۰

تهدید نفت توسط پهبادهای یمنی

پهپادهای یمن چگونه به تاسیسات حیاتی ریاض و ابوظبی می‎رسند؟
پهپاد - میز نفت
پهپاد - میز نفت
به گزارش میز نفت ،طی هفته گذشته نیرو‌های یمنی تأسیسات نفتی عربستان سعودی را هدف قرار دادند که بسیاری از کارشناسان و متخصصان نظامی این حملات را بیانگر جهش چشمگیر در قابلیت‌های پهپادی انصارالله یمن توصیف کرده‌اند.به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، روز سه‌شنبه گذشته شبکه المسیره به نقل از یک منبع نظامی در یمن از عملیات پهپادی نیرو‌های یمنی علیه برخی تأسیسات حیاتی عربستان خبر داد.

در پی این عملیات مقامات عربستان اذعان کردند که ۲ ایستگاه پمپاز تأسیسات نفتی «آرامکو» هدف قرار گرفته است.

«خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان در این ارتباط حمله به ۲ ایستگاه پمپاژ متعلق به خط لوله نفت شرق به غرب را حمله‌ای تروریستی توصیف کرد و مدعی شد که حمله خسارات محدودی به جای گذاشته است.

 
 

در پی این حمله بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اعلام کردند که هدف قرار دادن تأسیسات نفتی آرامکو بیانگر «جهش قابل ملاحظه در قابلیت‌های پهپادی انصارالله» است.

پهپاد‌ها به طور روزافزونی در عملیات نیرو‌های انصارالله علیه مواضع عربستان سعودی و امارات استفاده می‌شوند؛ سال ۲۰۱۸ فرودگاه ابوظبی از سوی نیرو‌های انصارالله هدف قرار گرفته شد، این حمله خسارت جزئی بر جای گذاشت، اما این پیام را برای امارات داشت که تأسیسات آن آسیب ناپذیر است.

ژانویه سال ۲۰۱۹ نیز «محمد صالح طماح» رئیس کمیته اطلاعات و تحقیقات دولت مستعفی یمن در این حمله پهپادی به پایگاه نظامی «العند» در استان «لحج» زخمی شده بود و شبکه الجزیره در پی این عملیات اعلام کرد که محمد صالح طماح کشته شده است. در پی این حمله چند تن از فرماندهان دولت مستعفی و فراری یمن کشته و زخمی شدند.

 

 

درباره این موضوع که چگونه نیرو‌های انصارالله چگونه به این سطح از پیشرفت در زمینه پهپاد دست یافته‌اند موضوعات زیادی مطرح است، اما بسیاری از کارشناسان می‌گویند که این پهپاد‌ها تا حد قابل توجهی بومی هستند و علاوه بر این قطعات استفاده شده در آن‌ها به آسانی در بازار‌های بین‌المللی یافت می‌شود.

اخیرا روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: عملیات پهپادی انصارالله بسیار دقیق‌تر و مؤثرتر از آن چیزی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدان آن در منطقه به طور علنی به آن اذعان کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد فناوری موجود به سرعت در حال ایجاد یک تهدید برای آمریکا و متحدان آن در منطقه است.

وال استریت در گزارش خود نوشت: انصارالله یمن طی سال‌های اخیر به یکی از ماهرترین گروه‌های استفاده کننده از پهپاد در جنگ تبدیل شده‌اند؛ فناوری آن‌ها از کوچکترین هواپیما‌های بدون سرنشین نظارتی شکل گرفته و امروز به پهپاد‌هایی ارتقا یافته که قدرت طی کردن مسافتی بالغ بر ۹۰۰ مایل با سرعت ۱۵۰ مایل بر ساعت را دارند.

 


 

هفته گذشته علاوه بر هدف قرار گرفتن تأسیاست نفتی آرامکو، شبکه المیادین به نقل از منابع آگاه گزارش داد که یمنی‌ها بیش از ۱۰ عملیات نظامی علیه اهدافی مهم در عمق عربستان انجام داده‌اند.

در پی هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی عربستان شبکه الجزیره با انتشار چندین تصویر ماهواره‌ای اعلام کرد که تصاویر گرفته شده نشان می‌دهد شکستگی ۴ متری در خط لوله عربستان ایجاد شده و روز بعد از حمله نفت در مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع نشت کرده است. علاوه بر این تصاویر نشان می‌دهند که «حمله به طور مستقیم و دقیق خط لوله را هدف قرار داده است».

الجزیره در گزارش خود می‎گوید تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این حمله برای محدوده ۱۱ متر مربعی در اطراف خط لوله هدف‌گذاری شده که در مقایسه با مساحت کل ایستگاه پمپاژ شماره ۸ که ۱۱۵ هزار متر مربع است ناحیه بسیار محدودی به شمار می‌رود. این بدین معنا است که خط لوله به صورت تصادفی هدف قرار نگرفته و هدف‌گذاری به اندازه کافی دقیق بوده تا بتواند بدون وارد کردن خسارت به مناطق اداری و مسکونی اطراف، موجب قطع خط لوله شود.

 
 

در همین حال طی روز‌های گذشته نیز یک مقام وزارت دفاع یمن اعلام کرد: بانکی شامل ۳۰۰ هدف را در جغرافیای عربستان و امارات تهیه کرده‎ایم.

وی اظهار کرد حمله به پمپاژ نفت آرامکو یکی از این ۳۰۰ هدف بوده و در حال حاضر ۲۹۹ هدف دیگر شامل اهداف حیاتی، نظامی و اقتصادی در طول جغرافیای امارات و عربستان در دست داریم که با ادامه تجاوزات ائتلاف سعودی به آن‌ها حمله خواهد شد.

 

منبع : میزان 
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۶
کد مطلب: 23674
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *