۰

آیا روسیه و اوپک اختلاف نظر دارند؟

عربستان، امارات و حتی عراق عقیده دارند بازار هنوز متعادل نشده است و ذخایر نفت خام دنیا همچنان بسیار بالا هستند. نشانه‌هایی از یک اختلاف نظر در این گروه وجود دارد. اما مقامات روسیه ناراضی به نظر می رسند.
روسیه و اوپک - میز نفت
روسیه و اوپک - میز نفت
به گزارش میز نفت  ، پس از کاهش طولانی مدت قیمت نفت، پایین آمدن قیمت نفت تا59  دلار در هر بشکه نشان می دهد بازار اعتقاد دارد این روند کاهشی به هدف نرسیده است. نگرانی در مورد تقاضا و عرضه جهانی افزایش یافته است. طبق بررسی‌ها، ادامه جنگ تجاری چین و آمریکا به تقاضا ضربه می‌زند. در همین حین ، گزارشات درمورد مقدار ذخیره نفت، افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهند. علی‌رغم این اخبار ، اوپک و متحدانش عکس العملی نشان نداده اند و به نظر می رسد قصد دارند به توافق کاهش تولید فعلی ادامه دهند. تولیدکنندگان عربستان ، امارات و حتی عراق عقیده دارند بازار هنوز متعادل نشده است و ذخایر نفت خام دنیا همچنان بسیار بالا هستند و تقاضا کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. نشانه‌هایی از یک اختلاف نظر در این گروه وجود دارد. مقامات روسیه به نظر ناراضی می رسند.

 ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با اظهار رضایت خود از قیمت فعلی 60 تا 65 دلار در هر بشکه نفت، به توافق فشار می‌آورد. پوتین تاکید کرده مسکوعلاقه‌ای به قیمت بالای نفت ندارد ، برخلاف تولیدکنندگان عرب که نیاز به قیمت‌های بالاتر برای حمایت از بودجه دولت خود دارند. اظهارات پوتین را می توان تمایل او به خارج شدن از توافق فعلی کاهش تولید دانست.

 سوال اصلی برای تحلیل گران نفت در حال حاضر ماندن پوتین در این توافق است. پوتین با اعلام رضایت از قیمت فعلی نفت و بسته شدن بودجه روسیه روی نفت 40 دلاری ریسک کرده است. با بررسی وضعیت فعلی اقتصاد روسیه و با توجه به پیش‌بینی قدرت جهانی آن و هزینه های بسیار بالای عملیات های نظامی این کشور در سوریه و سایر مناطق، درآمد بالاتر نفت و گاز برای این کشور یک موهبت است. رویکرد پوتین در قبال اوپک  همیشه مبهم بوده است. گروه اوپک و متحدانش هنوز بسیار کاربردی هستند ولی اگر غول های نفت و گاز روسیه که حامیان پوتین در خانه هستند اعتراض کنند، پوتین مجبور می‌شود اقدامی کند. نشانه های اختلافات سیاسی واضح تر شده است. الکساندر نواک ،وزیر انرژی روسیه که قبلا حامی توافق کاهش تولید بود ، حالا ساکت است.  نواک عقیده دارد صبر شرکت‌های نفت روسیه احتمالا تمام می شود.

از نظر استراتژیک ، قیمت پایین نفت نه تنها سهم بازار روسیه را به جایگزینی ونزوئلا و ایران افزایش می‌دهد ،بلکه به محدود کردن شیل آمریکا هم کمک می کند. موقعیت عربستان در تولید کاملاً متفاوت است. عربستان با هزینه‌های بالای طرح‌های تنوع اقتصادی و درگیری‌های نظامی منطقه ای روبرو است. ریاض نیاز به قیمت بالای نفت دارد. اگر عربستان می خواهد با موفقیت طرح های خود را اجرایی کند، قیمت بالای نفت برای آنها حیاتی است.

 روسیه در هفته‌های آتی اهمیت خاصی دارد. پوتین در آستانه پایان حکومت سیاسی خود در سال های آتی است و افزایش نارضایتی در بخش نفت و گاز برای آن اهمیت دارد. رهبر روسیه به حمایت رزنفت، گزپروم و سایر شرکت‌های نفتی برای ادامه حکومت خود نیاز دارد. احتمال دارد تمدید توافق کاهش تولید اوپک با افزایش بحث بین شرکای اصلی اعلام نشود. به نظر می رسد این ترامپ نیست که بر بازارهای نفت در کوتاه مدت تاثیر می‌گذارد، بلکه دو ولیعهد عرب و یک تزار روبه بازنشستگی بازار را در دست دارند.


منبع : تسنیم
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب: 23794
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *