۰

راهکاری برای پایان دادن به خام‌فروشی نفت

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تجربه مقابله با تحریم بنزین با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: در حال حاضر و با توجه به تحریم‌های آمریکا بایستی به سمت پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم تا خام‌فروشی نفت پایان یابد.
اسدالله قره خانی - میز نفت
اسدالله قره خانی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فاز دوم تحریم‌های نفتی آمریکا گفت: جنگ اقتصادی شروع شده و ایران هم تلاش دارد خود را در این نبرد قرار دهد. دشمن از تمام ظرفیت نفوذش در عرصه بین‌­المللی استفاده می­کند تا به هدفش یعنی صفر کردن صادرات نفت ایران برسد. البته ما هم تلاش می‌کنیم دشمن را ناکام بگذاریم. در گذشته در شرایط اضطراری و تحریم نفتی، ما راهکارهایی داشتیم و تجربیاتی در این خصوص به دست آوردیم. امروز هم ابتکاراتی خواهیم داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: تمام دنیا آمریکا نیست و دنیا هم صرفا براساس تصمیم دولت­ها اداره نمی­شود. شرکت­ها متعددی وجود دارد و کشورها هم منافع خاص خود را در نظر می­گیرند و ما می­توانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم. بخشی از فروش نفت میتواند به وسیله تهاتر انجام ­شود.

قره­خانی همچنین خاطر نشان کرد: درست است که کشورها با آمریکا منافع مشترکی دارند اما با ایران هم منافع دراز مدتی دارند. من دولت آمریکا را به عنوان کشوری با تصمیمات باثبات نمی­دانم و قطعا سایر کشورها هم برداشت‌شان همین است. بنابراین در آینده که مشکلات مرتفع شود امیدوار هستند تا بازار سرمایه‌­گذاری نفت و گاز ایران را از دست ندهند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: با این حال ما به اندازه­ای که نیاز به پول نفت داشته باشیم و در بودجه برای تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته­ایم، صادرات نفت خواهیم داشت و از این جهت نگرانی وجود ندارد.  

قره‌خانی درباره ضرورت توسعه صنایع پالایشی و کاهش خام­فروشی و حرکت به سوی صادرات فرآورده گفت: در سال­های 90 تا 92 ما با تحریم بنزین روبرو بودیم. اما ما توانستیم از طریق راه­اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان تولید بنزین‌مان را افزایش دهیم و اگرچه این روند طولانی شد ولی در نهایت در سال 96 و 97، موفق شدیم از هر سه فاز آن بهره­برداری کنیم. بر این اساس ایران امروز قادر است 45 میلیون لیتر در روز تولید براورده داشته باشد. درنتیجه در حال حاضر و با توجه به تحریم‌های آمریکا نیز بایستی به سمت پالایشگاه­‌سازی حرکت کنیم تا این میزان خام­فروشی نفت هم پایان یابد.منبع : فارس
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب: 23601
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *