۰

تجربه جنگ به کار نفتی‌ها آمد

ورود سیل به منطقه هور العظیم که برخی از میادین نفتی ایران در آن واقع شده است نگرانی‌های زیست محیطی را ایجاد کرده است اما کارشناسان می‌گویند تجربه جنگ تحمیلی باعث استفاده از تجهیزات متناسب برای جلوگیری از مشکلات زیست‌محیطی شده است.
هور العظیم - میز نفت
هور العظیم - میز نفت
به گزارش میز نفت ، ورود سیل و رها سازی آب در منطقه هور العظیم که برخی از میادین نفتی و مشترک ایران در این منطقه واقع شده است نگرانی‌های اقتصادی و زیست محیطی را ایجاد کرده است.

برخی از رسانه ها اعلام کرده اند هم اکنون در بخش ایرانی هورالعظیم بیش از ٢۵٠ حلقه چاه نفتی مربوط به میادین آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی و غیره وجود دارد که در شرایط فعلی در محاصره سیل رودخانه کرخه قرار گرفتند.

این نگرانی‌ها ناظر به این مساله است که با توجه به حجم عظیم سیل و تخریب جاده های دسترسی به چاهها و خطوط لوله و تاسیسات نفت و گاز ، بهتر است تولید از این چاهها تا ایجاد شرایط ایمن متوقف شده و با توجه به کاهش تکلیفی ناشی از تحریم ها، در صورت نیاز نفت خام از سایر میادین کشور امن تامین شود.

علیرغم اینکه احتمال وقوع حادثه کم است ولی این نگرانی مطرح می‌شود که با توجه به ترش بودن نفت برخی میادین این منطقه و دارا بودن گاز هیدروژن سولفوره، بالا بودن فشار مخازن و غیر ایمن بودن بخشی از تاسیسات و خطوط لوله های جریانی و همچنین افزایش بارندگی ها و بکارگیری امکانات و تجهیزات شرکت های مستقر در منطقه برای رسیدگی به آبگرفتگی شهرها و روستاها چنانچه مشکلی برای تاسیسات نفتی پیش بیاید تبعات آن برای مزارع و مردم منطقه جبران ناپذیر خواهد بود.

در همین رابطه با برخی از کارشناسان فعال در مناطق نفتخیز جنوب صحبت کردیم. این کارشناسان معتقدند حوادث سالیان گذشته از جمله جنگ تحمیلی موجب شد تا در چاه های این منطقه از تجهیزاتی استفاده شود که در هنگام وقوع حوادث فعالیت این چاه ها متوقف شود و مشکل زیست‌محیطی در منطقه ایجاد نشود.

این کارشناسان معتقدند درصد گاز H2S این چاه ها کنترل شده و بالا نیست و نمی تواند خطر آفرین باشد. با این حال نکته حائز اهمیتی که باید به آن اشاره کرد موضوع استفاده از تجهیزات نفتی است که با شرایط اقلیم منطقه مطابقت داشته باشد.

در همین رابطه علی رضا دانشی یکی از کارشناسان مناطق نفت‌خیز جنوب به خبرنگار فارس گفت: در منطقه هور العظیم به دلیل شرایط زیست محیطی باید از دکل های نفتی استفاده می شد که مربوط به مناطق کم عمق آبی است اما متاسفانه سیاست های اشتباه در طول سالیان گذشته موجب شد تا بخشی از هور العظیم به دلیل تولید نفت و استفاده از تجهیزات با هزینه کمتر خشک شود که این کار ضربه زیست محیطی را به منطقه وارد کرد.

وی ادامه داد:  در حال حاضر نیز می بینیم که ورود سیل و رها سازی آب مشکلاتی را ایجاده کرده است.

به گفته این کارشناس صنعت نفت: متاسفانه تصمیماتی که در مرکز گرفته می شود و به مناطق نفتخیز دیکته می شود موجب شده تا استان خوزستان هزینه هایی را بپردازد که به نوعی ظلم به این استان است.

بنابراین گزارش در پی ورود آب به منطقه هور العظیم دو حلقه چاه نفتی دچار آبگرفتگی شده بود که خوشبختانه با اقدامات به موقع این دو حلقه چاه به تولید بازگشتند.

ورود سیل آب به هور العظیم اگرچه به نفع شرایط زیست محیطی آن منطقه است اما این موضوع را یادآور می شود که باید برای تولید نفت از تجهیزات مختص به همان اقلیم استفاده کرد و نباید اقیلم را برای تولید نفت تغییر داد. چنانکه که این کار می تواند خسارات قابل توجهی را به بار آورد.  منبع : فارس
دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: 23323
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *