۰

تضمین تأمین نفت از سوی مرد سیا در لیبی!

در یک اقدام دور از انتظار، دولت آمریکا که پیش از این تنها دولت وفاق ملی تحت حمایت سازمان ملل متحد در لیبی را به رسمیت می‌شناخت، از ژنرال خلیفه حفتر و ارتش ملی لیبی وی اعلام پشتیبانی کرد.
نفت لیبی - میز نفت
نفت لیبی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نقش سپهبد حفتر در مبارزه با تروریسم و تأمین امنیت منابع نفتی لیبی را تصدیق کرده است و این دو نفر دیدگاه مشترکی برای انتقال لیبی به یک سیستم سیاسی دموکراتیک و باثبات داشتند.

ترامپ دوشنبه هفته گذشته با حفتر تماس تلفنی گرفت اما این تماس در آخر هفته و در بحبوحه ادامه درگیریها در لیبی و اطراف طرابلس که طی دو هفته گذشته در محاصره نیروهای حفتر بوده است، فاش شد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: این دو نفر درباره ادامه اقدامات ضد تروریستی و نیاز برای دستیابی به صلح و ثبات در لیبی گفت و گو کردند.

نکته جالب این است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اوایل آوریل در بیانیه‌ای از حفتر خواسته بود پیشروی خود را متوقف کند. وی در آن زمان گفته بود: ما روشن کرده‌ایم که با اقدامات نظامی نیروهای حفتر مخالف هستیم و خواستار توقف فوری فعالیت‌های نظامی وی علیه پایتخت لیبی هستیم.

حفتر در دو سال گذشته کنترل خود در شرق لیبی را تحکیم کرده است و در ژانویه به سوی جنوب پیشروی و تلاش کرد طرابلس را تصرف کرده و کنترل نظامی کل کشور را به دست بگیرد. وی در دو هفته گذشته پیشروی‌هایی به سوی پایتخت لیبی داشته است.

با توجه به این که ژنرال حفتر در زمان حکومت قذافی، دهه‌های زیادی را در تبعید به‌سر برده و در نقطه‌ای زندگی کرده که با مقر سیا در لانگلی ویرجینیا چند دقیقه بیشتر فاصله نداشته است، بسیاری از تحلیلگران از حفتر به عنوان "مرد سیا در لیبی" یاد می‌کنند.

آمریکا و روسیه پنج شنبه گذشته تلاش‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعلام آتش بس در لیبی را وتو کردند. این در حالی است که نیروی هوایی در جریان درگیریهای شدید در طرابلس مورد استفاده قرار گرفته است.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، درگیری دولت وفاق ملی و ارتش ملی لیبی ۲۰۵ کشته و ۹۰۰ زخمی برجای گذاشته که حدود ۲۰ نفر از کشته‌ها غیرنظامی بودند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با توجه به تمجید ترامپ از حفتر بابت حفظ امنیت منابع نفت لیبی در تماس تلفنی اخیرش، به نظر می‌رسد که این ژنرال لیبیایی تمام این مدت در واقع "مرد سیا در لیبی" بوده است.منبع : ایسنا
دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب: 23419
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *