۰

ترکیه خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.

یک مقام دولتی ترکیه، که از او نام برده نشده، گفته است که این کشور از اول ماه جاری خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.
ایران و ترکیه - میز نفت
ایران و ترکیه - میز نفت
به گزارش میز نفت ، مقام دولتی ترکیه با یادآوری اینکه ترکیه یکی از هشت کشور برخوردار از معافیت از تحریم نفتی ایران بود، گفته است که دولت این کشور در حال حاضر از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران تبعیت می‌کند.

سه روز پیش، رویترز به نقل از منابع نفتی گزارش کرده بود که از اول ماه مه و لغو معافیت‌های شش ماهه قبلی، هیچ نفتکشی که در بنادر ایران بارگیری شده باشد وارد بنادر ترکیه نشده است. تحلیلگران گفته‌اند که ترکیه به جای ایران، نیاز نفتی خود را از عراق، روسیه و قزاقستان تامین می‌کند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی در مورد توقف واردات نفتی ترکیه از ایران، به نقل از یک مقام دولتی ترکیه بدون ذکر نام او، گفته است که کشورش خرید نفت از ایران را "به خاطر رعایت تحریم آمریکا" متوقف کرده هرچند اساسا با این تحریم‌ها مخالف است. به نوشته خبرگزاری فرانسه، این مقام دولتی که وزیر خارجه ترکیه را در سفر به فرانسه همراهی می‌کرد، گفته است که ترکیه "به عنوان متحد استراتژیک آمریکا" از تحریم نفتی علیه ایران تبعیت کرده است.
ترکیه و آمریکا در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - عضویت دارند.

دولت آمریکا در ماه مه سال گذشته رسما از برجام خارج شد و اعلام کرد که تحریم‌های لغو شده هسته‌ای علیه ایران را بار دیگر به اجرا خواهد گذاشت. این تحریم‌ها رسما از ماه اوت از سر گرفته شد و در ماه نوامبر، با اجرایی شدن تحریم نفتی، شدت گرفت. با اینهمه، ایالات متحده با اعلام اینکه در صدد "آسیب به متحدان" خود نیست، و احتمالا به خاطر نگرانی از افزایش بهای نفت خام در صورت قطع کامل صادرات ایران، هشت کشور از جمله ترکیه را به مدت شش ماه از تحریم نفتی ایران معاف کرد. این کشورها مجاز بودند در این مدت بدون مواجهه با تحریم ثانویه آمریکا، مقادیر معینی نفت از ایران وارد کنند.

با پایان یافتن این مهلت، آمریکا تمامی معافیت‌ها را لغو کرد که واکنش تند برخی از مقامات ترکیه را در پی آورد.


 
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۵
کد مطلب: 23669
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *