۰

ادامه بررسی حادثه آتش سوزی سکوی شماره 9

کارشناسان ایمنی شرکت نفت و گاز پارس هم اکنون در حال بررسی علت حادثه در سکوی شماره 9 پارس جنوبی هستند و هنوز زمان مشخصی برای راه اندازی این سکو در نظر گرفته نشده است.
پارس جنوبی - میز نفت
پارس جنوبی - میز نفت
به گزارش میز نفت ، روز چهارشنبه هفته گذشته رسانه های داخلی خبری از آتش سوزی در سکوی شماره 9 متعلق به فاز 6 و 7 و 8 پارس جنوبی در فاصله 20 کیلیومتری عسلویه منتشر کردند.

خبرگزاری فارس نیز بلافاصله بعد از وقوع این حادثه با یک منبع آگاه گفت‌وگو کرد که وی اعلام کرد نشت گاز موجب آتش سوزی خفیفی در این سکو شد و بلافاصله کشتی های آتشخوار وارد شده و آتش سکو را خاموش کردند.

اما برخی دیگر از رسانه ها اعلام کردند انفجار در توروکمپرسور به دلیل گرما موجب این حادثه شد.

در هر صورت، این حادثه تلفات جانی نداشت و متخصصان فعال در این سکو بلافاصله بعد از وقوع این حادثه با بالگرد به سمت عسلویه اعزام شدند.

پیگیری خبرنگار فارس از شریفی سخنگوی شرکت نفت و گاز پارس حاکی است هنوز متخصصان ایمنی شرکت نفت و گاز پارس در منطقه  و در حال بررسی علت این حادثه هستند و تا زمانی که علت مشخص نشده است نمی توان زمان دقیقی از راه اندازی این سکو ارائه کرد.

 شریفی ادامه داد: آتش سوزی این سکو جزئی بوده بنابراین خسارت وارد شده به این سکو نیز ناچیز است اما باز باید منتظر ماند تا نظرات کارشناسی صاحبنظران و گزارشات آنها اعلام شود.

در همین رابطه نیز یک مقام اگاه به خبرنگار فارس گفت: احتمالا سکو تا 20 روز آینده اماده از سرگیری تولید گاز می شود هرچند که ممکن است این زمان کمی تغییر یابد.

 این گزارش حاکی است محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس روز پنجشنبه هفته قبل به منظور بررسی این حادثه به عسلویه رفت.

وی پیش از عزیمت به سکوی شماره 9 پارس جنوبی با کارکنان شاغل در این سکو که هم اکنون در سایت عملیاتی منطقه پارس جنوبی حضور دارند، دیدار کرد.

وی در این دیدار، مدیریت حادثه آتش سوزی توسط کارکنان و تیم اطفاء حریق را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: اینکه پس از دو ساعت از زمان آغاز آتش سوزی در یک سکوی گازی پارس جنوبی، حادثه بطور کامل مهارشده، یک رکود ویژه محسوب می شود و نشان دهنده عملکرد بسیار حرفه ای و قابل تقدیرکارکنان حاضر در این عملیات بوده است.

مشکین فام با بیان اینکه در این عملیات اقدامات ایمنی و مدیریت بحران به خوبی و به موقع انجام شده اظهار کرد: خوشبختانه کارکنان ضمن حفظ جان خود و حفاظت از تاسیسات گاز، مطابق رویه های مشخص مدیریت شرایط اضطراری سکو را کنترل و پس از ایمن سازی به موقع موقعیت را ترک کردند.

و ی با اشاره به اینکه بزودی و با بررسی شرایط موجود در سکوی یاد شده از سوی کارشناسان ، علل حادثه آتش سوزی مشخص و ارایه می شود، گفت: پس از بررسی علت حادثه و اطمینان کامل از پایداری شرایط ایمن، مجددا تولید از این سکو از سر گرفته می شود.منبع : فارس
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 23863
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *