۰

آماری از واردات نفت ژاپن از ایران

اطلاعات اولیه وزارت دارایی ژاپن نشان می‌دهد واردات نفت خام این کشور به ۱۶۹۱۰۰ بشکه در روز در آوریل رسیده است.
ایران و ژاپن - میز نفت
ایران و ژاپن - میز نفت
به گزارش میز نفت ، اطلاعات اولیه وزارت دارایی ژاپن نشان می‌دهد واردات نفت خام این کشور از ایران 42درصد به‌صورت ماهانه کاهش یافته و به 169100 بشکه در روز در آوریل رسیده است. این کاهش یک ماه پس از افزایش واردات این کشور از ایران تا 292209 بشکه در روز اتفاق افتاد.

افزایش ماه مارس به‌خاطر از سرگیری واردات در ماه فوریه بود، چون پالایشگاه‌های محلی خریدشان را بالا برده بودند. واردات نفت ایران در ماه فوریه  76057 بشکه در روز  گزارش شد که اولین واردات نفت از ایران طی 4 ماه بود.

ژاپن واردات نفت ایران را به‌خاطر تحریم‌های آمریکا متوقف کرده بود. در آوریل، پالایشگاههای ژاپن واردات نفت از ایران را پس از افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی بین واشنگتن و ایران و لغو معافیت ها تعلیق کردند. ژاپن با 127میلیون نفر جمعیت دومین اقتصاد بزرگ جهان و سومین واردکننده نفت خام جهان است. ژاپن بزرگترین واردکننده گاز طبیعی مایع جهان هم هست و پس از آن چین و کره جنوبی قرار دارند. این کشور سومین وارد کننده بزرگ زغالسنگ پس از هند و چین است.

 اقدام ترامپ برای لغو معافیت های خریداران نفت ایران، واردکنندگان بزرگ و ناظران بازار را شوکه کرد؛ چون انتظار می‌رفت معافیت‌ها ادامه یابد تا بشکه‌‌های نفت بیشتری در بازار برای جبران کاهش تولید اوپک باقی بماند.

 سرگردانی ژاپن از آن جهت است که این کشور تقریباً هیچ نفت و گازی تولید نمی‌کند. ژاپن بیش از 80درصد نفت و گاز خود را وارد می‌کند. این کشور منابع داخلی انرژی را محدود کرده و در حال حاضر کمتر از 10درصد کل مصرف انرژی خود را به صورت داخلی تأمین می‌کند.

 شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفت: این کشور با آمریکایی‌ها همکاری می‌کند و نقشی سازنده در کمک به کاهش تنش‌ها با ایران خواهد داشت. ژاپن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را هدایت می‌کند و امیدوار است به زودی واردات نفت خام از ایران را از سر بگیرد.


منبع : تسنیم
يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۷
کد مطلب: 23752
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *