکت آرامکوی عربستان برای ساخت یک پالایشگاه 44 میلیارد دلاری مشارکت می‌کنند. هدف این پروژه فراهم کردن عرضه مداوم نفت برای هند است و نیاز عربستان را هم به حفظ خریداران دائمی نفت برطرف می‌کند. 

ولی هزاران کشاورز هندی از فروش زمین‌های خود خودداری کردند. آنها می‌ترسند این پروژه منطقه‌ای را که به انبه های آلفونسو، کشت وسیع بادام‌هندی و دهکده های ماهیگیری مشهور است نابود کند. 

پس از اعتراض کشاورزان ، خرید زمین در منطقه روستایی نانار در 400 کیلومتری جنوب بمبئی برای ساخت پالایشگاه متوقف شد. 

دوندرا فدنویس، سروزیر ایالت ماهاراشترا، بدون ذکر نام محل جدید گفت این پالایشگاه در محلی ساخته می شود که مردم محلی مخالفتی با پروژه نداشته باشند. 

فدنویس که عضو حزب بهاراتیا جاناتای نخست وزیر نارندرا مودی است، قبل از اعلام این خبر، اتحادی با حزب محلی شیو سنا به خاطر انتخابات عمومی آینده ایجاد کرد. 

مکان این پالایشگاه یکی از مسائل مورد اختلاف بین احزاب بود. شیو سنا مخالف این پالایشگاه است. 
بن سلمان، ولیعهد عربستان روز سه شنبه وارد هند می‌شود و انتظار می‌رود در مورد سرمایه گذاری ها در بخش انرژی و زیرساخت‌ها گفتگو کند. 

شرکت پتروشیمی و پالایشگاهی راتناجیری که این پروژه را راه اندازی می کند گفت:« این پالایشگاه روزانه 1.2 میلیون بشکه تولید خواهد داشت و یک سایت پتروشیمی با ظرفیت 18 میلیون تن در سال خواهد بود و به طور مستقیم و غیرمستقیم برای 150 هزار نفر شغل ایجاد می‌کند. این مشاغل درآمد بسیار بیشتری نسبت به کشاورزی و ماهیگیری دارند». 

شرکت راتناجیری که یک قرارداد مشترک بین ایندین اویل ، هیندوستان پترولیوم و بهارات پترولیم است، اعلام کرد ادعای تخریب محیط زیست به خاطر وجود این پالایشگاه بی اساس است. 

سخنگوی شرکت راتناجیری گفت این شرکت امیدوار است دولت زمین مناسب برای این پروژه را در ساحل غربی فراهم کند. 

پیدا کردن مکان مناسب همواره یک مسئله بحث برانگیز میان روستاییان بوده است. اکثر مردم این طبقه برای گذراندن زندگی وابسته به کشاورزی هستند. 

قبلاً در سال 2008 شرکت تاتاموتورز هند طرحی برای ساخت یک کارخانه اتومبیل در ایالت شرقی داشت که با اعتراض گسترده کشاورزان مواجه شد. 


منبع : تسنیم
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب: 23116
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *